1. 1.
  metallica'nın altıncı albümü
  aint my bitch
  2 x 4
  the house jack built
  until it sleeps
  king nothing
  hero of the day
  bleeding me
  cure
  poor twisted me
  wasting my hate
  mama said
  thorn within
  ronnie
  the outlaw torn
  3 ... elma
 2. 2.
  ing.yükle(mek)
  1 ... kml
 3. 3.
  metallica en basarili albumlerinden biri. albumdeki en kotu sarkisi kesinlikle poor twisted me dir. en basarili sarkilari ise bleeding me, hero of the day, until it sleeps tir.
  -2 ... hexagram
 4. 4.
  kanaatimce, babalar gibi bi hardrock albumudur.
  ... pamuk proton ve 7 elektron
 5. 5.
  yumuşak , yeni metallica sürecini başlatan piyasa albümdür.
  1 ... dalton ana
 6. 6.
  yeni metallica surecini baslatan albumdur evet ama yine de gayet sert ve hızlı rifflere de sahip, gayet guzel ve melodik sololar atılan, gorunuste metallica'ya benzemeyen ama ozunde inadına metallica olan, cok guzel sarkılar yapan bir metallica surecini de baslatan bir albumdur kanımca. ama bu surec load ve reloadla sınırlı kaldı. kendi sarkıları olmasa da cover albumu garage inc. de bu donemin urunuydu. cover sarkıları da load reload ayarında islerdi. cunning stuntsı sevmez miydiniz, ne de guzel calmıslardı hem yenileri hem eskileri, aralarında cok mu buyuk fark hissettiriyodu sizce? ama 2000li yıllardan sonra tekrar bir desigime girdiler. st.anger neydi oyle, niyeyse ben hic begenmiyorum bu yeni hallerini. bu aralar da bi yeni sarkı calıyolarmıs o da frantic benzeri bir sey. bilmiyorum kararsızım sevsem mi sevmesem mi. ama bence bu yeni halleri metallica degil.
  1 ... kostebek
 7. 7.
  mükemmel bir heavy metal albümüdür. mükemmel şarkılar vardır içinde. bununda değeri 10 yıl sonra anlaşılmıştır. The outlaw town, king nothing, mama said hepsi birer efsane tabiki metallica tarz değiştirmesiyle birlikte çok fazla eleştirilere maruz kalmıştır. ancak metallica değilde başka bir grup yada yeni bir grup aynı şarkılardan oluşan bir albüm yapsalardı, en baba, en iyi, efsane gibi isimler takılıcaktı. Gerçekten Metallica'nın yaptığı en iyi albümlerden birisidir kanımca. Tebrik ediyorum.

  edit: bunda kötülenecek ne var abi...
  4 -2 ... andjusticeforall
 8. 8.
  (bkz: quick load)
  ... notrinova
 9. 9.
  sırf içersinde ''hero of the day'' gibi bir harika barındırdığı için üzerinden yıllar geçse de dinlenecek olan metallica albümü..
  -1 ... oopps i did it again
 10. 10.
  Ayrıca ''Load'' albümünden 1 yıl sonra elde olan çok fazla stüdyo demosu toparlanıp ''Reload'' isimli albümü çıkarmıştır.
  1 ... birtan