nba da bir takim..
resmi sitesi: http://www.nba.com/clippers/

an itibariyle barindirdigi oyuncular su sekildedir:

Elton Brand
Sam Cassell
Daniel Ewing
Chris Kaman
Yaroslav Korolev
Shaun Livingston
Corey Maggette
Walter McCarty
Cuttino Mobley
Boniface Ndong
Vladimir Radmanovic
Zeljko Rebraca
Quinton Ross
James Singleton

koçlari: mike dunleavy sr.
1970-71 sezonunda Buffalo Braves adı altında nba e katılmıştır.1978 haziranında takım san diegoya taşınmıştır.Burada San Diego Clippers adını almıştır.ve en nihayetinde 1984te takım sahibi Donald Sterling takımı Los Angelesa taşımış takım da şu anki ismini almıştır.
lakers ile eşleşmesi durumunda enfes bir "los angeles derbisi"ne yol açacak her daim lakers'ın gölgesinde kalmış nba takımı..*
nba bati konferansi pacific grubu ve lakers tan sonra los angeles in ikinci takimi. maclarini 20000 kisi kapasiteli staples center da oynayan ve bu salonu lakers ile paylasan takimi mike dunleavy calistiriyor. nba in tecrubeli guardlarindan sam cassell ve elton brand gibi oyunculari kadrosunda barindiran clippers suphesiz 2005 2006 sezonunun en surpriz takimi olmustur. play off ilk turunda denver nuggets i 4-1 ile gecen clippers guclu phoenix suns a karsi 4-3 kaybederek ikinci turda elenmistir.
gençliğimi yemiş takımdır.. nba basketboluna ilk ilgi duymaya başladığım sıralarda ilk yaptığım işlerden biri de takımlarının adlarının manalarını öğrenmek olmuştu.. bazılarını zaten orta düzey ingilizcemle biliyordum (misal: jazz), bazılarını biraz takım tarihi araştırmasıyla çözmüştüm (misal: lakers), bazıları da zorlamıştı ama zamanla ingilizcemin de ilerleyip argoya da az biraz hakim olmamla üstesinden gelmiştim (misal: blazers).. ama bu takımı hiç bir zaman çözemedim.. clipper ne ulan.. zamanında bir sözlükten (sözlükten kastım normal sözlük, redhouse falan bilmiyorduk o zaman ekşisözlükmüş, uludağ sözlükmüş..) clipper için 'tırnak makası' karşılığını bulmuştum ama takdir edersiniz ki los angeles tırnak makasları çok saçma geldiği için kulağa tatmin olmamıştım.. aklıma acaip takılmıştı ama ben de daha fazla sinir olmamak adına bıraktım araştırmayı bir kaç yıl önce.. en son los angeles'ta yaşayan ve clippers taraftarı olan bir aile dostuna sorup bu soruyu, ''aa hiç düşünmedim lan, bilmiyorum valla.'' cevabını almamla pes ettim.. şu anda belki biraz daha organize ve kapsamlı bir araştırmayla bulurum ama hiç bulaşmıyorum yine bulamayacağım falan yemeden içmeden kesileceğim.. gerek yok..
(bkz: clipper)**
2008 2009 sezonunda coşmaya aday takımlardandır. baron davis'i büyük ihtimalle kadroya katacaklar, üstüne elton brand de baron davis'in gelişiyle daha az para almayı kabul ederek takımda kalacak. zaten chris kaman gibi çok yetenekli bir double dobule makinesi pivota sahipler, bir de al thornton gibi geçen senenin en bomba çaylaklarından birine sahip olduklarını düşünürsek, sakatlıklardan uzak kaldıkları takdirde playoff yarışının en aktif takımlarından biri olacaklardır. corey magette'yi çok arayacaklarını düşünmemekteyim ayrıca.
Corey maggette'yi en azından sign&trade ile göndermesi gereken takımdır. Bu adamın mızmızlanmalarını bu kadar uzun süre çektikten sonra hiçbir şey kazanmadan yollamak pek de başarılı bir hamle sayılmaz.

Bu sezonki draftten kadrolarına kattıkları Eric Gordon ve Baron Davis'i bir araya getirerek hızlı bhasketbol oynayabilen bir takım yaratmayı amaçladıklarını düşünüyorum nedense.

