bugün

sscb nin son devlet baskani
michael gorbacovun doğru yazılmış halidir.
glasnost ve perestroyka akımlarını başlatmış sovyetler birliğinin son lideri.
sovyetler birliğini dağıtan adam.Genel görüşe göre emperyalistler tarafından satın alındığı iddaa edilir.Ama ne hacet sovyetlerin ırzına geçmiştir...
1990'da nobel barış ödülü almış eski devlet başkanı.
kafasında her zaman orak-çekiçe benzettiğim doğum lekesi bulunan lider. adamın kanında var komünizm *
kapalı,baskıcı ve halktan uzak küçük bir elit tabaka tarafından yönetilen ülkesini liberalleştirip,sosyalizmin insancıl yüzünü göstermeye çalışırken,farklı dinamiklerin etkisiyle ülkesi parçalanan lider.

çok gülüyorum gorbaçov a satılmış diyenlere.adamın devlet başkanlığını yaptığı ülke esaasen öyle karikatürize bir ülke idiyki,silahlı kuvvetleri dışında dünya ekonomisinde,teknolojide,refah devleti olmada esamesi okunmuyordu.ağır brokratik hantallığı yoketmeye çalıştı bu amca.

sosyalizm yıkıldığında,"bu kapitalizmin zaferi değil,mantığın zaferi" demişti.yani sscb nin yıkılması kapitalist ekonominin başarısını değil,150 yıl önceki eleştirilemez ve raforme edilemez "kutsal" söylemlere fanatik bir dini inanç gibi sıkı sıkı sarılıp,gerçeklere göz yuman,salt askeri ve polis marifetiyle istikrarını koruyabilen bir tuhaf rejimin yıkılmasıydı.

tarihsel şanssızlığıyla,hakkı en çok yenmiş,en yanlış anlaşılmış,ama benim gözümde ülkesini ve halkının refahını sağlamaya çalışan,saygın bir liderdi..
sosyalizm'in ilk denemesinin başarısızlıkla sonuçlandığını tüm dünyaya duyuran, sscb'nin son lideri.
sovyetlerin herkesçe yönetilemeyeceğini dünyaya kanıtlayan insan.
street fighter' da zangief ile oyun bitirince yöresel danslarını beraber icra eden kişidir.
görsel
(bkz: zangief mihail gorbacov dansi)
sosyalizmin ilk denemesini başarı ile satan adam.
SSCB 'nin amına koymuş vatandaşdır.
düzelteceğim derken içine eden. bunu da istememiştik be adam! abd tek güç olunca daha mı özgür olduk?
gorbaçov karadenizde çıkan çirkin ve dikenli bir balığa halkın verdiği isimdir.
pek bir eti yoktur olanı da çok lezzetli değildir bu balığın. çoğu kemik ve pislikten ibarettir
ama çorbası çok nefistir.
sovyetlerin son başkanı yenilikçilik özgürlük diye yola çıkmış ipi abdye vermiş sonrada sovyetlerin dağılmasına göz yummuş hatta yardım etmiştir.
ben bebeykene kafasındaki kırmızı lekeye kafayı taktığım, 80'ler bebelerinin eski hatıralarında pek bir yer bulan, sovyetleri yerle yeksan etmiş bir devrin komünisti.
sovyetlerin dibini dinamitleyen değil, sovyetlerin ulus devlet projesinde küresel sermayeyi alt etmesine vesile olan kişiliktir.
(bkz: mihail gorbacov)
gorbaçov, s.s.c.b'den sonra ki zamanlardan birinde odtü'ye gelir ve öğrenciler komünizmin tarihe karşımasının emektarlarından bu başkanın arabasına yumurta taş filan yağdırırlar, o da aracını durdurup; "sizde hala komünist mi var yahu" diye sitem eder...
kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirmiştir. kafasında cia barkodu vardır.
kafasının üzerinde yer alan lekeyi çocukluğumda kuşların talihlerini bıraktığını düşündüğüm,sscb'nin ağzına talihini bırakmış zat-ı muhteremdir.
kendisinden istenen ağırlaşan makinenin dişlilerinde revizyona gitmesi idi, o ise; makineyi değiştirdi.
brejnev'in başarısız afganistan işgaliyle çökmeye başlayan sscb'yi kısa sürede çökertmek ve yeraltı kaynakları açısından dünyanın ne zengin ülkesini yeni bir yapılanmayla tekrar süper güç haline getirmek için ilk adımı atan cesur lider.

afganistan dağlarında milyarlarca dolar batırıp hiç bir gelişme gösteremeyen sscb hazinesinin, politbüro tarafından hunharca sömürüldüğünü çok iyi bilen gorbaçov, yeraltı kaynaklarının zenginliğini devlet kalkınmasında efektif bir şekilde kullanabilmek için sscb'nin yıkılmasını ve yeni bir devlet anlayışı ile yola devam edilmesini savunuyordu. ilk kazmayı da kendisi vurdu.

öncelikle sscb'nin üzerinde kambur olarak gördüğü küba ve doğu avrupa ülkelerini sırtından attı. resmen "ne haliniz varsa görün" diyerekten bu yüklerden kurtulan sscb ekonomisi bir anda dengesini yitirdi. sanayi üretimini nakite çevirmekte büyük sıkıntı çeken sscb ekonomisi, küba ve doğu avrupa ülkelerine para akıtmaktan ve destekleme alımları ile müttefiklerini ayakta tutmaktan yorulmuştu.

gorbaçov bu yüklerden kurtularak ekonomiyi düzeltebileceğini savunuyordu ama olmadı. daha köklü reformlar gerekiyordu bu sebeple rakibi yeltsin'le giriştiği mücadeleyi kaybetti. sonrası zaten malum. yeltsin'in yerini putin'e bırakmasıyla gorbaçov'un hayali yavaş yavaş gerçekleşmeye başlamıştır zaten.
rusya'nın yeniden canlanması için yeni bir yapılanma sürecine girmesi gerektiğini söyleyen,perestroyka sürecinin devam etmesini talep edip, aksi durumda ülkenin 5-6 yıl içinde çöküşe gideceğini iddia etmiş sscb nin son devlet başkanı.
sovyetlere üye olan ülkelerin başkanlarıyla bir gece kulübüne çapkınlık yapmaya gitmiştir fakat kalabalık oldukları için kız tavlayamamışlardır, söylediği bu söz ise sovyetlerin sonunu getirmiştir.

-beyler, toplu halde dolaşırsak kız bulamayız. iyisi mi dağılalım.