bugün

iyi olanın ülkemizde zeki kabul edildiği ve her işte çalışabileceği düşünülen konudur. benim aram iyi olmadı hiç o nedenle sınavlardan istediğim sonuçları alamadım. fakat zeki biri olduğumu en azından bilgili olduğumu biliyorum. sadece matemetiğe gömülüp insanlıktan çıkmak kolay bir seçenek olmalı.
çok detay isteyen, derinlere gark eden bölüm.
sayılar ve harflerin beraber kullanıldığı yabancı dil.
çoğunuzu tokatlayacağım bir araç.
dışardan zor ama sevildiğinde çok basitleşen bir ders.
görsel
nerden girip nereden çıktığı belli olmayan.
görsel
her zaman lazım olan.
Matematik yapabilenler kendini sayısalcı zannediyor lütfen birisi bu insanlara sayısalın matematikle değil fizikle alakası olduğunu anlatsın.
Eskiden sözelciler diğerlerine fark atmak için sözel değil matematik çalışırdı. Şimdi gençlere bakıyorum sözelci ama daha kendi alanı fulleyemiyor. Okuduğunu anlamıyor, paragraf sorularını bir saatte çözüyor. Acayip.
Değer vermenin her zaman doğru sonuçları olmadığını kanıtlayan bilim dalı.
Bir illet.
görsel
hayatım boyunca en nefret edip beceremediğim dersti.
acil yardıma ihtiyaç duyduğum bilim dalı. var mı bi babayiğit. evet. teşekkürler.
riyaziye.
birçok insanın adını duyduğu zaman korktuğu bilim dalıdır. bu durum, matematiğin temellerini eksik ya da yanlış şekilde öğrenmelerinden kaynaklanmaktadır. hiçbir zaman matematikte iyi olabileceklerine inanmazlar ama aslında yanılıyorlar. matematik hayatımızın her alanına işlemiş durumdadır. gelir-gider hesabı yaparken, faturalarınızı öderken, market alışverişi yaparken, mağazalarda indirimlerden faydalanırken matematiği kullanıyoruz. hesap makinesi varken kendimi yormama ne gerek var diye düşünebilirsiniz, ancak matematik zihninizin açılmamış kapılarını aralar ve mantıksal düşünceyi geliştirir. düşünme hızınızı arttırırken doğru kararlar vermenize yardımcı olur. bir mağazada kasiyer olarak çalıştığınızı hayal edin ve her gün yüzlerce kişi elindeki kıyafeti getirip indirimden sonraki fiyatını öğrenmek istiyor. Siz alıp etikete bakıyorsunuz ve %25 indirim olduğunu görüyorsunuz. Elinize hesap makinesini alıp etiketteki fiyatın %25'ini bulup etiketteki fiyattan çıkarıyorsunuz. buraya kadar bir hata yoktu ancak bir işlemi fazladan yapmış oldunuz. matematiğin temellerine hakim biri %25 indirimli bir ürünün fiyatının etiketteki fiyatın %75'i olduğunu bilirdi ve doğrudan hesap makinesiyle %75'ini hesaplardı ve böylece çıkarma işlemine gerek kalmazdı. fazladan bir işlem yapmanın o kadar önemli olmadığını düşünebilirsiniz ancak işi günde yüzlerce kez yapıyorsanız bu büyük bir zaman kaybıdır. gördüğünüz gibi mantığımızı kullanarak işi hızlandırdık, hesap makinesi bizim için sadece bir araçtır. öncelikle kolaydan başlayıp dört işlem, yüzde hesaplama gibi konularda alıştırmalar yapın. sonuçlara ulaşmak için farklı yöntemler deneyin, mesela çizim yapabilirsiniz. bunları yaparken matematiksel sezgilerinizi de geliştirebilirsiniz. elinize bir metre alın ve evdeki eşyaların uzunluğunu tahmin etmeye çalışın ve daha sonra metreyle ölçün. evden çıkmadan önce pencerenizi açın ve hava sıcaklığını tahmin etmeye çalışın ve daha sonra telefonunuzdan kontrol edin. yemek yaparken ölçüleri tahmin etmeye çalışın. bunları düzenli olarak tekrarlarsanız bir süre sonra nokta atışı yapmaya başlayacaksınız. unutmayın sayılar kesin ve değişmezdir, size kelimeler gibi yalan söylemezler.
Prometheus'taki metheus ile aynı kökten gelir. Rabbim ayrı düşündürmesin.
Daha çok burundan gelir.
Ülkecek sıkıntı çektiğimiz ders. Evet.
alışıldığında günlük soru çözme ihtiyacı hissettiren, uzak kalındığında ise gizemli sayı ve harflere dönüşen ders.
işçi olmadıkça gündelik hayatta işe yaramayacak boş bilim.
Bir keresinde hocam bana 4 kere üst üste anlatmıştı bu dersi ama ben gene anlamamıştım. Daha sonra tarih kitabı elimden kaydı düştü o bile dayanamadı bu strese.

(bkz: bu matematik bizi kandırıyor hocam)