bugün

bastığı en iyi 10 smacın tek ortak noktası vardır.
o da (bkz: chicago bulls)
en güzel sözü şudur:

"Herkes birinci olmayı ister,ancak kimse benim kadar ikinci olmaktan nefret edemez."
50 küsür sayı attığı bir utah maçı sonrası, utahlı oyunculara jordan'ı sorduklarında oyunculardan biri şu cevabı vermiştir: ''ekstra bir şey yapmadı. o jordan, sadece jordan gibi oynadı.''
http://www.youtube.com/watch?v=te-8MJ84834
http://www.youtube.com/watch?v=IQJprZGr5XI
(bkz: bunu yapan insan olamaz)*
o kadar güçlüdür ki, david stern bu adamın ikinci kez lige* dönmesi için yalvarmış yakarmış ayaklarına kapanmıştır. washington wizardsta yeniden basketbola gelmesinin sebebi budur.
" eğer maç içinde çok güzel bir hareket yapmışsa ve ben kaçırmışsam, tekrar yapması için içimden dua ederdim. o oynar , geri kalan 9 kişi büyülenirdi. " karl malone
şu anki basketbol yıldızlarının en büyük hatasının, kendilerini oyunlarıyla değil reklamlarla pazarlamaları olduğunu syleyen, örnek olarak da kendi öğrencisi olan carmelo anthony'yi veren büyük üstad.
bu adam mola sırasında koçuna: ''topu jordan'a verin sonra da etrafından s.ktrin gidin.'' dedirtmiştir. gerisini siz düşünün. ama en güzel lary bird anlatır jordan'ı: ''o tanrının michael kılığına girmiş halidir.''
şu anlatılır jordan ile ilgili. 3lük çizgisinden sıçrayıp smaç yapmış. bence eğer bunu yapsaydı efsane olamazdı. o zaman derdim ki bu adamın özel güçleri var ben de o kadar sıçrayabilsem ben de jordan olurdum ama öyle değil. jordan sıradan bir basketbolcuydu. tanrının verdiği yeteneğinin yanında azmi, çalışkanlığı, kazanma inancı ve isteği vardı. insanüstü özelikleri olduğu için efsane olmadı. insani özellikleriyle insanüstü oynayabildiği için efsane oldu. şu söylenir jordan için: ''nbadeki her oyuncunun yeteneğini jordan ile kıyaslayabilirsiniz, ama jordan'ın yüreğini kimseyle kıyaslayamazsınız.''
panzehiri için (bkz: joe dumars) *
basketi sevdiren zenci amcamız. gerek mizahıyla, gerek oyunculuğuyla, gerek smaçlarıyla. kurtarıcıydı, kurtarılmazdı; kurtarılmayı beklemezdi.. takımın en zor anlarında phil jackson ın gözlerine bakması yeterliydi. tutulması neredeyse imkansızdı. sanırım hakeem olajuwon'un bir kaç sözü bunu daha iyi açıklıyor: "o'na double team yaptığımızda, anlamadığımız bi şekilde daha iyi pas çıkarıyordu. yada o inanılmaz -air-lerinden birini sergiliyordu.o bambaşka biri. "şu an veliahtı gösterilen bi kaç kişi var: l.james yada kobe bryant. bu biraz kişisel bi açıklama olacak ama bence yerine geçilmesi imkansız biri.

ne güzel basardı ya potaya!
basketbola kattıkları için varolsun..

--are you serious?! http://www.youtube.com/watch?v=JKlvfx9ODM8 -->1.
inanılmaz bir oyuncu. bilgisayarımdaki videolarından birinde, topu havada 3 kişiden kaçırıp* turnikeyi bırakıyor. hareket zaten inanılmaz ama asıl inanılmaz olanı basketten sonra kenarda oturan rakip oyuncunun ayağa fırlaması ve kocaman açtığı gözleriyle boş boş sahaya bakmasıydı. adam hortlak görmüş gibiydi.
ofisinde pineklemekten sıkıldığını, nba'e geri dönmek istediğini buyurdu geçen günlerde.
nothing of value comes without being earned.
michael jordan**
gelmiş geçmiş en iyi basketbolcu olarak kabul edilir.1984 yılı draft ında chicago bulls tarafından keşfedilmiştir.lakabı "Air Jordan" Dır.5 kez MVP Ödülü Almıştır..
madame tussauds müzesinde balmumundan hekeli vardır. kendisinden sonra shaq'ın ve gilbert arenas'ın da heykeli dikildi.
kendisini genelde chicago bulls forması ve takım elbise içinde gördüğümüz için şu poz baya şaşırtmıştır:
http://farm1.static.flick.../470845446_d405f826b6.jpg
nba i bize sevdiren çikolata renkli, pozisyona girerken dilini çıkaran, yok yaw nasıl olacak derken dehşet pozisyonlarda topu sokan efsane yıldız... haaa basketbolu ilk bıraktığında sebebinin babasının ölmesi olduğunu söyleyen ve söyleşide " o artık yok, onun içinde oynamanın anlamı yok" diyerek babasının kendisi için ne kadar önemli olduğunu gösteren zatı muhterem...
chicago bulls'tayken sadece bir maçta* çift haneli sayıları görememiş. o sezon sakatlığından dolayı sadece 17 maç oynadığını ve 8 maçta ilk 5'te çıktığını unutmamak lazım.
valla yaşım itibariyle hiç seyredemediğim ama yorumları okuduktan sonra ' vay anasını ' dediğim, hemen youtube a koşup videolarını izleyeceğim basketbol ilahi. (bkz: yani ben öyle duydum)
1997 de 2 milyon 451 bin 136 oy alarak nba all star tarihinin en yüksek oy sayısına sahip olmuştur. şu an ki rekorun 3 milyon küsür olduğunu düşünürsek. ayrıca 1997 ile 2009 yılı arasında gerek internetin kullanım yaygınlığı gerekse nba in dünyada ki popüleritesi kıyaslandığında ne kadar çok seveni olduğunu anlayabiliriz.
'yıldız oyuncu maç kazandırır takım oyunu şampiyonluk' demeyen efsane. eğer yanlış bilmiyorsam o sözün tam olarak doğru hali şu: 'yıldız oyuncu maç kazandırır, takım oyunu ve 'zeka' ise şampiyonluk.''
kendisi artık hall of fame adayı olmuştur.
gün itibarı ile 1 nisan şakası olmalı sandığım ama yanıldığım hali ile beni epey şaşırtmış süperstardır.
hali ise 130 kg olmasıdır. tamam sporcular sporu bıraktıktan sonra çabuk kilo alırlar ama sana yakıştıramadım be maykılım cordınım.
Basketbolun ilahı olarak da kabul edilebilir.Futbolun Pele'si varsa basketbolunda Jordan'ı var denebilir.