bugün

avcılar cevizlibağ arasındaki ulaşım hattında hizmet vermesi gereken otobüs ve o hatta verilen isim.
aslında metrobüs daha uzun ve iki körüklü bir otobüstür ama şimdilik i.e.t.t. nin tek körüklü otobüsleri metrobüs hattında hizmet vermektedir.
genelde kalabalık olması da istanbul'un metrobüs gibi kendi yolunda giden ulaşım araçlarına ne kadar ihtiyacı olduğunu göstermektedir...
özellikle avcılar kampüsünde okuyan öğrencilere ulaşım anlamında çok faydası olmuştur...
E5 trafiğine girmeden rahat bir yolculuk yaptığım için alemin kralı dediğim ulaşım aracıdır..
hafif metro'dan daha hızlı olan araç. birden fazla deneyle tarafımca kanıtlanmıştır. Şu an yalnızca Avcılar-topkapı arasında yolculuk imkanı sağlamaktadır. Ama yerel seçimlerden önce mecidiyeköy'ü bile geçecektir. avcılar-topkapı arası 22 dakika, yenibosna-topkapı arası 17 dakika, şirinevler-topkapı arası 14 dakika sürmektedir.
eylül ayında topkapı-mecidiyeköy* hattı tamamlanacak olan ulaşım aracı.
(bkz: metrobüs yolu)
Metrobüsün zincirlikuyuya kadar uzaması, doksana atılan son dakika golü gibi.
ilk başlarda aptalca gelen bir çalışmaydı ancak insanın işine yaradığı zaman tapası,aşık olası, cümle içinde kullanası geliyor.
istanbul Büyükşehir Belediyesi nin 77 günde bitirdiği için övündüğü "büyük hizmeti"nin faturası halka çıkarıldı. Metrobüs hattının etrafındaki bölgelerden Mecidiyeköy e otobüs seferlerinin kaldırılması sonucu bölge halkı iki vasıta kullanmak zorunda bırakıldı. Aktarma ücreti hesaba katıldığında E-5 civarında oturan ancak E-5 e yürüyerek ulaşması mümkün olmayan yüz binlerce insan için ulaşım fiilen yüzde 50 zamlanmış oldu.

Mimarsinan, Beylikdüzü, Yenibosna, Basın Sitesi, Merter, Güngören, Davutpaşa, ihlas Marmara Evleri ve Bakırköy gibi bölgelerden Mecidiyeköy e ulaşan hatların kaldırılması sonucu mağdur olan ve her gün gidiş dönüş 1.30 kuruş daha fazla yol parası vermek zorunda bırakılan vatandaşlar istanbul Büyükşehir Belediyesi ne öfkeliler. Aktarmalar yüzünden Akbil den 65 Ykr düşmesi üzerine Metrobüs duraklarında sık sık yaşanan tartışmalar karşısında iETT görevlileri "Yapacak bir şey yok, şikayetinizi belediyeye iletin" yanıtı veriyorlar. Bölgede oturan ve bu hatları hergün kullananlar, uygulamanın fiili bir haraca dönüşmemesi için Metrobüs e aktarmaların ücretsiz olması gerektiğini ifade ediyorlar.

Büyükşehir Belediyesi ise "Avcılar Zincirlikuyu arası 50 dakika" gibi reklamlarla yüz binlerce kişiyi etkileyecek yüzde 50 fiili zammın üstünü örtmeye çalışıyor.