Bir de Shaun Livingston vardır ki,kendisi bahtsız bedevidir. Bu eleman Charlotte Bobcats ile oynadıkları bir maçta dizini çıkarmayı başarmıştır. Geçen sezonu yatarak geçiren bu elemana kontrat önerilmemiştir. Basketbolu bırakması daha fazla acı çekmemesi açısından iyi olabilir.*
lakers'ın hep gölgesinde kalan takım, los angeles'ta ki kitlenin pek bir azı clippers taraftarıdır. baron davis'in gelmesi ile takım belki daha güçlenecek.
los angeles'ta üvey evlat muammelesi gören takım.kanımca las vegas'a taşınsalar onlar için en iyisi olur. *
yılardır la lakers'ın gölgesinde kalmış, los angeles şehrinin takımı. bu senede lakers hegamonyasını kırmaları zor görünüyor. fakat oklahoma city ile maglubiyet rekoru konusunda çekişecekleri bellidir.
Eric Gordon gibi bir adamla gelecekleri parlak görünen takım...
2009 draftina ilk siradan katilmayi basarmis takimdir bugunku kuralar sonucu. 2. memphis, 3. oklahoma olmustur.

buyuk ihtimal clippers, kolej liginde oklahoma sooners'da oynayan blake griffin'i alacak. *
nba batı konferansı pasifik grubu takımı.
Lakers Fenerbahçe ise(Boston'u Gs Chi'yi Bjk varsayarsak) Clippers ya Kasımpaşa'dır.
Geleceğini Blake Griffin-Eric Gordon-Deandre Jordan üçlüsünün üzerine kuran takım. Özellikle ilk isimi kaptırmazlarsa yanlarına iyi parçalarla sıkı bir playoff takımı olurlar.
hakemler tarafından şampiyonlukları her sezonun ilk 5 maçında çalınan ve lakers' a hediye edilen, nba'in her daim ağır toplarından olmayı başarmış, güçlü takımımız.
12.03.2011'deki los angeles clippers-new jersey nets maçında 20 sayıya yakın fark atmışken nets'in farkı kapatmasına resmen izin vermiş takım.
Yıllardır Los Angeles'ın alay edilen takımı olan ve cimri gm'i yüzünden bunu hak eden Clippers, eğer söylentiler gerçek çıkar ve Chris Paul'ü de alırsa birdenbire ligin favorileri arasına girecek, veya en azından seyir zevki en yüksek takım olacaktır. Paul'ü almak için nelerden vazgeçmeleri gerekeceği belli değil, ama Paul + Griffin + Gordon'u bozmazlar, bozmamaları lazım. Jordan veya Kaman'dan birinin de center oynayacağı, yeni transfer Caron Butler'ın da 3 numarayı dolduracağı düşünülürse, şimdi Lakers düşünsün!
sezon öncesini en iyi değerlendiren takımdır. iyi bir beş kurdular ancak eğer billups ile chris paul beraber oynacaklarsa rakip kısaları savunmada zorluk çekeceklerdir. gerçi genel olarak savunmada zorlanacaklardır. kenardan gelip oyunun seyrini değiştirebilecek oyuncularının olmaması da ayrı bir sıkıntı tabi.

fakat tüm eksilerine rağmen chris paul, deandre jordan ve blake griffin ile bol bol alley hoop izleteceklerdir.
--spoiler--
it's going to be lob city
--spoiler--

(bkz: lob angeles clippers)
Bu sene çok iş yapacak NBA takımıdır. Özellikle 1 ,2 ve 5 numaralarını çok sağlama almışlarıdr. CP3 , Billups ve Griffin karışımı hangi hareketleri getirecek şimdiden merak konusudur. Büyük ihtimalle playoffa üst sıralardan gireceklerdir.
Bu sene ortalığın ağzına sıçmasını beklediğim takım... Şöyle ki cp3 ve billups gibi harika iki guardı almıştır. Aynı zamanda dallas'tan butler gibi önemli bir ilk 5 oyuncusunu aldılar. Griffinden bahsetmiyorum bile. Ancak bench kalitesine gelince, orda bir şey söyleyemiyorum.
batı karmasını toplasa bile gözümde kaybeden takım olma özelliğini yitirmeyecek takım.
bu senen los angeles sehrinin büyük abisi ben olcam demiştir. sırayla heat,lakers,mavericks gibi iddialı takımları yenmeyı başarmıştır.