bugün

her kötü huyunu diken bil. kaç kere ayağın yaralandı da fark etmiyorsun!
- Demir gibi cahili, altın gibi bilginden daha kıymetli yapan şey, ahlâktır.
- Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya. mevlana .
"Her şey üstüne gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde, sakın vazgeçme! Çünkü orası kaderinin değişeceği yerdir."
her dinden her ırktan insanların şu gün dahi gelip bir şeyler öğrendikleri mübarektir.
zaloğlu bu zülmü görseydi,
ecel bu çığlığı duysaydı,
cellâdın yüreği olsaydı;
zaloğlu savaşa, yiğitliğe ağlardı,
ecel bakardı kendine ağlardı,
cellât, yüreği taş olsa, ağlardı..

http://www.youtube.com/wa...0TuuA&feature=related
büyük üstad aşkı şöyle tanımlar ;
"bir aşkı başka aşk söndürebilir. aşkta ne yükseklik, ne alçaklık, ne de akıllılık ve akılsızlık vardır. hafızlık, şeyhlik, müritlik yoktur. sadece kepazelik, aşağılık ve rintlik vardır. insanın toprağını aşk şebnemi ile yoğurdukları için alemde yüzlerce fitne ve kargaşalık peyda olur. aşkin yüzlerce neşteri, ruhun damarlarına sokuldu ve oradan gönül adı verilen bir damla aldı... aşk öyle engin bir denizdir ki, ne kenarı vardır, ne de ucu bucağı"
selçuklu üniversitesi tarih hocalarından prof. mikail bayram'a göre moğol ajanı olan tassavufçu.mikail bayram hoca'ya göre mevlana,istilacılardan yana tavır almış, buna karşı çıkan herkese ve özellikle de ahi şeyhlerine hakaretler edip moğollara direnen kuvvetler safında bulunan nasreddin hoca'yı ve daha ötesi öz oğlu alaaddin çelebi'yi öldürttür.

not:bu iddialardan sonra mikail bayram'ın başına gelmeyen kalmadı.
"şu dünyada yüzlerce ahmak, etek dolusu altın verir de, şeytandan dert satın alır."
(bkz: mevlana celaleddin rumi)
duydum ki bizi bırakmaya azmediyorsun etme
başka bir yar başka bir dosta meylediyorsun etme

sen yâd eller dünyasında ne arıyorsun yabancı
hangi hasta gönüllüyü kastediyorsun etme

çalma bizi bizden gitme o ellere doğru
çalınmış başkalarına nazar ediyorsun etme

ey ay felek harab olmuş alt üst olmuş senin için
bizi öyle harab öyle alt üst ediyorsun etme

ey makamı var ve yokun üzerinde olan kişi
sen varlık sahasını öyle terk ediyorsun etme

sen yüz çevirecek olsan ay kapkara olur gamdan
ayın da evini yıkmayı kastediyorsun etme

bizim dudağımız kurur sen kuruyacak olsan
gözlerimizi öyle yaş dolu ediyorsun etme

aşıklarla başa çıkacak gücün yoksa eğer
aşka öyleyse ne diye hayret ediyorsun etme

ey cennetin cehennemin elinde olduğu kişi
bize cenneti öyle cehennem ediyorsun etme

bizi sevindiriyosun huzurumuz kaçar öyle
huzurumu bozuyorsun sen mahvediyorsun etme

harama bulaşan gözüm güzelliğinin hırsızı
ey hırsızlığa da değen hırsızlık ediyorsun etme

isyan et arkadaşım söz söyleyecek an değil
aşkın baygınlığıyla ne meşk ediyorsun etme
Bir insan bilmiyorsa ne istediğini, hem seni ziyan eder , hem kendini...Dibini görmediğin suya dalmadığın gibi,emin olmadığın sevgiye teslim etme kendini.
''Mesnevi masaldır diyenlere, evet masaldır. Onda kendini görmek erlik ister. Mesnevimiz tamamen vahdet dükkanıdır. Bu dükkanda vahdetten başka gördüklerin puttur. Mesnevi bir meradır. Ondaki misaller ise merada otlayan hayvanlara benzer. Sen hayvanlara takılma da merayı ve ovayı seyretmeye bak''mevlana

(#13889682)
"sen ki hayrı şerri bilmezsin. önce kendini sına, sonra da başkalarını. kendini sınadığında zaten başkalarını sınamaktan vazgeçersin."
gel cana can ver imana iman gel vuslatı hasretinden güç olan dillerde senin adın gönüllerde sen.
--spoiler--
Asalet boyda değil, soyda.
incelik belde değil, dilde.
Doğruluk sözde değil, özde.
Güzellik yüzde değil, yürekte olur.
--spoiler--

mevlana.
'herşey incelikten, insan kalınlıktan kırılır' sözünün sahibi muhterem insan.
elif şafak'ın aşk adlı romanı gelir aklıma.
''gördün ya, beni gamdan başka kimse hatırlamıyor..''
olgunun halinden anlamaz ham,
sözü kısa kesmek gerek vesselam.
''Dünya, kendisini yeni gelin gibi gösteren, cilveler eden, kokmuş bir kocakarıdır.''
bugün ölüm yıldönümü olan tasavvufçu.
Sen şekillerde kalırsan puta tapıyorsun demektir. Her şeyin şeklini bırak, manasına bak...
--spoiler--
yoktum, var oldum. topraktım, ölüp bitki oldum. bitkiydim, ölüp hayvan oldum. hayvandım, ölüp insan oldum. insanım, öleceğim. böyle, her ölüşte bir üst mertebeye çıktıktan sonra ölümden neden korkayım ki

--spoiler--

güzel sözün sahibi. bazı kaynaklarda mevlana nın bu sözüyle evrimden bahsettiği yazmaktadır. allahın varlığını kabul ederek tabi.
O'na duyulan sevgiden sonra sevilebilinecek büyük insanlar arasındadır.
ahlak öğretisi tez konumdu. Tezi yazdım, bitti. Hayata bakış açım, hayatımın kendisi, karakterim, aklım, kalbim değişti.
neden dönüyorsun diyene alemde ne dönmüyorki gibi bir cevap vermiştir. atomdan mı bahsediyordu, dünyadan mı, semadaki cisimlerden mi? ilginç lafları var gerçekten.