bugün

29 ekimde açılışı yapılacak olan nimet. başlarda çok fena lağım kokacaktır, benden söylemesi.
gelecekte kendisinden bir tane daha yapılacağına kesin gözüyle baktığım raylı sistem. yetmeyecek.
yapım sürecinde söz verilen tarihe yetiştirebilmek için ciddi ihmaller yapıldığı söylenen yeni ulaşım sistemi. ne kadar doğrudur bilinmez ama türk kafasıyla ilk zamanlarda kullanmayacağım.
ihalede parça parça anlaşma yapıldığından ve ilk parça bittiğinden, seçimlere yetişmesi için ilk kısmının açılması planlanan proje. Ancak bu projede yetkili olan kişiler parça parça açılmasının projenin düzgün çalışmasını engelleyeceğini söylemektedirler.
bir laikçi kemalist olarak şunu belirtmek istiyorum; akp'nin başlattığı bir proje değildir marmaray projesi. yok ciddi ciddi böyle zanneden sik kafalılar var, o yüzden diyorum. hatta akp'nin bu projeyi sahiplendikten sonra şimdiye kadar bitirip halkın hizmetine sunmuş olması gerekirken daha yeni hizmete sunulacak, üstelik pek çok eksiklikleri ve hain kemalist laikçi uzmanların uyarılarına rağmen.

bir de nedir bu göt kıllarındaki ''kemalistler akp'nin yaptığı her şeye karşı'' serzenişi anlayamadım gitti. güzel kardeşim, hadi akp bu projeyi sahiplensin tamam. eğer 29 ekim'de apar topar açılırsa 2004'te yaşanmış hızlandırılmış tren faciasına benzer bir facia kaçınılmaz. bunu sadece ben söylemiyorum, uzmanlar da söylüyor. al şunu bir oku:

''Başbakan Erdoğan “asrın projesi” olarak sunduğu Marmaray’ın 29 Ekim Salı günü açılacağını söyledi. Marmaray Projesi’nin sinyalizasyon ve haberleşme sistemleri uzman baş mühendisliğinden 2008’de emekli olan Elektrik / Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan, Marmaray’ın kontrol merkezlerinin tamamlanmadan açılacak olmasının bir felakete neden olabileceğini söyledi.
“işin ciddiyetini benden başka anlayan başka bir insan kalmadığı için 2008’de emekli olmaya karar verdim. 2009’da da yüksek mühendis arkadaşım Öcal inuğur, bu projenin gayri ciddiyetine karşı dil dökerken kalp krizi geçirip hayatını kaybetti. Bu şehit olmaktır” diyen Akcan projenin erken açılmasının bir felakete neden olacağını söylüyor.

‘MÜDAHALE ŞANSIMIZ YOK’
Maltepe’de ve Halkalı’da kurulması planlanan kontrol merkezlerinin hala bitmediğini ve projenin Üsküdar istasyonu’ndaki basit bir kontrol masasıyla idare edilemeyeceğini ifade eden Akcan, “Şu an açılan şey Marmaray değil. Marmaray 76 kilometrelik Gebze’den Halkalı’ya uzanan bir hat. Şimdi sadece 14 kilometrelik Üsküdar, Sirkeci arasındaki tünel açılıyor. Kontrol için de Üsküdar istasyonu’nda bir masa koyacaklar, bir tane hat grafiği üç tane de düğme koyacaklar. Bir tren hattını bu şekilde kontrol edemezsiniz. Bir olay anında müdahale şansları yok. Çünkü bu 14 kilometrelik hat izlenemiyor ve sistemde hiçbir kurtarma lokomotifi yok” dedi.
Geçtiğimiz günlerde Marmaray’da patlayan bir su borusu nedeniyle su bastığını ifade eden Akcan, “Böyle bir su baskınını izlemeniz mümkün değil. Çünkü bu gibi durumlar Maltepe’den izlenecekti ama o kumanda merkezi tamamlanmadı. Bu sistemdeki asıl risk trenlerin tünel içinde bir arıza yapması ve sonrasında yaşanan bir panik. 14 kilometrelik sistemde 5 tren çalışacak ve her trende üç bin kişi olacak. Bir yolcunun çığlık atması büyük bir panik yaratacaktır. Projenin bu haliyle ne siz bu durumu görebiliyor olabileceksiniz ne de müdahale etme şansınız olacak” ifadelerini kullandı.
iktidarın projeyi 29 Ekim’de teslim almak için çok fazla sıkıştırdığını söyleyen Akcan, “29 Ekim’de açmak için insanları sıkıştırıyorlar. Marmaray’ın açılışını bu haliyle bir trenle sınırlı bir şekilde yapıp sonra proje tamamlanana kadar yolcu taşımacılığına kapatılması lazım. Bu haldeki bir projede trenlerin de çarpma ihtimali var çünkü iyi kumanda edilemeyecek. Bu durumda makinistlere güvenmek dışında şansınız yok. Bu iktidar gözünü karartmış. Açacaksa sembolik açsın. Benim derdim iktidar veya hükümet değil. Yolcuların canı için yırtınıyorum” diye konuştu.

