bugün

1835 florida doğumlu mizahçı, roman yazarı ve öğretmen.

"ölüm döşeğinde yalnızca iki şeyden pişmanlık duyacağız.
ne kadar az sevdiğimizden ve ne kadar az seyahat ettiğimizden. "
Amerikalı gogol.
ıssız bir adaya düşsem yanıma alacağım üç adamdan biri.
görsel
'' tom sawyer'ın maceraları '' adlı kitabını geçen hafta bitirmiştim, dün de '' huckleberry finn'in maceraları '' adlı kitabı bitirdim..

lise yıllarımda ''tom sawyer'ın maceraları'nı '' okumuştum, uzun bir aradan sonra tekrar okumak güzeldi..

okuduğum iki kitap da iş bankası yayınlarının baskılarıydı, mark twain ile ilgili olarak biyografi kısmında geçen bazı ifadeleri kısaca şöyle belirteyim ;

mark twain ( 1835-1910 ) : asıl adı samuel langhome clemens twain missouri, florida'da doğdu. alta california gazetesi için muhabir olarak çalıştığı sırada avrupa'ya ve kutsal topraklar'a gitti. bu gezilerle ilgili alta california ve new york tribune gazetelerine yazdığı mektupları daha sonra the ınnocents abroad; or, the new pilgrim's progress ( 1869; yurdışındaki masumlar ya da yeni hac yolculuğu ) adlı kitapta topladı.

önemli yapıtları arasında the gilded age ( 1873; altın çağ ), the adventures of tom sawyer ( 1876, tom sawyer'ın maceraları ), the prince and the pauper ( 1881; prens ve dilenci ), life on the mississippi ( 1883; mississippi'de yaşam ) sayılabilir.

okuduğum her iki kitabı da çok güzeldi, herkese tavsiye ederim.. diğer kitapları da güzeldir sanırım, 1860'larda türkiye'ye gelmiş, burdaki izlenimlerini de '' türkiye seyahati '' isimli kitapta anlatmış, o kitabı da okumak istiyorum, okuyunca burdan editlerim..
Keyfe bak iq.

görsel
mark Twain, tesla'nın deneysel boşluklu lambasını tutarken (1894):

görsel
‘’ Zaman yok , hayat çok kısa .. kavgalar, kalp kırmalar, özürler, hesap sormalar. Sadece sevmek için zaman var. fakat, sadece kısa anlar.. ’’
"Artık iyice eminim ki, sıklıkla,çok sıklıkla,dini ve siyasi konularda insanın akıl yürütme gücü bir maymununkinden fazla değil."
Cahilin yanında mum gibi sessiz olmakla eşdeğerdir.
"asla bir aptalla tartışmayın. sizi kendi seviyesine çeker ve sonra tecrübesiyle sizi yener." - mark twain
görsel
"Sigarayı bırakmak çok basit, ben bunu bin kere yaptım." Sözünün sahibi şahıstır.
Mutluluğun tam anlamıyla kıymetini anlamak için onu bölüşecek birine sahip olmalısınız.
Mark Twain deyince aklıma ilk gelen Çocukluğumun kitabı Tom sawyer geliyor.
insanı yaratmak tuhaf ve özgün bir fikirmiş ama buna koyunu eklemek, gereksiz bir tekrar olmuş.

ehehe. adamım.
"başınızı belaya sokan yanlış bildikleriniz değil, doğru olarak bildiğiniz yanlışlardır."

mark twain.
insan nedir adlı kitabıyla beni çok etkilemiş, inandıklarımı sorgulamaya itmiş, belki de bir kısmını değiştirmiş olan amerikalı yazar.
"Ağzınızı kapalı tutun ve insanlar aptal olduğunuzdan kuşkulansınlar. Konuşmaya başlayıp tüm şüphelere son vermenizden iyidir."
görsel
görsel

(bkz: the equalizer)
jane austen'ı eleştirmek isteyen ama bunu yapamayan, amerikan edebiyatının demirbaşlarından bir roman yazarı, satirist ve aynı zamanda öğretmendir.

jane austen olayı ise hatırlayabildiğim kadarıyla şöyledir ki: mark twain kafasını acayip bir şekilde takıyor kendisine ve özellikle bir eserine. tabii o zamanlarda jane austen çoktan ölmüştü. twain bir mektubunda: "jane austen'ı eleştiresim geliyor ama kitapları beni öyle deli ediyor ki delirdiğimi okurdan gizleyemiyorum. ve her seferinde susmak durumunda buluyorum kendimi. gurur ve önyargı'yı ne zaman okusam mezarından çıkarıp kaval kemiğini kafasına indirmek istiyorum!" yazmıştır.
the war prayer adlı eserinde tahrif edilmiş Tevrat'ta yazan şeyler üzerinden dini ve allahı eleştirip savaş kötüdür demiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=IRVod4PwQHs
cenabet birisini göster deseler, ilk akla gelecek insanlardandır mark twain. Elini neye atsa batırmış, rızkını saçma sapan işlerde çar çur etmiştir.

Lakin, adamdır adamın hasıdır.
“Başınızı belaya sokan şeyler bilmedikleriniz değil, doğruluğundan emin olduğunuz ama aslında doğru olmayan şeylerdir. ”
söz kendisine aittir.
güncel Önemli Başlıklar