bugün

şimdi bunu burada gömenler ciddi maldır. oğlum şimdiki damak tadınız ve cebinizdeki parayla bakmayın şu olaya. çocuksunuz harçlığınız belli, her şeyi yiyebilecek kapasitedesiniz ve hava sıcak.

evet baya bir yiyordum. yemeyen arkadaşım da yoktu.
yaz gelse de yesek dediğimdir. zaten 10 kuruş.
merak edip 1 kere aldım, saçma sapan bir şey. tadı falan yok, direk boya. ama buz parmak derseniz o bir efsanedir.
yaz aylarının vazgeçilmesi. her akşam mutlaka alırım.
yaz aylarının vazgeçilmezi.
Bugün uludağ sözlükte noltalji köşesi var sanırım, çoğu başlık çocukluğumuzun efsaneleriyle alakalı. Bu kadar üst üste uplamayın beyler bünye kaldırmıyor. Bunu almak için annemden babamdan 10 kuruş dilenirdim hiç unutmam, sırf bunu yemek için deli gibi para arardım.
vakti zamanında yazları keyifle tükettiğimiz bir eğlencelik.
Meyveli buz.
Hayla varmı satılıyor mu bilgisi olan varmı.
Geleneği yaşatıyorum Nazo aldım yeğenlerime meybuz yapıcam.
donmuş kola dır.

meyan kökü karbonat, özü zaten şerbet.
Bir efsanedir.
kar helvasının yapayı, farklı renklerde/tatlarda olan buzdur.

köydeyken kuzenime özenip "kur'an kursuna gitçem!" diye tutturmuştum. kursa gittik, tenefüslerde çocukların elinde gördüm meybuz'u, normalde yemezdim. iş çıksın diye 1-2 tane aldık kuzenle, hem koşturuyoruz hem buz yiyoruz.
parmak kadar çocuksun buz senin neyine demediler diye akşama kendini kaybetmeli, titremeli şekilde ateşlendim.
ertesi gün kursa gidemedim. zaten hocadan çok korkmuştum, gidemediğime üzülmedim açıkçası. minik lavandula'nın Kur'an kursu macerası da böylelikle son buldu.
meybuz yüzünden deist oldum.

şimdilerde "aağğ buz mu o?" diyerek buzluk yalıyorum. büyüdük tabii, ateş falan yok.
bir çocukluk efsanesidir. bu sıcaklarda iyi gidendir.
şimdi bir sürü ürüne sağlıksız gdo lu derler ancak biz çocukken bu boyadan ibaret buzu günde 2 3 tane yiyip hayatta kalmışsak bize hiç birşey olmaz. dünyanın muhtemelen en sağlıksız ama en lezzetli dondurmasıydı. insan dilinin yerken boyandığı günleri özlemiyor değil.
eskiden nasıl götürüyodum şappır şuppur anlamış değilim geçen nostalji yapayım diye aldım bundan bitane kolalıydı heralde sidik kokuyodu nefesimde sidik koktu yiyince.
ucuz ve kaliteli son yiyecekti.
Yazın vazgeçilmezi. Yavaştan çıkmaya başladı. En güzeli portakallısı.
dondurulmuş şekerli gıda boyası. tadının güzel olmasının yanında epey de zararlıdır.
çocukluğumun vazgeçilmezi, fakirlerin magnumu. sokağa çıkan son nesil olan biz 97'liler olarak mahalle maçlarından sonra kaybeden takım, kazanan takıma meybuz ısmarlardı, bazıları paketli bazıları bardakta olurdu ki bardaktaki vişneliler çok güzeldi. kolalılar da fena değildi.
Cola ve portakallısını tek geçerim. Çıkıp alacağım şimdi birkaç tane.
doksanlarda altın çağını yaşamış şimdilerde akıbetini bilmediğim dondurma/buz çeşidi.

lezzetli değildi ama iyi serinletirdi diye hatırlıyorum. fiyat/perfonmas açısından da takdir edilesiydi.
Eskiden çok lezzetliydi. Şimdi safi su tadı var.
Portakallısı ve kolalısı favorimdi, limonlular berbattı.
bir dönem okul kantinlerinin vazgeçilmezi.

görsel