ZEMiNDE TOPRAK SIVILAŞIYOR
istanbul Aydın Üniversitesi Afet Araştırma Müdür Yardımcı Doç. Dr. Kubilay Kaptan, Marmara Denizi’nin zemininin kaydığını ve bunun bir risk yarattığını ifade etti. Kaptan, “Bu tünel açılmadan önce hocalarımız ve mühendislerle konferanslarda, bakanlara ve firma yetkililerine sorularımızı yönetiyorduk. Temel sorularımız arasında ise Marmara Denizi’nin altındaki zeminin toprak yapısıydı. Çünkü bu toprak sıvılaşan bir toprak. Yani toprak kayıyor. Bu yüzden biz zeminin 15-20 metre altına girip kaya delme metoduyla tünelin açılmasını savunduk. Bu teknikle projede yerli müteahitler görev alacak ve daha ucuza gelecekti. Ancak buna rağmen batırma tünel tekniğini tercih ettiler. Bu tünel sıvılaşan bir zeminin üzerinde yer alıyor. Deprem olmasa bile bu zemin hareket edip tünelin parçalarının çıkmasına veya burulmasına neden olabilir” dedi.
Marmaray’ın karşılaştığı bir diğer riskin ise deprem olduğunu ifade eden Kaptan, “Marmaray’a 100 senelik bir ömür biçiliyor. Bu 100 sene içerisinde istanbul’da bir deprem olması çok yüksek bir ihtimaldir. Siz bu tüneli fay hattının 16 kilometre uzağına yapıyorsunuz. Böyle bir depremde Marmaray Tüneli’nin ayrılma ihtimali var” diye konuştu.
Sordukları sorulara yanıt alamadıkları için tatmin olmadıklarını ifade eden Kaptan, “Bu sorular karşısında ‘Bilmiyoruz’, ‘Bilgi paylaşamıyoruz’, ‘Japonlar böyle diyor’ gibi afaki cevaplar alıyorsak ortada bir şey vardır. Olası bir riske karşı sorduğumuz sorulara net ve tatmin eden yanıtlar alabilseydik bizim sorduğumuz sorular da defterime aldığım notlar olarak kalırdı” dedi.

Projede ‘hesaba katılmayan’ noktalar

1-Projenin kontrol merkezleri bitirilmedi ve tünel izlenemiyor.

2-Trenler sadece küçük bir kontrol masasından müdahale edilecek.

3-Bir tren arızası durumunda müdahale edecek kurtarma lokomotifleri yok.

4-Arıza durumunda panik yaşanması halinde operasyon ekibi ve planı yok.

5-Marmara zeminini toprağı sıvılaşıyor ve hareket edebilir.

6-Fay hattına sadece 16 kilometre uzakta ve deprem etkileyebilir.''

okumam deme ulan, okuyacaksın. okumazsan marmaray projesi belki senin, belki bir sevdiğinin hayatına mal olabilir.

gerçi bu kafayla olsun da. beter olun, geberin orospu çocukları.

edit: linki açamayanlar olmuş, yazının tamamını ekledim.
olası bir deprem * veya patlayan bir boru, zeminin kayması sonucu parçalanan bir yer sonucu gerçekleşecek kazanın sorumlusunun chp olduğu proje.

akp masumdur pis elitçi kamalcı laikistler sizi!!!! *
Şimdiki projesi ve güzergahı 1987'de yapılan bir yarışmayla belirlenmiştir. AKP'nin güzide eseri diye bilenlere selam olsun.
Bazı yurdum ezik kemslistleri tarafından "bu akp projesi değil yea" dedikleri icraattır.
Ulan denyo kağıt üzerinde yüz küsür yıldır bekleyen projeyi herifler hayata geçirdiler. Sen naptın 80 küsür yıldır? Demir ağlarla örmüştün ya yurdu dörtbaştan hani he işte onun iki katı demir yolunu uine bu herifler yaptı.
işinize gelince akp yapmadı japon yaptı gelmeyince akp nin yaptığı proje ne kadar güvenilir olur deprem olur yıkılır boru patlar arıza çıkar falan.
Yampeçlikte birbirinizle yarışacağınıza yüz küsür yıldır bekleyen bi projeyi neden hayata geçiremedik diye düşünün.l
akp'nin yaptım oldu lego projelerinden.
3. boğaz köprüsünü de burayı da kullanacağımı hiç sanmıyorum.
zaten anadolu yakasına geçmekten nefret ederim.

