bugün

--spoiler--

bariz bir rol takası fark ettim bu bölümde. sayid direk kate modelinde tutuklu olarak uçaktaydı. hurley elinde gitarıyla charlie havasındaydı. kate aynı claire gibi hamile olabilir bilemeyiz. ben, son anda yetişerek hurley gibi kan ter içinde geldi ( burda kan mecazi anlamda değil direk dayak yemiş ) ... tamam destny calls yani kader çağırıyor muhabbeti vardı zaten. ama anlamadığım bir konu ben " yarım kalan bir işi halletcem " diyip gidince ne yaptı, neydi o iş ? penny'ye saldırdıysa eli boş dönmemiştir. belki de dez ve pen'in çocuklarına* bi zarar vermiştir. bu sayede de desmond intikam için adaya geri dönecek bir şekilde. ve işte desmond'un adaya geri geldiği halini zaten biz s3e8'de görmüştük. charlie öleceği zaman önceden görüp haber ediyordu, claire boğulurken önceden görüyor ve haber ediyordu. yani o bölümdeki desmond gelecekten gelmiş desmond idi.

--spoiler--
----spoiler s05e06----
en keyifli detay desmond'ın "benim adayla işim bitti" deyip odadan çekip gitmesiydi. olması gerekeni yaptı çünkü o uçakta olmaması gerekiyordu, zaten adaya diğerleri gibi uçakla düşmemişti. yani göz göre göre kaderini çizdi ve çok yakında yolu adaya düşecek...
----spoiler s05e06----
--spoiler--
ben'in uçakta olması her şeyi değiştirecek.
--spoiler--
--spoiler--
s05 s06 başlangıçında konuya ortadan girerek , ulan bir bölüm atladik mı biraktigimiz da neredeydi simdi ormanın ortasında bir jack görüyorum diye dumura uğratan dizi.
Ayrıca ucaga bütün ada ahalisinin isteyerek yada zorla binmeside biraz hizlandirilmis gibi geldi bu bölümde.
--spoiler--
şimdi yapımcılar demişki: 'herşey ilk bölümde hatta ilk 5 dakikada gizli', herkesin düşündüğü yapımcıların reddetmediği şey ise; 'dizi finalinin ilk bölüme bağlanması'. bu demek oluyorki oturmuş koca 6 sezonu tek seferde yazmış. bütün ayrıntılarını yazmasalar bile hikayeyi genel olarak tamamlamışlar. peki bi sorum olacak: ya bu dizi tutmasaydı, bikaç bölüm reytingleri sürünseydi de tv den kaldırılsaydı ne olacaktı?*
ne bileyim ya sürekli aklımı kuracalıyor. bu kadar güzel bi senaryo boşa mı gidecekti diye.

--spoiler--
sayid i ben in ihbar etmesi muhtemel. çünkü hurley, sayid in işlediği suçlar yüzünden polis tarafından aranıyordu. guam a gidecek olan uçağa binmesinin sebebi ise; guam da herkesin bildiği üzere amerikan askeri üssü bulunuyor ve sayid ise bir savaş suçlusu yada ona benzer bir sebepten götürülüyor olabilir.

kate e bekçilik yapan ajan erkekti sayid inki kadın. o halde kuyruk bölümünde bulunması muhtemel polisin cinsiyeti erkek olmalı.*
hurley charlie gibi, ben hurley gibi geldi uçağa. bu da demek oluyorki mr eko gibi, anna lucia gibi uçakta bulunacak diğer kişiler olmalı. ölen kişiler de olsa, aynı koşullar sağlanmalı.

jack e başın sağolsun diyen elemanın gözleri faltaşı gibi açılmıştı; hostes jacke johnun intihar notunu verdiğinde. oradan bişeyler çıkabilir. zaten bu adamı kimsenin gözü tutmadı. ayrıca ben bu adamı bi yerden çıkaracak gibiyim ya neyse.

aslında herkesin düşündüğü teoriyi artık ben de kabulleniyorum sanırım. büyük olasılıkla bu elemanlar önceden ya adadaydılar ya da onların ilk olarak düştüğü uçak s5e6 da bindiği uçak gibi adaya dönme amacı taşıyan kişiler tarafından manipüle edilmişti. sonuçta benjamin uçağın düşmesine bikaç gün kala "ona bir görev verecem"* gibisinden bişeyler demişti sarışın hatuna.
--spoiler--
--spoiler 5x06 316--
eloise hawking çok büyük ihtimal ile daniel'i bombaya götüren sarışın hatun. 5x06 da jack tabloya bakınca ''us army 1954'' yazısını görüyor. bu da bizimkilerin 5x05'deki gittikleri zamana denk geliyor. daniel sizi birine benzetiyorum derken kendi annesini kastediyordu.

