bugün

internet üzerinden bedava dil öğrenmenin yeni adresi. çeşitli dilleri ana dili gibi konuşan insanlarla bu dilleri öğrenmek isteyenler arasındaki bilgi alışverişine dayalı olan site aynı zamanda öğrenmek istediğiniz dilde seviye seviye online ders imkanı da sunuyor.
hem çeşitli alıştırmalarla hem de dünyanın dört bir yanından edinebileceğiniz arkadaşlarla dil öğrenmenizi ya da geliştirmenizi sağlayan pek faydalı web adresi.

http://www.livemocha.com/
internet uzerinden bedava dil ogretimi sunan platform. halihazirda bulunan kurslarin yaninda, insanlarin gonullu olarak birbirlerinin "odevlerini kontrol etmesi" esasina dayanir ve bunu tesvik eden bir puanlama sistemine sahiptir. hem ogrenci olarak hem de ogretmen olarak puanlar kazanir ve haftanin ogrencisi, haftanin ogretmeni, top 500 ogretmen gibi unvanlar alirsiniz. bunlar kimliginize referans olarak islenir ve daha cok insan sizinle irtibat kurmak ister. bu sistemin sagladigi baska bir imkan var mi bilmiyorum ama sirf puan kazanma hevesi bile insana ogretmenlik yaptirabiliyor.

goruntuleri ve konusmalari basarili. ancak etkili bir ders anlatimi oldugu soylenemez. bir konuya baslarken resimler ve onlari anlatan birer cumle ekrana geliyor ve ayni zamanda bu dilin konusani bir insan size bu cumleyi okuyor. telaffuz acisindan faydali ama bununla yetinmemek lazim. bundan sonra alistirmalara geciyoruz. bu kisimlar da gayet zevkli. fakat gramer ogretmiyorlar. ornekler uzerinden grameri cozmek kolay is degil. bu yuzden bunlari yaparken o dili grameri hakkinda bilgi sahibi olmak veya bir kursa devam etmek gerek. yani bu site bir tekrar etme ve pekistirme araci olarak kullanilabilir. ciddi anlamda bir dil ogrenme saglayacagini sanmiyorum. ancak gunluk konusmalar kotarilabilir ve bu bir internet sitesi icin iyi bile. eszamanli olarak youtube, expertvillage gibi sitelerden "how to speak ..." videolari izlenebilir. baslangic seviyesi icin gayet iyi videolar cikiyor.
her dili öğrenmenize yardımcı olan mükemmel eğitici site. listening, reading ve speaking imkanı sunabiliyor. alıştırmalar da güzel. üstelik seviyenizi de yüzde üzerinden gösteriyor.
kardeşim sen telafuz ediyorsun dünyanın başka bir yerinde bir başka kişi o telafuzunla ilgili yanlış yerler varsa düzeltmeni öneriyor ve motive ediyor. google'dan sonraki en büyük buluş bu olsa gerek. öpüyorum sizleri.
cogu dili ogrenmenize olanak saglayan super bir site. kuranlari buradan kutluyorum.
durup dururken ispanyolca konuşturan site.

