1. 1.
  bir diyarbakır ilçesi.
  2 -1 ... the kene
 2. 2.
  "az gitmişiz, uz gitmişiz...
  yani gitmemişiz...

  yıllar önceydi. chp koalisyon ortağıydı. chp genel başkanı deniz baykal da koalisyon hükümetinin başbakan yardımcısı.
  lice ise türkiye nin güneydoğusunda ve türkiye cumhuriyetinin sınırları içinde bir küçük kentti.
  o günlerde lice de; bir şeyler oldu. evlerin gece hatta güpegündüz ağır silahlarla tarandığı, liceli erkeklerin toplandığı, sorgulandığı, kimi evlerin yakıldığı söylendi. kimileri lice nin büyücek bir bölümünün haritadan silindiğini söylemeye kadar işi vardırdılar.
  deniz baykal chp genel başkanı ve alnında egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yazan türkiye büyük millet meclisinin seçilmiş bir üyesi ve hükümette başbakan yardımcılığı gibi siyasal erkin en tepesindeki görevlerden birinin sahibiydi.
  lice ye gitmeye karar verdi.
  yola çıktı ve lice ye sokulmadı.
  evet, apaçık, sapsade bir sözcükle: lice ye sokulmadı!
  not ettik.
  nota eklemek için baykal ın tepkisini ve yanıtını merak ettik. bulamadık. ankara bürosundaki arkadaşlarımız haberi kovaladılar. onlar da bulamadı.
  not etmekle yetindik.

  ***

  yıllar önceydi.
  lice de yine bir şeyler oldu. lice nin eli silah tutan erkeklerinin korucu olmaya zorlandıkları ve korucu olmayı kabul etmeyenlerin gözaltına alındıkları, sorgulandıkları, hatta geleneksel sorgu yöntemleri ile bir kez daha tanıştırıldıkları haberleri geldi.
  ikisi yabancı, altısı yerli bir gazeteci grubu ile önce diyarbakır a gittik. oradan bir minibüse doluşup lice yolunu tuttuk.
  güneydoğu da bütün karayollarında adım başı denetim noktalarının kurulduğu, herkesin kimliğinin inceden inceye gözden ve elden geçirildiği günlerdi. o yüzden lice yönündeki ilk kontrol noktasında, mermer karakolunda durdurulduğumuzda yadırgamadık, şaşırmadık. mermer karakolu gazetecilerin aşina oldukları bir duraklama noktasıydı.
  gerçi her zaman bir astsubayın komutanlık ettiği mermer karakolunda albay rütbesinde bir komutan biraz şaşırtıcıydı ama olsun.
  ancak alışıldık denetimlerin bitmesini bekler ve yollarına devam etmeyi hesaplarlarken komutan pek yalın konuştu:
  -yabancıların lice ye girmesi, lice yönünde gitmesi yasaktır. buradan geriye, diyarbakır a döneceksiniz...
  gazetecilerden birinin saflığı tuttu. komutanın yabancılar derken iki yabancı gazeteciyi kastettiğini sandı ve onlara dönüp biz gidiyoruz, siz dönüyorsunuz; demeye kalkıştı. komutan hemen düzeltti:
  -hayır, hepiniz dönüyorsunuz. lice li olmayan liceye giremez.
  sağanak (anımsıyorum, hem de ne sağanak) altında yanaklarımızdan, ensemizden sular süzülerek komutanı ikna etmeye çalıştık. sonunda o bizi ikna etti.
  döndük.
  kendi ülkemizde anayasa güvencesindeki seyahat özgürlüğümüzü kullanamadığımızı belirterek ohal yetkililerine ulaşmaya çalıştık. kimine ulaşamadık. ulaşabildiklerimiz ise bizi bu uygulamanın doğal olduğuna ikna ettiler. ikna olmamızda karşımıza kuşandığı çapraz fişekliklerle, elindeki ürkütücü silahla ve ancak çam yarması nitelemesiyle tanımlanabilecek bedeniyle dikilen rambo nun da payını inkar edemeyiz.
  ikna olduk ve not ettik.

