1. 1.
  osmanlı devletinin askeri mızıkası.
  1 -1 ... jikase
 2. 2.
  savasa heyecan katmak, yenicerile gaz vermek icin kurulmus bir savas bandosu. iki ileri bir geri giderler, halbuki yavas yavas bir adim ileri gitseler diye dusundum ben bes yuz yil sonra.
  1 ... laz pacino
 3. 3.
  Aynı zamanda pentagramın müthiş bir kavırıdır*. Dinlerken savaşa girmek, zıplamak, dağıtmak, kırmak, gibi fiiller aklınızdan geçer. Ensturimental bir eserdir, fakat arada sözler geçmektedir. henüz dilini ve ne dediğini çözmüş değilim.
  1 ... zero95
 4. 4.
  Mehter takımında görevli kimse.
  Mehter takımı.
  ... italiano
 5. 5.
  mozart dinledikten sonra çok etkilenip 40. senfonisini yazdıgı , ilham kaynagı , dünyanın ilk askeri bandosu
  1 ... exonotzor
 6. 6.
  pentagram'ın gaz parçası.
  1 ... eqin
 7. 7.
  osmanlı ordusuna cesaret aşılayan bandodur. her çalgıdan 9 adet bulunur. 2 adım ileri 1 adım da geri atmalarından maksat 2 adımda bir arkadan düşman gelip gelmedigini kontrol etmektir. şimdi turistlerin eglencesi haline gelmiştir. ama bilmezler ki ataları mehter i duyduklarında tir tir titrerlermiş.
  3 ... sozlugesozlukdiyenyazar
 8. 8.
  her orduya lazım.
  ... no leaf clover
 9. 9.
  tarihi metinlerde ve musiki kaynaklarında mızıkacı, çadırcı anlamlarında kullanılır. farsça kökenlidir ve farsçası mihterdir. farsçadaki anlamı ise ekber(büyük) azam(pek ulu) şeklindedir.

  kökeni esasında tuğ takımı adıyla orta asya türk devletlerine kadar uzanır. tuğ takımındaki Yurağ Sıbızgı , Hun borusu , burguv , kuğruv , Tümrük ve Çeng , mehteranda sırasıyla zurna, Sipsili nefir, şahnay, boru ,Kös , davul ve zil olarak karşılığını bulmuştur.
  2 ... kara hilal
 10. 10.
  ilgili başlıklardan birisi (bkz: mehter marsi)
  1 ... kara hilal