http://www.sendika.Org
78t kodlu olanların avcılar-cevizlibağ arasında ring yaptığı, 78 kodlu olanlarının da avcılar-zincirlikuyu arası gidip geldiği istanbul'un yeni toplu taşıma aracı.
cevizlibağ semtinde kaza yapmış üç kişinin ölümüne neden olduğu tarafımdan duyulmuş olan toplu taşıma aracı.
o kadar kalabalık o kadar hız ve sonu demirin otobüsün içine girmesi.
niye bu kadar kalabalık olması için özel çaba gösteriyorsunuz.
bakırköy hattındaki otobüsleri kaldırdınız. 85 mecidiyeköy- bakırköy otobüsü artık cevizlibağ- bakırköy olarak hizmete girdi. ben metrobüse binmek istemiyorum niye hattı değiştirdiniz? ben o kalabalığa girmek zorunda mıyım?
ayrıca o kadar yürü yürü o kadar o metrobüse gidiş yoluna yürüsem gideceğim yere yürürdüm. in çık merdivenleri.
neye yaradı kolaylık, rahatlık. insanları sosa çevirdiniz. binmicem istersem on vasıtayla giderim yerime ama yine de o iğrenç boktan araca binmem.
85a gibi bir efsanenin kalkmasına sebep olmuş araç.
otomatik vitesli otobüsleri düz yolda kullanamayan şöförlere sahip olan toplu taşıma tarzı.
(bkz: zincirlikuyu avcilar metrobus hatti)
kalabalığına, sıkışıklığına; bitmeyen çamurlu, taşları fırlamış üst geçitlerine; dünyanın en kötü şoförlerine sahip olmasına rağmen hastasıyım. Ben onun karşıya * geçebilme ihtimalini sevdim sözlük. üstelik bendeki bu aşk, metrobüsün 77 günde tamamlanan zincirlikuyu durağında yolcuların yürüyebileceği yer olmamasından dolayı dikkatsizce gelen bir metrobüsün bana çarparak çamurlara yuvarlamasına rağmen gittikçe büyüyor. boğaziçi köprüsü geçiş yollarındaki metrobüs yolu inşaatlarını gördükçe, aşkı ilk kez tadan rus gençleri gibi titriyor titriyorum. * *
artık yirmidört saat çalışan, * kadir topbaş'ın geldiğinden beri istanbulda işe yarar yaptığı tek şey. avcılar'dan taksim'e 1 saat'te gitmemi sağlayan şey. arabayı avcılar kampüsüne yakın bir yere bırakıp taksim'de deli dana gibi otopark aramaktan kurtardı ya, yeter bana. ama arabayla gitmek zorunda kalınca da uyuz ediyor insanı be. vırt vırt geçip gidiyor yanından böyle. trafiğin çok yoğun olmasının sebebi de bu aynı zamanda. emniyet şeridi yok, ufacık bir kaza oldumu s.çtın. şimdi bu metrobüs iyi mi, kötü mü? karar veremedim ama iyi tarafı daha çok gibi * *yok iyi iyi.
istanbul ulaşımında çok büyük kolaylık sağlayan uluşım aracı. o kadar olumsuz havadaki memlekette böyle şeylerde yapılabiliyormuş dedirtiyor insana. bizim millet nankör illa bir kusur bulur metrobüste. çok kalabalıkmış eskiden gittiğin belediye otobüsü çok mu konforluydu ?

kim ne derse desin beni zincirlikuyu dan avcılar a kadar rahatça ve kısa sürece götürüyorsa yapanları tebrik etmek insanlık vazifesi.
(bkz: tersobüs)
yolun tersinden tersinden gidiyor bu metrobus denen imtiyazlı iett otobüsü. avcılardan zincirlikuyuya e5 üzerinden ortadan ortadan ama tersten gidiyor. uygun bir saatte binerseniz de boş oluyor, ama sabah ve akşam için (bkz: balık istifi)
ilginç durumlara şahit olmamızı sağlayan toplu taşıma aracı.

