bugün

gevezelik, palavra anlamında halk ağzında kullanılan kelime
(bkz: mavra zamanı)
bir zamanlar mirc de ünlü olan,kıskançlıktan ve para davasından bol bol hacklenip toparlanmış ancak artık akıbetinden haberdar olmadığım server.
mavra yunanca bir kelimedir de aslinda.siyah/kara anlamina gelir.
mavra atmak;geyik yapmak eğlenmek anlamına gelir tarsus amerikan kolejliler cok sık kullanır
iç anadoluda özellikle toroslar civarında sıklıkla kullanılan(en azından benim memleketimde), herkesin açık açık yalan olduğunu bildiği bir durum/oluş/kavram üzerinden insanların espiri yapmalarıdır. Büyüklerimiz örnek olarak bir avcı kahvehanesinde geçmekte olan şu konuşmayı verirler:
-(kahvehanedeki herkese hitaben)arkadaşlar inanırmısınız geçenlerde bir tilki vurdum kuyruğu 15 metre
-(herkes)yuuuhhh.. atma kısalt kısalt..
-peki o zaman 10 metre
-yuhh.. kısalt sen daha kısalt..
-3 metre kuyruğu vardı işte
-offf..
ve bu konuda espiri üretmeye başlarlar. Meddahlık gibi bir tür eğlence kültürü.
izmir Bostanlı' da bir restaurantdır. hatta süper bir yerdir. izmir e gelip te Mavra ya gidilmezde taş olunasıdır.hatta mezelerden terleten i yemezsen yok olunasıdır.
bu akşam gittiğim, yan masamdaki kıza aşık olduğum *, güzelce eğlendiğim kaliteli mekan.
olaylarla tasak gecmek, dalga gecmek yalan soylemek atmak genel muhabbet halidir.
esprili adanalı yalanıdır.

--spoiler--
kral, biçerdöver bozulmuş, kozandan adanaya götürüyorum tamir için, adananın girişine geldim bi kalaba sorma, la dedim, indim baktım, oğlanın biri böğrüne veriyo jileti, la o dakka çalıştırdım biçeri, verdim bacağımı dönere, et atıyo şerefsizim, gemiğe geldi istop etti. lan dediler sende piskopatım diye geçiniyon itoğlit, adam kendini biçere veriyo piç dediler. çok pis girdiler elemana.
--spoiler--
--spoiler--
la bigün askerdeyim, iki tane hataylı eleman var, biri fellah, bunlar hergün ben piskopatım jiletçiyim ayağına yatıyo, millete sarmasınlar diye yemek sigara ayaklarına geliyo şerefsizlerin. la bigün bölük komtanı dellendi ya, aldı bunları karakolun yedi kat altına indirdi, marangozhane var en alt katta, elazığlı bi uzman çavuş var, kırığın önde gideni, elazığlı uzman açmış şerit tezgahın şalterini boynunu veriyo hızara, bölük komtanı bu fellaha dönüp demesin mi, gör ibnenin çocuğu jiletçiyim diye geçiniyon orda uzmanım boynunu hızara veriyo, o dakka hidayete erdi bu elemanlar halen daha beş vakit namazını kaçırmazlar.
--spoiler--
hızlı kılıç çevirme efekti.
Galata'da bulunan, sakin, sevimli, sıcak mekan. Yemekleri hem çok lezzetli hem de isimleri çok güzel. Elmalı ve keçiboynuzlu turtasını denemeden çıkmayın derim.
iç anadolu bölge ağzı ''makara'' anlamına gelen söz,kelime
yalan palavra anlamına gelen kelime.
yalan, saçma geveleme... (bkz: al bu kafayısepetr ekle binbir türlü mavra söyle)
galata'nın trend olmuş mekanı.
Adanada seyhan nehri üzerine kurulmuş su dolabı, mavra.
görsel
mavra yapalım rahatlayalım derken alınan bir haberle ruhun ters yüz olması böyle bir şeymiş lan.

şu daha dün suriyelileri yakalım, avlayalım diye başlık açan katil ırkçı piçlere orospu çocukları diye avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum ama ne fayda ölen insanlık geri gelmez.

biz üzüldük siz sevinin piçler ülkenizden 3 suriyeliyi eksilttiniz...