  ***

  iki gün önceydi. bu kez lice de değil, bir lice lide bir şeyler oldu. ünlü işadamı halis toprak ın bankası battı, borçları bini aştığından fabrikaları filan durma noktasına geldi.
  bir meslektaşımız, milliyet ekonomi servisinden deneyimli gazeteci nedim şener, halis ağanın lice deki sanayi işletmelerinin durumunu yerinde görmek üzere lice yoluna düştü.
  o hepimizden şanslı çıktı, mermer karakolundaki denetleme noktasını başarıyla aştı. 25 kilometre daha gitti ve kocaköy karakoluna geldi. hayret. orayı da aştı ve lice ye 15 kilometre uzaklıktaki duru karakoluna geldi ve...
  ve orayı aşamadı.
  ona anlattılar: bir gazetecinin lice ye girebilmesi için ohal valiliğine yazılı başvurulacak. valilik başvuruyu 7. kolordu komutanlığına havale edecek. komutanlık başvuruyu inceleyecek ve licedeki tugay komutanlığına bildirecek. orası da uygun görürse, yol boyunca karakollara yazı yazılarak başvuru sahibi gazetecinin lice ye gidebileceği...
  anladınız...
  diyarbakır dan yola çıkıp lice ye gitmek isteyen başbakan yardımcıları, (yerli ve yabancı) gazeteciler, ulusal programlar yazılan, anayasası ab isterleri doğrultusunda düzeltilen bir ülkede yıllardır az gittiler, uz gittiler bir de arkalarına dönüp baktılar ki hiç gitmemişler.
  gazeteci, baykal ın lice ye giremeyişini not etmişti.
  kendilerinin lice ye giremeyişini not etmişti.
  önceki gün nedim şener in lice ye giremeyişini not etti.
  sonra da ya ben bu mesleği not tutmak için mi yapıyorum? diye sordu ve oturdu bu yazıyı yazdı.-
  AYDIN ENGiN
  CUMHURiYET
  5 -4 ... li rojhilate dile min
 3. 3.
  pekakanın kurulduğu bir türk ilçesi yanılmıyorsam.
  3 -6 ... sayincevizkabugu
 4. 4.
  diyarbakır in en geri kalmış ilçelerindendir. 50 yıl önceki görüntüsündedir nerdeyse. gitmek için kırkbin tane kontrol noktasından geçmeniz gerekmektedir. son yıllarda bazı ataklar yapılarak ekonomik olarak yapılandırılmasına çalışılsa da yetersiz kalınmıştır. ayrıca halis toprak ve gazi yaşargil in doğduğu topraklardır.
  3 -2 ... tanrilar cildirmis olmali
 5. 5.
  devletimiz tarafından müteaddit defalarca tanklarla yerle bir edilmiş güneydoğu anadolu bölgesinde bir ilçe lice.
  (bkz: gunes dogudan dogar ama guneydogu hep karanliktir)
  3 -6 ... li rojhilate dile min
 6. 6.
  BiR ZAMANLAR, BiR KAViM ANTAKTA DiCLE KIYISINA ÇADIR KURARLAR . VE BU KAVMiN YERLEŞMESi

  O ZAMANLARIN ASKERLERi TARAFINDAN ANTAK VALiSiNE BiLDiRiLiR VE ANTAK VALiSiDE ; ASKERLERiNE , GECE O ÇADIRLARA BASKIN DÜZENLENMESiNi iSTER, GECE BASKINA GiDEN ASKERLER

  ÇADIRLARIN HEPSiNi BOŞ BULURLAR . SADECE BiR ÇADIRDA, TÜYLERiNiN HEPSi YOLUNMUŞ CANLI BiR TAVUK BULURLAR . ASKERDER NE OLDUĞUNU ANLAMADIKLARI OLAYI VALiYE ANLATIRLAR VE VALiDE MU MESAJI MERAK EDER VE KENTiN iLERi GELENLERiNE DANIŞIR, YAŞLI BiR BiLGE VALiYE BU MESAJIN NE ANLAMA GELDiĞiNi ŞU ŞEKiLDE ANLATIR;

  BU KAViM DERKi BiZ ZATEN BU YOLUNMUŞ TAVUK GiBiYiZ , BiZiMLE UĞRAŞMA SENDE BU HALE GELiRSiN.

  MESAJI ALAN VALi ONLARA YERLEŞMELERi iÇiN LiCENiN DEPREM ÖNCEKi ZAMANINDAKi YERLEŞME YERiNi SAĞLAR BU BÖLGE ESKiDEN KERVANLARIN GEÇTiĞi BiR YER OLDUGU iÇiN , BU HALK GEÇiMiNi KERVANLARLA YAPTIĞI ALIŞ VERiŞLE SAĞLAR , BiR KERVAN YOLA ÇIKMADAN ÖNCE YOLDAN GELEN KERVANA SORARMIŞ BiZ YOLCULUĞA ÇIKACAĞIZDA YOL ÜZSÜNDEKi O KAViM YERiNDEMi DEĞiLMi ANLAMINA GELEN KÜRTÇE '' EW HALK LICi'NE YA LICi'NiNE '' TABiYKi O KAViM SÜREKLi YERiNDE OLDUĞU iÇiN VERiLEN CEVAP HEP LICi'NE OLMUŞ BU ŞEKiLDE O BÖLGENiN iSMi DAHA SONRA LICi OLARAK KALMIŞ DAHA SONRA HALK DiLiNDE LiCE OLARAK ANILMAYA BAŞLAMIŞTIR...
  3 -6 ... li rojhilate dile min
 7. 7.
  zamanında bir haber spikerinin canlı yayında "lays" diye telaffuz ederek tarihe geçtiği ilçe.
  5 ... bonkor banker
 8. 8.
  lice -kulp-hani bermuda şeytan üçgeninin ilginç bir halkasını oluşturur.yörede bulunan jandarma karakolları periyodik olarak her hafta pkk lılar tarafından basılmaktadır ya da taciz edilmektedir.özellikle ilçeye bağlı güldiken köyünde teröristler periyodik olarak gezerler ve halktan erzak yardımı alırlar.böylece maliyeti düşürmüş verimliliği artırmış olurlar..tabi verimlilikle birlikte etkinliği de artırmak gerekir..bunun için panak alacaköy taraflarına kadar çıkarlar..-periyodik olarak-..yani halkın periyodik bir yaşamı vardır..kamu görevlilerinin ise tehlikeli bir periyodik yaşamı..tabi bu bölgelere periyodik olarak hiç hizmet gelmez...zira bu belediyeler çok periyodik çalışır..
  5 ... blanchard
 9. 9.
  fra. oyun alanı.
  1 ... schizofrenne
 10. 10.
  diyarbakır'ın ilçesi olmakla beraber o bölgede bugün meydana gelen mayınlı patlamada 9 vatan evladını şehit verdiğimiz ilçe.
  (bkz: allah belanızı versin pkk ve dtp)
  3 ... nasrettin