bizim patronun idiot kuzeni de bu projede çalışıyor. adamın baş mühendislik yaptığı şirketin inşaatları kevgir gibi.
sorumlu olduğu çarşı kompleksinin zemindeki malzeme odasıyla en alt katındaki marketin deposuna 3 senedir her yağmurda şakır şakır su giriyor bulamadılar.
binanın dört bir tarafını ve dış otoparkı eşeleyip kaçak aradılar.

neyse akp'liler toplaşıp kendileri geçsinler hiç sorun değil.
hatta akp rozeti olmayanı geçirmesinler.
onların parmağının olduğu el çabukluğu marifet işleri kullanmaktansa balıkçı sandalıyla karşıya geçmek çok daha güvenli.
ak partinin projesi diyen mallar sultan abdulhamitin projesi olduğunu bilmemektedir.
Bu akpliler hakikaten gerizekalı. Şimdi anladım bunu. Bu zavallılara göre dünya 2002'de dönmeye başlıyor, Türkiye diye bir ülke yeryüzüne çıkıyor, biz de hop şimdi yok hop şimdi var gibi üstüne çıkıveriyoruz.*
s
Hayır en komiği de böyle projelerin, kendilerinin götlerini yaydığı sandalyeden uzanıp çaka çuka iki saniyede yalandan bir gaz entrysi girmek kadar kolay olduğunu sanmaları. Beyin yerine saman taşıyınca bu kadar oluyor işte.

Kafanda olması gerekirken götünedüşmüş beynin algılayabilecekse bak sana Marmaray'ın tarihçesini (sen kronolojiyi anlamazsın şimdi) aşağı çıkardım. Taa 1985'ten beri süregelen bir süreç bu, senin akli melekeni aşan bir süre.

Kronoloji]

Ön Hazırlık
ilk fizibilite etüdü, 1985 yılında tamamlanmıştır.
Fizibilite etüdü ve güzergahın yeniden güncellenmesi ile ilgili çalışmalar, 1997 yılında tamamlanmıştır.
TK-P15 sayılı JBIC kredi anlaşması, 17 Eylül 1999 tarihinde imzalanmıştır.
2000 ilkbaharında Müşavirlerin Önyeterlik süreci başlamıştır.
28 Ağustos 2000 tarihinde Müşavirlerden teklifler alınmıştır.
Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri Sözleşmesi, 13 Aralık 2001 tarihinde Avrasya Ortak Girişimi ile imzalanmıştır.
15 Mart 2002 tarihinde Müşavirlik Hizmetleri başlatılmıştır.
25 Temmuz 2002 tarihinde jeoteknik etüt ve incelemeler başlatılmıştır.
23 Eylül 2002 tarihinde istanbul Boğazındaki Batimetrik etütler başlatılmıştır.
2 Aralık 2002 tarihinde istanbul Boğazındaki derin deniz sondajları başlatılmıştır.
6 Haziran 2003 tarihinde BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar) ihale Dokümanları, Önyeterlik almış Yüklenicilere gönderilmiştir.
3 Ekim 2003 tarihinde Yüklenicilerden BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar)teklifleri alınmıştır.