bir de son sahnedeki jin'i görmeleri olayına 2 farklı teorim var.Birincisi; Jin, kate jack ve hurley'i tanıdığı için şaşırdı. ikincisi ise ; jack, jin'in adını sölediği için şaşırdı. çünkü yüz ifadelesi direkt olarak onları görürken deilde jack ''jin'' deyince değişiyor. fakat yüz ifadesindeki sonradan hafif bir gülümseme oluyor. * o yüzden kararsızım.

fakat jin'in dharma elemanı olması ve 5x01'deki daniel'i orchid'in yapılışında görmemiz ile parelel bir bağıntı olduğunu düşünüyorum. hatta bu zaman zarfından sonra daniel, charlotte'a* adaya gelme diyebilmesi söz konusu. sonuçta charlotte ölürken beyni geleceğe de gidebiliyordu.
--spoiler 5x06 316--

hadi eyvallah.
3. 4. ve 5. bölümlerden sonra 6. bölümü daha bir sessiz sakin kalmıştır. ama akıllara soru işaretleri takmaya tam gaz devam!

--spoiler--

s05e06

-bu jack adaya döndü yine bi artistlik, bi şelaleden atlamalar filan.
-sarkacı yapan alvar hansodur gibi gibi sanki. eloisele ilişkilerinden de daniel faraday doğmuş olabilir hatta. yoksa benjamin nerden bilecek eloise kimdir nedir?
(#4703242)ama şöyle bambaşka bir ihtimal daha var charlotte faraday'e küçüklüğünde bi adamın adaya bir daha dönmemesi gerektiğini söylediğinden bahsedip o adam da sendin diyip ölmüştü. belki de o adam alvar hansodur. hani benzerler birbirlerine filan.

-desmond sarkaçla oyun oynadı resmen. insan biraz bi temkinli olur çoluğun çocuğun var senin. ayrıca jacke attığı bakış nası pis bi bakıştır yareppim. tırstım yeminlen.
-(#4664938) adada kalanların orkideye giderken salda su şişesi bulmaları üzerine ajira da nesi? demiştik ki meğer bizimkileri adaya düşürecek havayolu şirketi imiş.
-aaronda el değiştirmekten bi hal oldu yavrum. yine kim bilir kimin elinde?
-jacke başsağlığı dileyen adam tanıdık yani tanıdım lakin çıkaramadım. kararlıyım yine de, çıkarıcam.

- jack:and other people on this plane, what's gonna be happen them?
ben :who cares?
yine kırdın geçirdin be benjamin.

-frank lapidusu görmek sevindirdi niyeyse? sanki eski bi dostu görmüş gibi.lakin adam şok üstüne şokla az daha 30000 feet te kalp krizi geçirip gidiyordu.
-bunlar ışımayla düşüyorlar adaya sanki. ama ama ama john locke çarkı çevirince ışımalar durmayacak mıydı?
-jin ne iş yahu? olm bi ortalığı karıştırmadan adam gibi durunsanıza yerinizde.

-bonus olarak bu benjamin yine bi haltlar karıştırıyor ama du bakalım. tahminlerimce desmond ve pennysiyle ilgili. zira jacki aradığı yerin arka planını yatlar oluşturuyor.ayrıca eğer penny ölürse benjamin hem alexin intikamını almış hem de desmondın adaya dönmesi için engeli kaldırmış olur. penny ölmez gibi sanki ama olaki penolope veya charlie zarar görmüş olsun desmond o herifi havada, karada, "adada" yaşatmaz söyleyeyim.ha bi de lan bi allahın kulu da kalkıp benjamin'e "aga naaptın yarmışın yine kafayı gözü?" demedi ya. ayıp. othersta olsa insan insandır.

--spoiler--

edit: oceanic 815ten hızlısın vallahi. ne ara okudun da beğenmedin?
hakkında abidik yorumlar kasılan dizidir. yahu izlediğinizi anlamıyorsanız yorum yapmayın bari...

kısaca; jin dharma tulumları içindedir çünkü parlamalar ve zamanda atlamalar çoktaaan bitmiş, ekip dharma zamanında kalmıştır. adada yaşananlar ile oceanic 6 in dışarıda yaşadıklarını izlerken arada 3 senelik bir süre geçtiğini unutmayalım lütfen.

yani locke gitti, aradan 3 sene geçti lostieler öyle geldi adaya. dharma zamanında kalındığı için tulumlar giyildi, vw bus yepyeni. bi daha sorarsan dalarım allaaama!
dikkat spoiler var. sonunda sanırım adaya tam dönüş yapmış dizidir. ayrıca o zaman atlaması olayını da sol frame'in otomatik refresh olayına benzettiğimdir. tam başlığa tıklayacağım derken tak refresh.
her sezonundan hatta ve hatta her bölümünden çok değişik tatlar aldığım fevkaladenin fevkinde olan dizi.nasıl bir senaristliktir bu bi türkiyede yapılan saçma sapan dizilere bakıyorum birde bu lost'u alıyorum karşıma ona bakıyorum gerçekten çok ayrı bir dünya.
lost'un 5. sezon 11. bölümünde* danny addams adlı karakteri bir türk canlandıracaktır . (bkz: deniz efe acikgoz)

Kaynak:http://www.imdb.com/title/tt1363399/
s05e06 bölümündeki fikir kemal sunal filminden çalınmıştır.

