1. 1.
  fransız sosyalist kuramcı ve siyaset adamı. 1848 devrimi'nde, daha sonra ütopyacılar diye adlandırılacak olan sosyalist akımlardan birinin etkili kuramcılarındandı. kısa bir süre sonra bu akıma blanquicilik adı verildi. 1848 şubatından mayıs ayına kadar süren işçi gösterilerini hazırlayıcı ve yöneticilerindendi. devrimci çevreler üzerinde en büyük etkiyi 1860'tan sonra yarattı, bu çevrelerde mahpus ya da devrim kurbanı diye adlandırıldı.

  devrimci eylemi, işçi sınıfının iktidara el koyup bir diktatörlük kurmasına olanak verecek kesin darbenin hazırlanması olarak görür.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  komünist devrimci. izlediği devrim metodu bakımından anarşistlere benzer. devrimci teori tartışmanın gereksiz olduğunu, teori yerine pratikle uğraşmak gerektiğini savunur. hatta karl marx ile görüşmeyi bu nedenle reddetmiştir, teori tartışmak zaman kaybıydı çünkü ona göre. yargılandığı mahkemelerde mesleği sorulduğunda proleter olduğunu söylerdi. yani proleterleri temsil ettiğini düşünüyordu dolayısıyla devrimin proletere gönüllü öncülük edecek, yani onlar adına savaşacak bir devrimci grup tarafından şiddet yöntemleriyle yapılacağını savundu. paris komününün kurulduğu sıralarda esir düştü. ve yüzlerce rehineye karşılık serbest bırakılması teklifinde bulunuldu. fakat kabul etmediler. çünkü burjuvazi bu adamın bin silahlı adamdan daha tehlikeli olduğunu açıkça söylüyordu.
  1 ... kizilkafir
 3. 3.
  ayı oğlu ayıdır.
  1 -2 ... gokboru