inşaat Aşaması
Mayıs 2004'te BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar) Sözleşmesi, TGN Ortak Girişimi ile imzalanmıştır.
Ağustos 2004 itibariyle yapım sahaları TGN'ye teslim edilmiştir.
Ekim 2004 itibariyle yapım işlerine başlanılmıştır.
8 Ekim 2004 tarihinde CR1 (Banliyo Hatları iyileştirmesi) sözleşmesi ile ilgili olarak Yükleniciler için önyeterliğe davet duyurusu yapılmıştır.
CR1 işi (Banliyo Hatları iyileştirmesi) ile ilgili olarak Avrupa Yatırım Bankası'dan sağlanan 200 milyon Avro'luk 1. dilim kredi, Sözleşme A (No:22.693 TR), 22 Ekim 2004 tarih ve 8052 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmiştir.
CR1 (Banliyo Hatları iyileştirmesi) işi ile ilgili olarak Avrupa Yatırım Bankası'dan sağlanan 450 milyon Avro'luk 2. dilim kredi, Sözleşme B (No:23.306 TR), 20 Şubat 2006 tarih ve 10099 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmiştir.
CR1 (CR1 Banliyo Hatları iyileştirmesi) işi teklifleri 15 Şubat 2006 tarihinde alınmış olup en düşük teklifi veren Alstom-Marubeni-Doğuş (AMD) Grubu sözleşme görüşmelerine davet edilmiştir.
CR1 işi (Banliyo Hatları iyileştirmesi) işi ile ilgili olarak Avrupa Yatırım Bankası'dan sağlanan 400 milyon Avro'luk kredi, Sözleşme CR2 (No:23.421 TR), 14 Haziran 2006 tarih ve 10607 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmiştir.
BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar) işi ile ilgili olarak Ayrılıkçeşme ve Yedikule tünellerini delme işlemini gerçekleştirecek TBM'ler (Tünel Açma Makinaları) 21 Aralık 2006 tarihinde törenlerle çalışmaya başladı.
BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar) işi ile ilgili olarak imalatı tamamlanan ilk batırma tüp tünel elemanı (E11 nolu eleman) Boğaz tabanında kazılan hendeğe 24 Mart 2007 tarihinde yerleştirilmiştir.
CR1 (CR1 Banliyo Hatları iyileştirmesi) işi kapsamında 21Haziran 2007 tarihinde Alstom-Marubeni-Doğuş (AMD) Grubuna yer teslimleri yapılarak işe başlanılmıştır.
BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar) işi ile kapsamında son olarak 7. batırma tüp tünel elemanı (E5 nolu eleman) Boğaz tabanında kazılan hendeğe 01 Haziran 2008 tarihinde yerleştirilmiştir.
CR2 (Demiryolu Araç Temini) ihalesine 07 Haziran 2007 tarihinde çıkılmış olup 12 Mart 2008 tarihinde isteklilerden teklifler alınmıştır.
CR2 (Demiryolu Araç Temini) ihalesi 10 Kasım 2008 tarihinde sonuçlanmış olup, HYUNDAI ROTEM Firması ile sözleşme imzalanmıştır.
BC1 (Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar) işi Kapsamında Ayrılıkçeşmeden kazı yapmaya başlayan TBM (Tünel açma Makinası) Üsküdar Makas Tüneline Şubat 2009 tarihinde ulaşmıştır.

Edit: Ayrıca demiryollarının uzunluğu TC kurulduğunda 4000km iken ikinci dünya savaşına kadar bu uzunluk 9000 km'e çıkmıştır. Yurt demirağlarla örüldü de senin o kafan örümcek ağlarından kurtulabilecek mi acaba?
denyo olduğumu öğrenmemi sağlayan projedir. bunu bile savunuyor ya! hayret bir şey!

o günden bugüne teknoloji aldı başını gitti. bu chp'nin başarısızlığı, akp'nin başarısı değil sadece teknolojinin gelişip projenin hızlanmasına (!) olan katkısıdır. akp o kadar çok demiryolu yaptı ki yine pis pis sırıtarak halkın hizmetine sunduğu hızlandırılmış tren onlarca kişinin ölümüne sebep oldu. başbakan ile binali yıldırım'a kimse hesap soramadı, makinistler hapse atıldı, deliller karartıldı, ölenler öldüğüyle kaldı. şimdi aynı facia tekrar yaşanma tehlikesiyle karşı karşıya.

ya arkadaşım tamam chp başarısız olsun, akp projeyi sahiplensin hatta bitirsin. adamakıllı iş yaparlarsa niye karşı çıkayım? ''kedi olalı bir fare tuttular'' derim. fakat bu haliyle hizmete sunulması skandaldır arkadaşım, skandal! ben projenin kendisine değil, alelacele açılışına karşıyım. tamamen bitsin, her türlü kaza ve deprem riskine karşı önlemler alınsın, ondan sonra coşkulu bir törenle açılsın. ulan belki de insanlar ölecek bu projenin bitmeden hizmete sunulması yüzünden at yarrağı! algılama frekanslarına bacağımı sokayım!
etüdü 15 yılda tamamlanan projeyi ak parti 9 yılda tamamlamıştır.
bölücüler rahatsız!
hizmettir, hangi görüşün kimlerin getirdiği önemli değildir. istanbula yakışır, hayırlı olsun.
akp'nin 9 yılda tamamladığı (!) proje. daha erken tamamlama şansları vardı gerçi. başka ülkelerdeki buna benzer projeler daha erken tamamlandı. ne kadar sürede tamamlandığından ziyade ''tamamlanmış'' olması önemlidir bana göre. projede yer alan mühendisler bile seni uyarıyorsa, ''bu haliyle açılması felaket olur'' diyorsa bir durup düşünmen lazım.