--spoiler--

şaban at yarışını çikiba kasedi, dedikodu yapan teyze ve kokmuş mal taşıyan dede ile seyehat yaparken biliyordu.

adaya düşmek için de gerekli şartlar tabutta bir insan, bir uçak vb dir. hırsız bu senaristler, hırsız...
--spoiler--
oyuncularindan birinin türk olacagi dizi.

IMDB (The Internet Movie Database) tarafından açıklanan Lost 5. sezon 11. bölüm oyuncu listesinde, Deniz Efe Açıkgöz isimli oyuncu, Lost dizisinde Danny Addams karakterini canlandıracak. Bir Türk oyuncunun böyle bir yapıma seçilebilmesi, büyük bir başarı olarak görülüyor.

Deniz Efe Açıkgöz, daha önce de What I Like About You ve Hatırla Sevgili yapımlarında yer almıştı.

Milliyet - 24/02/2009
--spoiler--
ucak sahnesi ve ondan once yasanan klisenin icinde gecen ve gayet samimiyetsiz kadının vurguları dizinin en basit sahnelerinden birisiydi. sayid ya sen? nasıl geldin ucaga, yakalandın ve o ucak, sansa bak. duzgun bir sekilde baglayın ey senaristler. benjamin hazırlamıs olsun, yoksa inanmam!
--spoiler--
insanı asosyalliğe iten, evde çok zaman geçirtmesi itibariyle iç dünyasına yönelten, evdeki tv yi işgal edip ailenin diğer üyeleriyle tartışmaya iten ve akabinde her şeye rağmen yine de izlemekten haz duyulan dizi.
finali dunyanin en rezil televizyon dizisi bolumu bile olsa bircok kisi icin unutulmayacak dizidir.simdiye kadar bir televizyon dizisinden hic beklemedigimiz seyleri bizlere yasatan,en fantastik teorileri uretmemizi saglayan,korkutan,cogu kisinin lotoda o numaralara oynamasina vesile olan,kimi zaman inancimizi sorgulatan bir dizidir.bu dizi cok kotu bitse de degismeyecek seylerdir bunlar.tabi ki herkes cok sasirtici ve inanilmaz guzellikte bitmesini istiyor;istememek zaten imkansiz bir sey eger diziyi seviyorsaniz.bu diziyle ilgili soylenebilecek cok sey var ama cogu kisiye "sonunu gormeden olursem gozum acik giderim"sozunu soyletebilmiz kac tane dizi vardir ki?
dizinin soundtrack albümüne nil karaibrahimgilden organize işler şarkısı eklenmelidir. lakin adaya ilk düştüklerinde hurley ağırlıklı olarak bu şarkıyı dinliyordu kanaatindeyim.. adanın gidişatından çıkarılacak sonuç budur ki senaristleri izleyicileri fizik falan diye sağlam şekilde yemektedir.
bu akşam, dördüncü sezonun 1 saatlik özeti saat 22:00'de, beşinci sezonun ilk bölümü ise 23:00'de dizimax kanalında gösterilecektir.
5. sezon ile birlikte sorular cevaplanmaya başlanmıştır. daha doğrusu soruların cevabının aslında dizi içinde verildiği fakat görenlere gösterildiği açıkça verilmiştir.
ancak en önemli sonuç lost un gelmiş geçmiş en büyük yapımlardan biri olduğudur. her ne kadar son 2 sezondur görsel efektler geri plana atılmış olsa bile gerek senaryo gerek oyuncu kadrosu ile büyük bir yapım olmayı sürdürmüş bir dizidir.

--spoiler--
son sezonda sawyer sanki hiçbir özelliği yokmuş gibi gösterilmiştir. sawyer inanıyorum ki dizide en kilit roldeki adamdır. hatta jacob tur.
--spoiler--
An itibariyle uludağ sözlük yazarları için 5.sezon 7.bölüm ü abc den canlı yayınla sizlere sunulmuştur.

Canlı seyretmek icin;

http://bestinlive.blogspot.com/

edit: şu anda bir önceki bölüm var bittiğinde yeni bölüm yayınlanacak.
yeni bölüm an itibariyle http://bestinlive.blogspot.com yayınlanmaktadır.

not: tamamiyle uludağ sözlük yazarlarına özel sayfadır.
--spoiler 5x07--
john locke adaya dönüşte canlanmıştır.
--spoiler5x07--
kaçıranlar için az önce biten lost'un 5.sezon 7.bölümü tekrarı şu anda yayındadır.

http://bestinlive.blogspot.com
--spoiler 5x07--
tunus'ta wildmore ile john locke'un bahçede konuşmaları sırasında arkadan bir türkçe parça dinler gibi oldum ama yanılabilirim.
--spoiler 5x07--
--spoiler--
benjamin, lock'u elleriyle öldürmüştür.
--spoiler--