1. 1.
  Niccolo Machiavelli'nin "amaca giden her yol mübahtır" anlayışındaki pragmatik bir düşünce sistemidir.
  7 ... italiano
 2. 2.
  Niccolo Machiavelli'nin makyavelizm orijinli düşünceleri;

  1-En önemli ve temel amaç devleti yaşatmak ve gücünü devamlı olarak artırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için kullanılacak her araç yasaldır.

  2-Din, ahlâk ve hukuk devlete bağlıdır. Amacı gerçekleştirmek için gerektiğinde devlet bunları alet olarak kullanmalıdır.

  3-Devletten bağımsız ahlak ve hukuk düsünülemez. Devletin bitiği yerde, hukuk da ahlak da biter. Hukuk ve ahlâk devlet için vardır.

  4-Devlet bir ulusa dayanıyorsa, yeterli gücü bu kökten alabilir. Kilise devletin karşısında ya da üstünde olmamalıdır.
  7 ... italiano
 3. 3.
  ünlü siyaset teorisyen! Machiavelli'nin Prens adlı kitabında betimlediği ve manipülasyon yoluyla iktidarı elde etmeye ve kullanmaya ilişkin davranışlar bütününü ifade etmektedir.
  en basit tanımı ile "amaç vasıtayı meşru kılar"
  3 ... rakıbalık
 4. 4.
  (bkz: niccolo machiavelli)
  1 ... city walk
 5. 5.
  sistemin ve yaşamın doğrularının yerle bir edilmesini, ulaşılması gereken amaca varmak için insanları aldatmaya ve olduğundan farklı göstermeye çalışma politikasıdır özünde. kişilerin toplumsal yapı içerisindeki değerlerinin çift taraflı olması ve her oynanan yüzün olduğu gibi değil olması gerektiği gibi olması hedeflenir. başarısızlık ise sadece sonuç odaklıdır.
  2 ... devedikeni
 6. 6.
  (bkz: prens)
  prens kitabında temelleri atılıp daha sonra -izm olan ama pek etik olmayan görüştür.
  2 ... gel pc pc
 7. 7.
  italyan düşünür machiavelli nin formüle ettiği ve amaca ulaşmak için her türlü aracın kullanılmasının,bütün yolların denenmesinin meşru olduğu ; bizzat amaçların kendilerinin araçları meşru kıldığı görüşüne dayalı,siyasette ahlaki ilkelerin işlevsizliğini ve esas belirleyici faktörün güç olduğunu savunan anlayış.
  1 ... lilith
 8. 8.
  zorbalığı ayırır kendisi. bu ayrımda etik değerlerini açığa çıkarır aslında. bu ayrıma göre zorbalık ne için yapıldığına göre meşrudur. yani amaç aslında güçlü devlet ve bunun insana yansımış hali olan mutlu toplumdur. bu yüzden eğer zorbalık bunu değil de, kişisel tatmini amaçlıyorsa bu meşru değildir. ama tersi meşrudur.
  bununla birlikte makyavel in, tam olarak feodal dönemden modern döneme geçiş esnasında, yani kapı eşiğinde yaşamış olması, makyavelizm deki bazı noktaların gerçekçiliği de aşmasına neden olmuştur. ama makyavel sonrası düşünürlerden, makyavel den etkilenmeyen pek yoktur. louis althusserözellikle marx ın makyavel den çok etkilendiğini söyler.
  3 ... suzergecer
 9. 9.
  "güçlü olanın ezmekte haklı olduğu" ve "amaca giden her yol mübahtır." düşüncelerinin hakim olduğu düşünce akımı. kendi şartlarına göre ilerici ve devrimci olan bu düşünce günümüz için tasvip edilmeyen bir düşüncedir. o dönem gelişen ve düzeni değiştirecek olan sınıfın burjuvazi olması ile böyle bir düşünceye kapılmış ve ulusal bir devletin kurulması düşüncesine sahipti. bu düşüncesi ile dönemin hakim olan fikri feodalizme karşıdır. fakat günümüzünde felsefesini ve politikasını belirlemiştir bu düşünce akımı. çünkü günümüzde bu düşünce akımı yaygınca kullanılmaktadır dolaylı yollarla. kanaatimce nietzsche gibi felsefeciler az çok makyavelizmden etkilenmiştir. fakat nietzsche düşüncesi makyavelli gibi değildir doğal olarak. çünkü çıkış noktaları ve güçlü olan tarifleri tamamen farklıdır.
  3 ... kisil
 10. 10.
  basariya giden her yolun mubah sayildigi ozellikle amerika da cok tutulan dusunce akimi.
  toplumlarin yozlasmasini tartisirken muhakkak bu akimdan soz edilir.
  2 ... yourgirlfriendfuckinglikechamp