(bkz: bir dil bir insan iki dil iki insan)
kısa bir süre önce ispanyolca derslerine başladığım ve writing-speaking aktivitelerime not verip yorum yapan kolombiyalı, arjantinli, perulu, meksikalı ve hatta kosta rikalı insanlarla iletişim kurmamı sağlayan sitedir. bazıları sadece puan verirken bazıları ise gerçekten öğretici yorumlar yapmakta. tam anlamıyla gramer öğrenemeseniz de arkadaşlarınıza biraz hava atacak derecede estetik cümleler öğrenmenizi sağlamaktadır. bu cümlelerin türkçeleri pek bir anlam ifade etmese de ispanyolca oldu mu nedense insanlarda bir hayranlık duygusu belirir*.
(bkz: el caramelo esta en la caja)
(bkz: şeker kutunun içindedir)
Livemocha dil öğrenimiyle ilgili bir sitedir. Yaklaşık 20 dile kadar bünyeside çeşitli kurslar bulundurur. Özellikle ingilizce, fransızca, ispanyolca, rusca, v.s dünya dillerinde başarı oranı diğer dillere göre çok daha yüksektir.
üyelerin çoğunun türkçeye merak saldığı site. nasıl iştir bende anlamadım.
yabancı dil öğretme konusundaki en güzel sitelerden biridir gerisi oturup çalışmaya kalmış. kaligrafi dillerinden birini öğreniyorsanız eğer aman aman bir performansta beklememekte fayda var sonra hayat kırıklığına uğramayın.
baya faydalı bir site. insanlarla konuşarak pratik yaptırıyor, "ne diyo yahu bu" deyip seslisozluk'e dalıyorsunuz, yeni kelimeler, kalıplar öğreniyorsunuz. eğer karşınızdakiyle ingilizce konuşuyorsanız, ama ingiliz değilse ve o sizin dilinize de meraklıysa hem kendi dilinizi gösterirsiniz ona, hem de onun dilinden bir şeyler öğrenirsiniz.
amenna adamlar güzel site düzenlemiş. ama anadili türkçe biri olarak, ingilizce öğrenen biri olarak, sitenin bana önerdiği tüm arkadaşların anadilinin türkçe olması biraz ilgincime gitmedi değil. * * *
Dünyanın her yerinden insanlarla sohbet etme imkanı sağlıyor.
az önce bir üyeden şöyle bir mesaj aldığım sitedir.

------

--------
e daha ne diyeyim.
çok faydalı bir site. farklı kültürlerden yeni arkadaşlar edinmenize ve öğrenmek istediğiniz dili geliştirmenize yardımcı oluyor. her ne kadar farklı niyetli insanlar olsa da ki bunların çoğu Türk onlara aldırış etmeyin.
sıfırdan başlayarak dil öğrenilebilen ve bir çok dil seçeneğine sahip olan sitedir.
dün arkadaşımın önerisi ile başladığım. orta seviyede olan ingilizcemi geliştirmeye çalıştığım, dil öğrenme sitesi.
dün şöyle bir diyalog geçti brezilyalı bir arkadaşla;

--spoiler--
+what's your sign?
-........ sign?
+sign. for example. ı am virgin. *
-sorry ı don't understand. (ardından translate yapılır, meğer kız burç demeye çalışıyor)
-sign.horoscope *
+yes, heroscope *
-ı am cancer
--spoiler--

bu olayın ardından kız şu anda tam hatırlamadığım. ay merkür venüs gibi olaylara girip, ikimizin iyi bir iletişime sahip olabileceğimizi belirtti.
çok umutlu girmediğim fakat dil öğrenmeme ciddi anlamda yardımcı olan sitedir.
onlarca yabancı dil kursu siteleri arasında gördüğüm kadarıyla açık ara en iyi ve kaliteli olan site.. ingilizce'ye yeni başladık umarım öğrenirim...
bazı sorunlar yaşadığım için yardıma muhtaç olduğum site.
ilk almanca kelimelerimi ogreten sitedir.bir kurs kadar yararli degildir ancak cok bilinmeyen dilleri ogrenmeniz gerekiyorsa ya da istiyorsaniz denemeye deger.zaten beles.
yeni stiliyle yabancı dil öğrenimini ayağa getirmiş olan sitedbize bundan sonra ir.
bundan sonra gökmen özdenakın sözünü söylemek düşüyor.
(bkz: ee amuna goyyım artık şeylerinden istifade edin yani)
Herhangi bir dili sıfırdan öğrenmenin mümkün olmadığı site. Sadece bilginizi pekiştirmeye yarıyor. Ama sosyal platform sayesinde oldukca işe yarıyor pekiştirme konusunda. En iyi dil pekiştirme sitesidir.
9 yaşındaki bir çocuğun gramer kontrolünüzü yapabildiği site. bir heves ispanyolca'ya başladım sonra heves bıraktım. kursla beraber gidildiğinde hala faydalı olabildiğine inanıyorum.