bugün

metallica'nın altıncı albümü
aint my bitch
2 x 4
the house jack built
until it sleeps
king nothing
hero of the day
bleeding me
cure
poor twisted me
wasting my hate
mama said
thorn within
ronnie
the outlaw torn
ing.yükle(mek)
metallica en basarili albumlerinden biri. albumdeki en kotu sarkisi kesinlikle poor twisted me dir. en basarili sarkilari ise bleeding me, hero of the day, until it sleeps tir.
kanaatimce, babalar gibi bi hardrock albumudur.
yumuşak , yeni metallica sürecini başlatan piyasa albümdür.
yeni metallica surecini baslatan albumdur evet ama yine de gayet sert ve hızlı rifflere de sahip, gayet guzel ve melodik sololar atılan, gorunuste metallica'ya benzemeyen ama ozunde inadına metallica olan, cok guzel sarkılar yapan bir metallica surecini de baslatan bir albumdur kanımca. ama bu surec load ve reloadla sınırlı kaldı. kendi sarkıları olmasa da cover albumu garage inc. de bu donemin urunuydu. cover sarkıları da load reload ayarında islerdi. cunning stuntsı sevmez miydiniz, ne de guzel calmıslardı hem yenileri hem eskileri, aralarında cok mu buyuk fark hissettiriyodu sizce? ama 2000li yıllardan sonra tekrar bir desigime girdiler. st.anger neydi oyle, niyeyse ben hic begenmiyorum bu yeni hallerini. bu aralar da bi yeni sarkı calıyolarmıs o da frantic benzeri bir sey. bilmiyorum kararsızım sevsem mi sevmesem mi. ama bence bu yeni halleri metallica degil.
mükemmel bir heavy metal albümüdür. mükemmel şarkılar vardır içinde. bununda değeri 10 yıl sonra anlaşılmıştır. The outlaw town, king nothing, mama said hepsi birer efsane tabiki metallica tarz değiştirmesiyle birlikte çok fazla eleştirilere maruz kalmıştır. ancak metallica değilde başka bir grup yada yeni bir grup aynı şarkılardan oluşan bir albüm yapsalardı, en baba, en iyi, efsane gibi isimler takılıcaktı. Gerçekten Metallica'nın yaptığı en iyi albümlerden birisidir kanımca. Tebrik ediyorum.

edit: bunda kötülenecek ne var abi...
(bkz: quick load)
sırf içersinde ''hero of the day'' gibi bir harika barındırdığı için üzerinden yıllar geçse de dinlenecek olan metallica albümü..
Ayrıca ''Load'' albümünden 1 yıl sonra elde olan çok fazla stüdyo demosu toparlanıp ''Reload'' isimli albümü çıkarmıştır.
çok güzel bir albüm bu ya çok seviyorum bunu ben. metallica değil başka bir grup çıkarsaydı ilahlaştırılacak bir albüm ama metallica yapınca bok atıldı bozuldu dendi. kurban olurum böyle bozulmaya. until it sleeps mama said king nothing hero of the day ve bleeding me gibi hayvani şarkıları barındırıyor daha ne olsun. bir de jamyz'n en iyi vokal performansi sergilediği albüm kanımca budur. tok olgun bir sesi var albümde. jason da artık iyice ağırlığını koymaya başlar sounda bass daha rahat duyulur.larsın da performansı hoştur da kirk abi sana birşey demiyorum ya. allah gecinden versin bir gün vasiyet yazacak olursan şunu da ekle notlarına
(bkz: beni alkışlarla değil wah wahlarla uğurlayın)
ne diyim tadını çaıkarın güzel albümün.
Load, ABD'li heavy metal grubu Metallica' nın Haziran 1996' da çıkardıkları 6. albümlerinin adıdır. her zaman ki gibi tüm müzik listelerinde haftalarca zirvede kalmış bir albümdür.
ön yargıyla doldurulan bünyelerin yaklaşmadığı güzide albüm.
"metallica 91 sonrası feci bozdu abicim ne güzeldi lan master falan" diyen insanlar tarafından boka bulanmıştır güzelim albüm.

tabiki o zamanlar metallica babalar gibi thrash metal icra ettiği için bu albüm sonradan bozdular havası yaratmıştır.

kim ne derse desin metallica hard rock - heavy metal alemine çok kral 2 albüm * bırakmıştır.

ayrıca bir grup ömrü boyunca aynı tarzı yapıcak diye birşeyde yok. metallica'da çoğu grup gibi dönemsel tarz değişikliği yaşayıp değişmiştir.
st. anger ile beraber en kötü metallica albümü.
reload'la beraber en "tam" metallica albümü. şarkılar müthiş uyumludur. albüm bir bütünlük arzeder. yapmak istediğim müziğin en güzel ifadesi, en sevdiğim metallica albümü.

