bugün

çakma profösör haydar baş ın meltem tv'de sürekli reklamlarını yaptığı çeşitli üniversitelerden, çeşitli bilim adamlarının(!) harikulade bulduğu, türkiye de devrim yapacak modellerin(?) anlatıldığı iddia edilen kitap.

bir rivayete göre içerisinde ''bor madenlerini çıkartmalıyız, enflasyonun yerine deflasyon uygulamalıyız'' türünden dahiyane(!) ve kimsenin aklına gelmeyen(?) öneriler varmış.
haydar gibi kalın, baş gibi sağlam, dahiyane(?) ekonomi modeli. lan bunlar hiç benim aklıma gelmediydi beah! sen neymişsin be baş!
(bkz: mem)
doğu bloku ülkelerinde 100 dolar maaş alan koskoca profesörler karın tokluğuna bu zengin profesörümüzün ortaya attığı düşünceyi desteklemektedir. henüz dünyadan önemli bir tepki almamıştır. zaten alması da beklenmemektedir. biz kapitalist bile olamazken devlete aşırı yetkiler veren böyle bir model hayaldir.
ev hanımlarına aylık 500 ytl maaş bağlayacağını iddia eden model .
ekonominin "e"sinden bihaber şahsiyetlerin yıllardır anlattığı masalımsı. sadece haydar baş değildir bunu savunan, çeşit çeşit uydurma model ortaya atılmıştır bugüne dek...
iktisat üzerine sürrealist bir deneme.
püf noktası:

hanımlar;

her iki saatte bir yayınlanan konferans görüntülerindeki profesörlerin, google'a bakıldığında bulunamadığını biliyormuydunuz?
itiraf ediyorum, evımde bir adet var olan kitaptır. napalım annem almıs, ekonomı yazan herşeyı alıyor kadın.

tanım: ayağımın serce parmağına daha mantıklısını yazdırabileceğim kitap. okuduk da konusuyoruz, boş değiliz yanı.
az önce bir seçim otobüsünden yükselen abartılı volume ile yerimden zıplayıp küfürler ederek ofisin camından bakmamla farkına vardığım matematiksel hesap.

adam haklı. 66 milyar dolar para var hazinede. tüm borçları durdurur, zarar eden işletmeleri kapatır, maaşları dondurursa bu miktar 4 yıl yetecektir kendisine. memnun halktan bir 4 yıl onayı da hazırlanmış olacaktır.

