bugün

bir futbol kulübü değil, şehir adıdır.
favori şehrimdir.zaman geçirmek istediğim birkaç yerden birisidir.şehrin futbol takımları arasındaki rekabettede tabiki Kırmızılardan yanayımdır.liman şehridir liverpool ve efsane beatles'in da doğduğu yerdir.
avustralya'nın sydney şehrinde, yaklaşık 183 bin nüfuslu idari bir bölge.

şehrin diğer bölgeleri için:

(bkz: sidney/#8263034)
(bkz: liverpool)
(bkz: liverpool fc)
kanada'nın nova scotia eyaletinin güneybatısında yer alan queens şehrinde bir yerleşim birimi (community).

şehrin ve eyaletin tüm yerleşim birimleri için:

(bkz: queens/#8829409)
(bkz: nova scotia/#8803347)

(government of canada)
(travelingluck)
an itibariyle icinde bulundugum ve ingilizce bildigim halde insanlarin konusmalarini anlayamadigim ingiltere sehridir. Sehir ismini pek yakistiramadigim icin kasaba demem daha dogru olurdu aslinda. Futbol takimlari ve The Beatles la unlu olmus fakat an itibariyle icinde fazla bisey bulundurmayan deniz kenarinda olmasindan doalyi zaten yeterince soguk olan Ingiltere gibi bi ulkede Agustos ayinda beni montla dolastiran sehirdir.
(bkz: john lennon liverpool airport)* isimli bir hava alanına sahip şehir. ilk gittiğimde * beni çok fazla büyülemişti. ben burada yaşıyacağım demiştim lakin öylede olacak * (bkz: Liverpool Üniversitesi)

kışın gittiğim için çok soğuktu sert ve yağışlı bir hava vardı. tarihsel olarak ingiltere nin en önemli kenti bence. extra olarak bir liman kenti olmasıyla da cazip bir şehir. hem ucuz.
görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
pek çok nedenden ötürü görmeyi çok fazla istediğim kuzey britanya şehri.

(bkz: the beatles)
(bkz: the cavern club)
(bkz: anfield road)
(bkz: liverpool school of english)

ve o muhteşem kumsallar...

ve o harika gün batımı.
Her tarafı futbol kokan bu ingiliz şehrinin bilinmesi gereken diğer bir özelliği de Beatles'ın yuvası olmasıdır. Küçük bir şehir olmasına rağmen iki üniversiteyi barındırır ki bu üniversiteler her yıl yüzlerce öğrenciyi çeker. Şehrin diğer futbol takımı Everton'dır.
(bkz: Liverpool Üniversitesi)
(bkz: Liverpool John Moores Üniversitesi)
marie laforet söylüyor, Manchester et Liverpool:

http://www.youtube.com/watch?v=NuLV_LHY7mk&feature=related
bize the beatles gibi bir efsaneyi armağan etmiş ingilterenin liman kenti.
iki tane büyük futbol takımı barındıran liman ve endüstri şehri.

iki büyük futbol takımı için:
(bkz: liverpool fc reserves)
gezilesi,görülesi adı şehri.
(bkz: liverpool ülkü ocakları)
ing:karaciğerhavuzu
ingilterenin sanayi devrimini başlattığı yerlerden biridir. liman kentidir. liverpool fc ve everton fc gibi 2 büyük klube ev sahipliği yapar.
insanları kendilerine has bir aksan ile konuşmaktadır. gerrard , carragher ve owen ın konuşma şekilleriyle sürekli dalga geçiliyor. youtube daki gerrard , carragher ve owen taklitlerini izlerken millet yarılıyor. herhalde bizim buralardaki şivesi olan kişilerin konuşmaları gibi geliyor onlara.
artık ingiltere'nin büyük takımlarından değildir. bir efsane olarak anılacaktır daima. gerrard da gittikten sonra bu takımı takip etmek için pek bir sebep kalmatacak gibi.

ayrıca artık şampiyonlar ligi deGil uefa avrupa ligi takımı olmuştur.
çin dışında dünyanın en büyük çin kapısı burada bulunmaktadır.

eğer görmek için yolunuz düşerse bu civarın şehir merkezinden farklı olarak sokaklarında belirginleşen kirliliğini fark edeceksinizdir.

görsel
liverpool = gerrard. gerrard = liverpool diyorum baska da birsey demiyorum.
cok sirin bir donme dolaba sahip sehir.

(bkz: wheel of liverpool)

http://j1307.hizliresim.com/1c/k/qfb9x.jpg
bugün manchester united maçının öncesinde taraftarlarının liverpool'un efsane teknik direktörlerinden bill shankly'nin doğum gününün 100. yılını güzel koreografiyle kutlamış olan takım.

http://sphotos-a.ak.fbcdn...301816307_419411298_n.jpg

bunun haricinde manchester united'ı sturridge'ın golüyle 1-0 yenerek de ligde 3'te 3 yapmıştır. performanslarıyla göz dolduran liverpool, bu senenin şimdilik en büyük şampiyon adaylarından.
acımasız takım. rakibi karşısında güçsüzse zor durumdaysa bakmaz atabildiği kadar atar. 90. dakika 5-0 üstün olan takım neden saldırır ki? evet.
Acimasiz ve hirsli oldugunu zaten gayet iyi bildigimiz takim.
(bkz: Liverpool fc)