edit: girdinin üzerinden iki yıl geçmiş. bu iki yılda çok çeşitli janrlara, ekollere, sanatçılara dadandım. stoner, country, metal, southern, singer-songwriter, etnik, new age, folk, pagan, soul, post-rock, klasik, thm vs. vs. derken kulağımı epey bir terbiye ettiğime inanıyorum. yine de bu albüm en sevdiğim albüm olma özelliğini asla kaybetmedi. özellikle biriktirdiğim paralarıma kıyıp iyi bir mp3 player ve kaliteli bir kulaklık aldıktan sonra albüme sevgim daha da arttı. kayıt kalitesi mü-kem-mel bir albümdür load. esinleri bol, deneysel, yaratıcı, profesyonel, güçlü, çok kaliteli bir albümdür. hep bu albüm tarzında şarkılar yapsa keşke grup. reload bile load'ın atmosferine birkaç şarkı hariç yaklaşamamıştır, bu nasıl ikizlikse.. yine de canlardan candır reload, küçük kardeştir. biri önüme load'ı ve reload'ı koysun ve "ölene kadar dinleyeceksin" desin, gıkımı çıkarmam.
metallica'nın bir albümü.
reload albümünden bir yıl önce 1996 ylında piyasaya çıkmıştır.
albüm kapağını beğenerek iştahla aldığım fakat benim gibi daha milyonlarca kişinin pek sevmediği bir albümdür.

zaten o yıllardan sonra grup, kendi dalında can çekişme mücadelerine girmiş sırasıyla; Garage Inc., S&M, Death Magnetic, ve st.anger ile bunu kısmen göstermiştir. talihsizce yaşadıkları Napster Davası ve Newsted'in ayrılışı grubun yaşlı bir koca karıya dönüşmesini sağlayarak onu karşımızda kamburlarştırmıştır.
grup, reload'dan sonra dikiş tututturamamıştır.
son 1 aydır istemdışı hergün dinlediğim,yıllanmış viski tadındaki metallica albümü.ne varsa eskide var dedirtiyor.senin allah'ın yok metallica.
kadri kıymeti bilinmemiş metallica albümü...şarap gibin albüm..
birkaç yıl öncesine kadar yarım yamalak metal dinleyen her ergenin "ıyyy, yumuşak la o" dedikleri ama yaşlar ilerleyip müzik bilgisi artınca hepsinin teker teker "ehe mehe" sesleri eşliğinde tükürdüklerini yalamalarına neden olan metallica albümü.

haaa, albüm gerçekten yumuşaktır. trash'e alışmış metallica dinleyicilerine baladlar, klasik rock ve hard rock türev ve integrallerinin böyle gelmesi de doğaldır. burada atlanan konu reload'la birlikte birleşik çift albüm olarak piyasaya çıkacağı ama çeşitli sorunlar nedeniyle bunun yapılamamasıdır. yani ikisini tek albüm gibi düşünüp yorumlamak gerekir.
günlerdir 20, 30 kere başa sarıp dinlediğim albümdür. Poor Twisted Me şarkısı hariç bütün şarkıları mükemmeldir. bu albümü mükemmelleştiren tartışmasız hetfield'dır. ustaca kullandığı gırtlağıyla dinleyicileri bazen coşturur, bazen üzer, bazen ikisinin ortasında bir yere sürükler. belki heavy ve thrash kolundan uzaklaşan ilk metallica albümü olsa da, kesinlikle boş verilmemesi gereken bir albümdür. hele ki The Outlaw Torn adlı bir şarkısı vardır ki akıllara zarar.

http://www.youtube.com/watch?v=yZ9gw5Icxl0&hd=1
sadecee the outlaw torn gibi bir şaheser barındırması sebebiyle bile öpüp baştacı edilmesi gereken albümdür.
ilk başta dinlenildiğinde ya da master of puppets, ride the lighting gibi albümlerden sonra bakıldığında bu ne amk dediğiniz, ama bir süre sonra dinleyince ne kadar süper olduğu anlaşılan, dinledikçe güzelleşen metallica albümü. ilk başta bu albümün neyini beğenmiş bu sözlükçüler diye hayıflanırken, şimdi de eleştirenleri anlamaz oldum.
harika soundlar ve sololar. davul ve basta fena değil.
ama james reyize ayrı bi yer açmak lazım, her şarkıyı iliklerinde yaşıyormuşçasına söylemiş, şarkıların güzleliğine güzellik, doğallığına doğallık katmış.
efsane parçalar;
(bkz: The House Jack Built)
(bkz: Until It Sleeps)
(bkz: Bleeding Me)
(bkz: Mama Said)
(bkz: The Outlaw Torn)
Taş gibi, her şarkısı ayrı güzel olan metallica albümü. Megadeth'in riskini beğenip bu albümü beğenmeyen, metallicayı tarz değiştirdiği için suçlayıp megadeth e laf ettirmeyen insanlarda mevcuttur.
metallica'nın en underrated albümü.albüm kapağıyla ilgili şöyle bir bilgi vereyim;kapaktaki resim kan karışmış spermdir.Andras Serrano'nun Blood And Semen III adlı eserinden alıntı yapıldığı düşünülüyor.
gitar ve bateriyle techno müzik yapmaya çalışmışlar teknik anlamda başarılı olamamış albümüdür.

şarkılar güzel midir? tabii ki.