1. 0.
  şimdilerde kimileri tarafından halk kahramanı ilan edilsede patır patır adam öldürmüş, kürt isyanının * temellerini atmış ve yine bu örgütün sempatizanları tarafından idol olarak seçilmiş kimse.. öldürülmeseydi pkk nın lideri olabilirdi..
  61 -127 ... shalamar
 2. 1.
  cezaevindeki arkadaşlarının serbest bırakılması için, israil büyükelçisini rehin alan, ve yanındaki iki genci korumak adına mossad ajanlarının açtığı yaylım ateşine kendisini siper eden gerilla.
  39 -17 ... apsuva
 3. 16777214.
  (bkz: faşizme kayan mahir çayan)
  23 -17 ... c2d
 4. 16777215.
  deniz gezmiş ten farklı olarak dağa çıkmış adam vurmuş kişidir. devrim mücadelesini silahla yapmıştır. kızıldere de öldürülmeden önceki son eylemini deniz gezmiş, hüseyin inan, ve yusuf aslan ı kurtarmak için yapmıştır.

  benzeri için;
  (bkz: ulas bardakçı)
  16 -7 ... uieat
 5. 16777213.
  Cezaevinden bir grup arkadaşıyla birlikte kaçmış,firar etmişlerdir. Yakalanınca sormuşlar Mahir'e: Toprakları ne yaptınız? Mahir Cevaplar: Topraksız köylüye dağıttık
  26 -8 ... gnydgn
 6. 16777214.
  Ortaya koyduğu teorileriyle Marksizm-Leninizm'i Türkiye şartlarına uyarlamış, tahliller yapmıştır. 30 Mart 1972'de Kızıldere'de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest kalması için yaptığı adam kaçırma eylemi sırasında 3 arkadaşı ile beraber güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştür.
  19 -1 ... lilith
 7. 16777215.
  mahir çayan
  10 -3 ... crazy horse
 8. 0.
  "o devlet gibi bir adamdır. tek kişilik ordudur. ensesinden yakaladığı kişiyi tek hamlede öpen ve bunu binlerce kez tekrarlamaktan yorulmayan bir politikacıdır. bürokrasinin tepe noktasından siyasetin zirvesine, oradan da köşe yazarlığına uzanan bir dolu serüven. bir yandan meydanlara çıktı bir yandan son yılların en büyük entelektüel ürünleri olan osmanlı ve türk projelerine imza attı."

  der hasan celal güzel onun hakkında.
  hatta ankaraya ilk geldiğinde, annesi hasan celal'e, "oğlum sen çok akça pakça bir çocuksun, mahirimi sana emanet edeyim, o çok utangaçtır" dediğini de ekler mahir çayanı anlatırken.
  14 -7 ... balyancho
 9. 1.
  işci partisi içinde ki muhalifleri şiddet yoluyla susturmaya çalışmış, türkiye'de devrimin de şiddet ile yapılacağını savunmuştur. haklı çıkmamış ve kızıldere de öldrülmüştür. kendisi, halkının sömürülmediği ve emperyal güçlere peşkeş çekilmediği bir sistem için ölmüştür veya öldürülmüştür.
  9 -4 ... eylmz
 10. 2.
  sakarya da bu seneki ölüm yıldönümünde posterini asmak isteyen öğrenciler linç edilmeye kakılmıştır ve coşan sakarya halkı gece yarısına kadar çark caddesinde yürüyüş yapmış,slogan atmıştır...
  8 -4 ... hscn