(bkz: 9 eylül 2008 istanbul metrobüs savaşı)
sabah ve akşam yolculuk etmek zorunda olanlar için istanbul'un modern ulaşım çilesidir... hızlı olmasıyla aldatıp insanı kendine çeken, fakat durağa gittiğinizde adım bile atamayacağınız dolulukta ve az sayıda gelmesiyle insanın sinirlerini bozan araçtır.tabii ki bu durum ara duraklarda binmek zorunda olanlar için geçerlidir. trafikte kaybedeceğiniz süreyi durakta kaybetmenize sebebiyet verir. binebildiğinizde çektiğiniz kalabalık çilesi de cabası... bu nasıl konfor, bu nasıl çözüm?..tamam e5 ten daha hızlı gidiyor olabilir ama elinde imkan varken şu işi tam yap be kardeşim; sabah ve akşam saatlerinde seferleri çoğaltsalar ya da ara duraklar arası yapılan seferler de koysalar böyle sorunlar yaşanmaz. ama bu ülkede sonucu olumlu kılacak bu tip çözümlerin olmaması normal. alıştık artık...
sıranın arasından kaynayan müşteriler gibidir. o müşterinin arkasına takıldığın zaman işin iş ama yalnız bekliyosan izlemekle yetiniyosan işte o zaman perspektif değişir. çatık kaşlarla bakarsın.
bazı metrobus soforlerının öndekı metrobuse yol vermek adına yolun ortasındakı bos kısma yanaşmasına bırkaç defa sahıt oldugum seydır. ayrıca topkapı zıncırlıkuyu arasındakı duraklarda hangı durakta oldugunuzu gosterır herhangı bır tabela veya yazı bulunmamaktadır. su anda kullanılan otobuslerın yesıl olanlarında ise araç içerisinde kapıların uzerınde bulunması gereken durak sıralamalarını gosteren bilgiler de bulunmamaktadır.
(bkz: metrobüs durağı değnekçileri)
avcılar-zincirlikuyu arasında hızlı fakat komforsuz bir yolculuk. Genellikle metrobus'un kapasitesinden 100 kişi daha fazlası bindiği için nefes almak zordur.

ilk çıktığı zamanlarda ise bir çok kavgaya burun kırılmasına itiş kakışta izdihama kadar herşey yaşanmıştır.

- arkadan boş metrobus geliyor buna binmeyin ona binersiniz.
*ee kardeşim bu numara bayatladı madem boş geliyor sen neden burda eziliyorsun kay bakayım.
-hay allah'ım kayacak yer mi var ya git binme.
gün geçtikçe sisteminin daha da kötüleştiğine şahit olduğum sistemdir. avcılardan 45 saniyede bir kalkması gereken metrobusler nedenini anlamadığım şekilde 1,5-2,0 dk da bir hareket etmektedir ki bunların arasında sadece topkapı' ya kadar gidenler de vardır. durum böyle olunca daha ilk duraktan metrobus tıklım tıklım dolmaktadır. sonraki duraklardan binenler de eklenince metrobuste nefes almak bile imkansız hale gelmektedir. özellikle ara duraklarda inmek de binmek kadar meşakkatli bir durumdur. kapıya yanaşmanız için akrobat gibi olmanız gerekir.
kanımca en büyük üç eksikliği şunlar olan toplu ulaşım sistemi:

1. duraklarda durak isimlerinin yazmaması, yazanlarda da durağa yanaşılınca görülemez şekilde olması.
2. duraklarda inilince hangi tarafın zincirlikuyu, hangi tarafın avcılar olduğunu gösteren bir tabela/işaret olmaması.
3. otobüslerin çoğunda hattın üzerinde hangi durakların olduğunu gösteren bir ibare bulunmaması.
yakın bir zamanda metrobüslere ses sistemi kurulacakmış ve bu sayede durak sorunu ortadan kalkacak. yani görevliler hangi durağa gelindiğini yolculara duyuracak.
bugün hıncal uluç da yazmış ki en büyük eksiği de o bence. engelli insanlarımız o üst geçitlerdeki merdivenlerden nasıl karşıya geçecekler? gerçi asansör yapılsa da bizim ülkemizde o asansörü bedensel değil beyinsel engelliler kullanıyor o ayrı.