dur böleyim ben bunu: 66.000 / 48 = 1.375 - 1375 / 70 = 19.642 gsmh. süperim bennden bu ülkeye başbakan olur. hazırlayın bayrakları, sancakları, sloganları. uyan türkiye benn geliyorum! ulan topunuzun...!+*!?/&!*!!
haydar baş'ın 'lan bırakın da ne yapacaksa yapsın bi görelim' diye fırsat verileceğini düşünüp sabırla beklediği model. hani mahalledeki veletlerden biri 'lan 6 kilometre yüzerim ben' deyip hava atması gibi.
modelin m'sinden anlamayanların ciddiye aldığı beyin jimnastiği. basitçe saçmalık...
iktisatin i'si ile alakasi olmayan bunyelerin olu$turdugu gereksiz deneme.
para arzi nin p'sini bilmeyen varliklarin yaptigi ve bunu bilmediklerini itiraf eden bir makale.
(bkz: atma haydar din kardeşiyiz)
(bkz: iş aş haydar baş)
ya bir türlü tam bilgiye erişemediğim model..anlamadım gitti...herkes milli mi olacak acaba..
bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların çokça fikir konusudur.Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet- Milli Devlet kitapları gerçekten yeni bir ekonomi politikası sunmaktadır ve tamamen üretim fikri üzerine inşa edilmiştir.Haydar Baş' ın ekonomi politikası Milli Ekonomi Modeli kitabında anlatılmaktadır.model üzerine yapılan, Tebligler adı altında kitaplaştırılan konferanslar da, Milli Ekonomi Modeli' ni okumayıp nemelazım pek ağır, ben işkembe-i kübradan da hakkında konuşurum, sululuk yaparım diyenlere tavsiye edilir.çünkü o kitapta da Milli Ekonomi Modeli üzerine yabancı birçok ekonomist, akademisyen tarafından yapılan konuşmalar yer alır.nispeten dili daha kolay ve anlaşılırdır.böylece bilmediği üzerine atıp tutmak cehaletinden kurtulunmuş olunur.Milli Ekonomi Modeli devletin serbest piyasaya müdahele etmesi gerektiğinden bahseder.faizi tümüyle reddeder.gelişmekte olan devletlerin basması gereken para miktarının en az yüzde 30 olması gerektiğini bizde ise bu oranın yüzde iki olduğunu söyler.para basmanın enflasyona sebep olacağı yönündeki yargıya karşılık olmayacağını delilleriyle ispat ederek bu şekilde devamın da deflasyona sebep olacağını yazar ve yine bunu gerekçeleriyle açıklar.yabancı sermayeye sınır getirilmesi gerektiğini iddia eder.çünkü bu haliyle yabancı yatırımcı para ile para satın almaktadır.ve üretime herhangi bir katkı yapılmaksızın piyasadan para faiziyle çekilmiş olur.kapitalizm in ekonomi modelini yerle bir ettiğinden kapitalist medya patronları ve haliyle gazete ve kanalları tarafından pek yayımlanmaz.bir de ekonomistlerin karşı çıkmsı gayet tabiidir.ihtiyaç ve kaynak dengesine dair yıllardır anlatılanların aksini söylüyor.elbette bunlar hazmı kolay şeyler değil.*
70'lerin ortalarinda Isparta Ticaret Lisesinde din kulturu ogretmeni iken 90'larin sonunda karsimiza buyuk fasist, tahrikci, palavraci olarak cikan hikmeti kendinden menkul Haydar Bas'in hikmeti kendinden menkul ekonomi modeli.
(bkz: Ufurukcu)
zarar eden yerleri kapatacak, işsizlere ayda 100 ytl verecek, hazinedeki parayla borcu kapatacak, yatırımları sıfırlayacak, kapandıkça işyerleri buraları tarlaya dönüştürüp o 100 lira verdiği adamlara rençberlik yaptırıp üç öğün yemek vericek, çorba-makarna tarzında, böylece iş-aş verecek ve sözünü tutacaktır.
42 ülke bizzat uyguluyormuş. son uygulayıcı da çin'miş. yersen artık!
MELTEM TVDE SÜREKLi GAZLANAN MODEL. ULEN ARKADAŞ DÜNYADA TEK AKILLI SEN MiSiN SORUSUNU AKILLARA GETiREN MODEL. KiMSE AKIL EDEMEMiŞ BiZiM HAYDAR ÇIĞIR AÇMIŞ...
her nedense profesör unvanına sahip(!) yabancı katılımcıların unvan ve isimleri google da arandığında sadece haydar başçı sitelerde isimleri çıkmaktadır.

bugün bir araştırma görevlisinin bile ismi google da arandığında başta kendi üniversitesindeki sayfası olmak üzere araştırmalarına dair hakkında pek çok yazı çıkmaktadır.

bu yabancı koca profların niye bişeyi çıkmamaktadır.

türk akademisyen bir iki tane var onlar doğru ama yabancı pek bol fakat ne garip bunların profluğunu yalnız haydar baş siteleri söylüyor.
venezüella da kullanılıp 2 sene de kalkındırmayı başaran ekonomi modelidir.

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3924340&id=727599066#!/video/video.php?v=382740352155
en son düğün salonlarına kadar düşmüş,
ergenekon a uçkurundan yakalanmış,
son devrin son şarlatanının iktidar piyesi.