1. 1.
  Hayvanların en büyüğü mavi balinadır. (uzunluğu 33 m., ağırlığı 190 t.)
  2 -1 ... hüzün kovan kuşu
 2. 2.
  devasa boyutlarına tezat, gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlu plankton isimli basit yapılı organizmalarla beslenirler. deniz suyundaki planktonları tüketebilmek için tonlarca deniz suyunu süzerler..
  2 ... lazy pigeon
 3. 3.
  tahmin edilen en büyük dinazorun bile 2 katı ağırlığına sahip deniz canlısı.
  3 ... hbk
 4. 4.
  nam ı diğer blue whale yaygın kanaatin aksine yeryüzünde yaşamış canlıların içinde husule gelmiş en cesametli , en babayiğit canlı türüdür. öyle ki; boyu 30 metreden uzun olup ta 150 ton civarında bir ağırlığa sahip olanlarının sadece bir tek dilinin ağırlığı 4,5 ton geldiği, kalbinin ebadı bile halk dilinde tosbağa veya kaplumbağa diye tabir edilen wolksvagen marka arabadan büyük olduğu, konunun uzmanı bilimadamları tarafından ifade edilmiş bir bilgidir.

  solo veya koro pozisyonda belli bir ritm tutturarak şarkı söyleme yeteneklerinin olması bir yana insanda tarifsiz bir huzur hissi uyandıran seslerinin binlerce kilometre öteden duyulabilir nitelikte olması ise insan evladında bu canlı için ayrı bir hayranlık uyandırıcı sebeptir.vakti zamanında katledilmelerinin önüne geçebilmek için national geography dergisi, kendini bu türü korumaya adamış olan bir kuruluş güdümüyle 45lik plaklara kaydedilmiş mavi balina seslerini tüm abonelerine dağıtmıştır. bunun üzerine dünyada oluşan yankıyla, sesleri bu kadar güzel olabilen bir canlının avlanarak katledilmesi (ki sadece avlanma yöntemleri bile insanın tüylerini diken diken etmeye muktedirdir) bir nebzede olsa önlenmiştir. Netice itibariyle hem benim sevdiğim, hemde çoğularının da sevdiği bir hayvan olmasının yanı sıra yeryüzünde insan olduğunu iddia eden çoğundan daha muteberdir, daha saygı sevgi beslenesidir. bahsi geçen insancıklar bu güzel canlının eli olmadığından kelli yüzgecine bile su dökemezler.bu insanların çirkin yüzleri ortaya çıktıkça insanda insanlığını tasfiye edip balina olma hissi bile uyandırır.o derecedir.
  7 ... zemheri
 5. 5.
  boşalma esasında, 400 galon sperm boşaltan hayvan.
  7 ... maksat muhabbet
 6. 6.
  dünya üzerinde yaşayan, gelmiş geçmiş* en iri hayvan.
  9 -4 ... minik mavi balina
 7. 7.
  dünyanın en büyük hayvanı olduğunu bilsem de gelmiş geçmiş en büyük hayvanıymış kendisi.*. bu devasa hayvanın ağırlığı 350 tona ulaşabiliyor. 35 metreye kadar da uzayabiliyorlar. ömürleri seksen küsür yıl olan bu devyarasa canlının ağzının içinde süzgeç vazifesi gören yapılar var ki bu yüzden bir beyaz balina sadece küçük yaratıklarla beslenebiliyor demektir bu. yani insancık bir canlıdır ağzının içine doğru kulaç atsanız bile yiyemez sizi. buradan da anlaşılabildiği gibi yunus peygamber in bir mavi balina ya da ispermeçe balinasıyla yutulmuş olma olasılığı yok. dişleri olan küçük balina cinsleri yutabilir ancak zira.

  bu hayvanların çok gelişmiş bir sosyal yaşamı vardır. böyle herkes yerini biliyor, bir yemek bulduklarında (milyonlarcasının toplandığı krill sürüsü) hurra diye dalmıyorlar sofraya, birbirlerinin süzgecinden çaktırmadan yemek otlanmıyorlar yani saygılı görgülü baba hayvanlar bunlar. tabi böyle büyük bir canlının minicik planktonlarla, krillerle beslenmesi nasıl bir ironidir varın anlayın. bir çok dişsiz büyük balina gibi aynı yöntemle beslenir bu balinalar: ağızlarını kocaman açar bir mavi balina ve bir yük gemisini geriye doğru sürükleyecek derecede su yutarlar. bu su ağzılarındaki süzgeçlerde süzülür ve kalan yaklaşık 1.5 ton kadar küçük canlıları afiyetle yer ve sonra başlarının üstünde bulunan delikle aldıkları suyu dışarı püskürtürler. yani zannımca yeni beslenmiş bir balinayı yangın söndürücü olarak kullanabilirsiniz.

  mavi balina ve bir kaç diğer büyük balinanın stratejistleri imrendirecek bir av yöntemi vardır ki ne kadar kompleks canlılar olduğu buradan anlaşılabilir. öncelikle bir krill sürüsü gördüğünde mavi balina bu sürünün etrafında dönmeye başlar ve onları bir araya toplar. sonra öyle yüksek desibelde (yaklaşık 180 desibel) bir ses çıkarırlar ki değil bir denizaltında denizi dinleyen bir sonar experti o küçücük canlılar bile çıldırır ve su yüzeyine doğru sürü haline kaçmaya başlarlar. işte bundan sonra çok ilginç ama zekice bir yöntem olarak suyun içinde mavi balina başının üstündeki delikle suyu fokurdadıp hava baloncukları üretir. bu yüzeye çıkan hava baloncukları yüzeye doğru kaçmakta olan krill sürüsünü orada hapseder, geriye tek kalan şey balinanın ağzını açmasıdır.
  7 ... cirkin kugu yavrusu
 8. 8.
  hayvanlar alemindeki en büyük vajinanin sahibi. 243 cm uzunlugunda.
  (bkz: oha)
  6 ... portlemis misir
 9. 9.
  Ağırlığı 180 ton.
  Boyu 27 metre. En büyüğü 33 metreye ulaşabiliyor.
  Sadece dili 2.7 ton. Yani bir fil ağırlığında.
  Kalbi 600 kiloya ulaşabiliyor.
  Atardamarının çapı 23 santimetre.
  Yani doğmuş bebek Mavi Balina, bir su aygırı kadar.
  ilk günlerde 24 saatte 90 kilo alıyor.
  7 -1 ... genco
 10. 10.
  (bkz: minik mavi balina)
  1 -1 ... notrinova