pardon. akpliler ve düşünmek mi? bir de bana bölücü diyor gerzek herif! oğlum siz gerçekten kafatasınızın içinde saman taşıyorsunuz. yazık lan size *
9 yıllık çalışmanın 3 yılı idolojik örgütler tarafından çanak çömlek için gitmiştir.
iki kıtayı denizin altından birleştirmek sultan abdulhamit hanın hayaliydi.
ecdad hayal etti biz yaptık!
EVET ARKADAŞLAR ÖNCELiKLE BEYNiNiZi SiKEYiM DiYEREK YAZIMA BAŞLIYORUM.

ULAN iBiBiKLER BU TÜNELDEN HER GÜN BiNLERCE iNSAN GEÇECEK. LAN OY RANTI ENDiŞESi iLE HAZIRLANMAMIŞ, TESTLERi BiTMEMiŞ, DAYANIKLILIĞI TAM OLARAK iRDELENMEMiŞ TÜNELi AÇARSAN O AMINA KOYDUĞUMUN TÜNELi iÇiNDEN iNSAN GEÇERKEN YIKILIRSA VEBALiNi KiM ÖDEYECEK A SERSEMLER?

HAA GERÇi SiZiN iÇiN SORUN YOK SiZ CAMi'DE YIKARSINIZ YOL iÇiN AMK. SiZ O BOYNUNUZDA Ki YETiM HAKLARIYLA YETERiNCE YANACAKSINIZ ZATEN ONU GEÇTiM DE SiZiN BU HESAPSIZ OY KAYGINIZ YÜZÜNDEN BiR iNSAN EVLADININ BAŞINA BiR ŞEY GELSiN. ŞEREFSiZiM KAN ALIRIM SiZDEN NET.

BAK SiNiRLENDiM YiNE ÖRÜMCEK BEYNiNi SiKTiKLERiME YA.

NEYSE SAKiNiM
yapımını çekemeyenlere binmemelerini ve istanbul trafiğinde gebermelerini tavsiye ettiğim, asrın projesi.
hasmını hassetten çatlatır.
(bkz: hâlâ çanak çömlek diyor ya)

o ''çanak çömlek'' deyip aşağıladığınız eserler sayesinde bir anda tarihe oldukça güçlü bir ışık tutmayı başaracaktık. tabii rte olmasaydı. ecdadın hayal ettiği projeyi ecdadın istediği gibi yapmayıp bir faciaya sebep olduğunuzda görüşeceğiz kıl herifler!
Genç amcıkağızlılar rahatsız.

La olum daha düne kadar elin japonunun sikiyle gerdeğe giriyorsunuz bi de üstüne projeye sahip çıkıyorsunuz diye ağlayan siz değil miydiniz?

Senin düşündüğünü yüklenici firma düşünmüyor amk. Verilen tarihi uygun bulan mühendisler odtü olaylarından sonra mı döndü lan? Bırakın bu işleri. Ölümlü ya da ölümsüz kazayı kimse istemez bunu aklından bile geçirmez. Sikim sikim ithamlarla karalayacağına o küçük beynini biraz hayra yor.
Akp yaptı ya kesin katliam olur mantığıyla bakıyor amcıkağızlılar.
Erken bitmiş. Acele ediliyormuş.
Tünelin oturması yüz yıl istasyonların inşaatı elli yıl bi elli da test desen 2213 e tamamlanması lazım normalde dimi?
Beyinciğinizin zarını sikeyim sizin.
tamamlandığında bazı gerici eziklere kapak olacak projedir.
millete şapka taktırmaktan başka bir iş yapmayanları kıskandıracaktır.
akp döneminde gerçekleşmiştir.
bir ecevit hükümeti projesidir. hatta şu an proje için verilen tüm paralar bile ecevit hükümetinin aldığı krediden ödenmiştir. akp işin taşeron müteahhitlik kısmını yapmıştır. ama kaymağı kendisi yemek peşindedir kendi döneminde açılmasına istinaden.
bu arada eminönü tarafındaki bir ray hattında sorun olduğunu iddia eden projede çalışmış mühendisler var ama kimsenin umurunda değil iddiaları!
hizmete girmesiyle birlikte, sistemin daha işlevsel olabilmesi için yeni otobüs hatları açılmıştır.

http://ulasimturk.com/D/D...li-oldu-251020130615.html
kusura bakmayın ama bugüne kadar kimsenin cesaret edemediği şeydi.

yani hayaldi gerçek oldu.

doğruya doğru.