bugün

Oynayacağınız basketbolun anasını karısını sikeyim. Memphis'e taşak oğlanı olmuş takım. Rezil ibneler.
De Andre Jordan ve blake Griffin in aynı anda sahada olduğu zamanlarda NBA in en korkunç pota altı güçlerinden birine sahipler. Ama gel gör ki Griffin sezonu kapattı. Zaten normal sezonunda yarısında sakatti. Bugün Utah karşısında 4. Maçı yapıyorlar ve 2-1 öndeler. Belki geçerler Utah ı ama Griffin siz dahası olmaz.
Nedir bu takımın sakatlıklardan çektiği bee blake Griffin sezonu kapatmış, lakerslılar nba yönetiminin chris paul'un lakers'a transferine engel olduğu için fazla beddua okumuşlar heralde clippers'a.
sadece bu ay icindeki maclarda evinde 112 den asagi sallamayan clippers, utah karşısında 95 sayıda kaldı.!
rudy gobert'in daha ilk pozisyonda sakatlanıp çıktığı ve bir daha da oynamadığı evindeki maçta, utah jazz'e, joe johnson'ın son saniye turnikesi ile boyun eğmiş takım.

hayır, elinde o kadar hücum silahı varken ve dahası rakibin savunmadaki en önemli kozundan yoksunken bile 100 sayıyı atamıyorsan bir zahmet yenil.

bunun iki sorumlusu var:

1- doc rivers: nâm-ı diğer nba'in italyası ya da fatih terimi. üstüne konuşmaya değmez.

2- blake griffin: birileri bu herifi falakaya yatırsa hiç fena olmaz. oğlum, profesyonel basketbol oyuncususun. senin işin yalnızca hücum değil. hiç mi savunma yapamaz bir insan yaaa! atlamaması gereken her topa atlar, atlaması gereken toplara el kaldırmakla yetinir.

ha bir de adam gibi bir iki numara bulamayan front office ama onlarınki daha genel bir sorun.

yazık, chris paul'e yazık be!
Dün Houston karşısında sergiledikleri 3. Periyot performansıyla acaba bir konferans finali görür mü dedirtmiş takım. Çeyrek finalde rakipleri Utah. Geçerlerse de büyük ihtimalle san Antonio. imkansız gibi de yine de bir acaba dedirtiyor insana.
Bu yılda şampiyon olamadık, olsun.
yetenekli oyunculardan kurulu kötü takım.

chris paul'e lâfım yok. eden de çarpılır zaten. herif nba'de gelmiş geçmiş en yüksek offensive rating'e sahip oyuncu. tam bir lider.

blake griffin'e gelecek olursak: atletik yetenekleri muazzam. şutunu da oldukça geliştirdi. ama... birileri bu adama "sen savunma yapma panpa, nasılsa deandre jordan var" mı dedi, ne bok yedi? kötü savunmacı da değil aslında ama carmelo anthony gibi hiç savunma yapmıyor. anladık, yeteneklisin. tamam, hücumunu da geliştiriyorsun. ama arkadaş hücum maç, savunma şampiyonluk kazandırır diye de bir lâf var. demiyorum ki lockdown defense yap. ama bu kadarı da suyunu çıkartmak.

ha bu ikisi sakatlıklar yüzünden olmayınca portland trail blazers'a tokatlandılar. baba kontenjanından nba'de oynayan austin rivers'la nereye kadar, di'mi ama? o şanssızlık. ama ilk turu geçselerdi bile gsw'ya zaten eleneceklerdi.

deandre jordan: yeni nesil pivotların en iyisi. gelin gelelim yeni nesil pivotların sırtı dönük oyunları yok. al jefferson, demarcus cousins, nikola pekoviç gibi birkaç pivot dışında, buna deandre jordan da dahil, pick and roll dışında hücumda etkisiz elemanlar. olmuyor böyle deandre'ciğim. biraz post up çek, lütfen.

jeff green: hastalığını atlatıp ölümden dönüp parkelerde koşturması için bile saygı duymamız gereken oyuncudur. jack of all trades'dir. günündeyse can yakar. değilse de savunma yapar zaten.

bunlar dışında aslında hiç de fena bir kadroları yok. yaşlı kurt paul pierce, keskin nişancı jj reddick, ankle breaker jamal crawford... eyvallah, biraz dar ama gayet de yeterli bir kadro. ama bir türlü verimli olamıyorlar. pekiyi, neden?

1- dış savunmacısı yok bu takımın. bir takımın nba'de zirveye oynayabilmesi için bir iç bir dış savunmacı şarttır. tamam, chris paul pozisyonuna göre iyi savunmacıdır ama gerçek bir kelepçe değildir. kawhi leonard, tony allen, jimmy butler, paul george tarzı bir oyuncusu yok bu takımın. hâliyle guard dominant bir hâl almış nba'de sıkıntı yaşıyorlar.

2- doc rivers: bu adam hep zirveye oynayan takımların başında diye ben onu iyi coach sanardım. meğer italya gibiymiş.
not: yazar burada adolf hitler'in italyanlar ile ilgili sözlerine atıfta bulunmuş.

tabii bunların tümü olsa bile karşılarında golden state warriors ve san antonio spurs gibi iki aşmış takım var.
29 nisan 2016 portland blazers la clippers maçı'nda portland trail blazers'e mağlup olarak nba playoffs 2016'dan elenmişlerdir. portland trail blazers böylece seride durumu 4-2'ye getirerek konferans yarı finaline yükseldi. los angeles clippers seride 2-0 öne geçmişti. ancak serinin 4. maçında chris paul ve blake griffin sakatlandı ve seriyi kapattı. bu iki oyuncunun sakatlanmasının da etkisiyle portland trail blazers 2-0 geriye düştüğü seriyi 4-2 kazanarak konferans yarı finaline yükseldi ve golden state warriors'un rakibi oldu.

portland trail blazers ve los angeles clippers arasındaki seride oynanan maçlar:

(bkz: 17 nisan 2016 la clippers portland blazers maçı)

(bkz: 20 nisan 2016 la clippers portland blazers maçı)

(bkz: 23 nisan 2016 portland blazers la clippers maçı)

(bkz: 25 nisan 2016 portland blazers la clippers maçı)

(bkz: 27 nisan 2016 la clippers portland blazers maçı)

(bkz: 29 nisan 2016 portland blazers la clippers maçı)
tam işler rayına oturuyor derken chris paul ile blake griffin in sezonu kapatması sonrasında playoff ilk turunda kendi evlerindeki maçı kaybederek 3-2 geriye düşen takım. tamam şampiyonluk beklemiyordum ama en azından yarı finalde sağlam bir kapışma izletebilirlerdi, büyük ihtimalle sıradaki maçta veda edecekler.

sağlık olsun.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.