bugün

gözü bozuk olanlar için kutsallık taşıyan ancak gözü bozuk olmayıp sadece renk olsun diye takanların arkadaşları için tam bir eziyet olan minnacık şeyler.
gözü bozuk insanın mecburiyetten taktığı nesnedir. ancak sırf renk değiştirmek için takanlar, yav yapmayın etmeyin. her gün her gün tak çıkar, kabını yıka, yok takarken elini yıka, suyu değiştir, lensi temizle hedelerine 2006 senesinden beri illallah getiriyorum yav. göz numarasının ilerlemesi dursa da bir çizdirsek hayırlısıyla. kurtulsak şu beladan...
yılmaz erdoğanın vizonteledeki e göz içindir repliğini aklıma getiren suan gözümde batıp duran şey.
1659'da fransa'ya geçmeden önce 1191-1237 arsında bu ülkenin parçası olan, ayrıca 862-1191 arasında flandre kontluğunun, 1237-1384 arasında artois kontluğunun, 1384-1482 arasında burgonya düklüğünün, 1482-1576 ve 1579-1659 * arası ispanya'ya, 1576-1579 arasında da ispanya'ya isyan eden ve daha sonra felemenk cumhuriyetine dönüşen birleşik eyaletlerin egemenliğinde kalmış kent.
Bugün takmaya başladığım nesne. Doktor bugün ilk deneme lensini sağ gözüme taktığında müthiş bir mutluluk yaşadım. Çok netti her taraf. Üstelik gözlükteki gibi sınırlı bir alan değil gözün görebildiği tüm alanı görebiliyorum artık. Ama çok çok ince olduğundan şuan nasıl çıkartırım onu düşünüyorum. Aylık lensmiş bunlar. Hergün yatmadan evvel çıkartmalıymış.

Lens takan yazar arkadaşların lens takma-çıkarma konusunda tecrübelerine danışılmasına..
numaralısını* kullandığımdır. aylık olan lenslerde, olur da bir gün zil zurna sarhoş gelip çıkarmadan uyursanız; ertesi sabah uyandığınızda lensin kuruduğunu, adeta göz bebeğinize yapıştığını hissedebilirsiniz. paniğe gerek yok. lens solusyonundan damlatın gözünüze ve o şekilde çıkarın.
solüsyonu bitti diye sakın suyun içine falan koymaya kalkmayın.* ertesi gün taktığınızda gözünüze yapışıyor. çıkarması zor oluyor sonra.
Gözü bozuk her insanın kullanması gereken nesnedir. Takması da çıkarması da bakımı da çok kolaydır. Göz rengini değiştirmek için kimse kullanmamlıdır , insanın suratına ölü bir hava verir bu.
(bkz: kankanın bihter yeşili lens kullanması)
(bkz: popüler kültür/@zigonsehpa)
başlıktaki entryleri okuyunca insanı çelişkiye düşüren hede. lan biri güzel alın çok rahat demiş öbürü almayın kör olursunuz mazallah bunu takan çocuğun gözleri kör oldu demiş. ne yapak lan bilemedik. göze batması falan iğrenç olabilir cidden ama gözlükten rahat ise neden olmasın lan. yoksa çizdirsek mi o başlığa da bi bakalım diyecem ama orada kim bilir neler yazılmıştır. allah belanı versin miyop diyecem ama kör insanları aklıma getirip demiyorum. şükür ya rabbi.
insanı gözlük derdinden kurtaran muhteşem buluş! lakin temiz ve dikkatli kullanmak gerekir, eller mutlaka yıkanmalı, solüsyonu 2-3 günde bir değiştirilmelidir. bir süre sonra zaten bu şekilde kullanmaya alışıyor insan. eğer dikkatli kullanılmaz, çıkarmadan uyunursa veya gözdeyken direkt normal suya maruz kalırsa göze yapışıp orada yırtılabilir korkunç bir hal alabilir. azıcık dikkat gerektiriyor sadece. üstelik temiz kullanılırsa bir aylık denilen lens üç ay bile kullanılabilir. en güzel yanı gözünüzdeyken denize girebiliyorsunuz, tuzlu sudan bir şey olmuyor *
Gözdeki birçok bozukluğu giderebilen, aynı zamanda farklı renk tonlarına sahip muhteşem bir icattır. Alınıp kullanılası bir nesnedir. Ancak malesef izin verilmemektedir.. *
belçika'da, valon bölgesi'nin* hainaut* eyaleti, mons Arrondissementinde bir yerleşim birimi.

bölgenin tüm yerleşim birimleri için:

(bkz: mons/#8324671)
bir çeşidi ise kontakt lenstir. dünyada ki en iyi icat ne diye sorsanız direk bunu derim. benim gibi miyoplar bunu takınca, dünyada canlı renk olduğunu anlıyor resmen.
bazı renkleri o kadar yapay, o kadar itici ki bırakın takmayın eminim sevmediğiniz o kahverengi gözünüz çok daha güzeldir ve anlamlı bakıyodur.
yeni nesil liselilerin hızma * ile beraber takındıkları edevat.ya anlamıyorum o kadar güzel gözleri var mesela kahverengi ama cuk oturmuş bünyesine.yok arkadaş gidip almış buz mavisi lensler bakmaya korkuyoruz efendim.böyle saçmalık olur mu hortlağa dönmüşler.
Takması çok çok zor olandır -sanırım ilk başlarda böyle-.

Dün uğraştım, bugün uğraştım. Tam takacak gibi oluyorum, aklıma nasıl çıkaracağım geliyor, çekiyorum elimi. Ta-ka-mı-yo-rum! Yarın olacak, umarım.

Not: Alt kısmı değiyor, üstü açıkta kaldığı için düşüyor. illa elimi tamamen gözüme mi sokmam lazım? Ya o sırada bir şey olur da gözüm çıkarsa? Olmaz olsun.

Edit: Taktım ya!!!!!111!!!1111birbirbir

Edit2: Çok güzel bir şey ya. Hele çıkarması. O kadar eğlenceli ki. *
gözlükten daha hızlı taktığım icattır, mucizevidir, işlevseldir, candır can - özellikle denizde -.
takması sanıldığı kadar zor değildir. doktorlar herkesin kendine özgü göz yapısının olduğunu bu yüzden herkesin kendine ait lens takma yöntemi olduğunu söylüyor. yani takma çıkarma işlemini kendiniz deneme yanılma yöntemi ile öğreneceksiniz. gelelim esas noktalara eller yıkanır, kurulanır. lens, diğer elin de yardımıyla kabından çıkarılarak takma işlemini yapacak işaret parmağın üstüne bombenin tepesi gelecek şekilde konur. gözü kocaman açacaksın. siz farketmeseniz de takarken istemsiz olarak kırpıyorsunuz. gelelim altı oturdu üstü tutmadı pat düştü sorunsalına. öyle bir şey yok. lens ya tam oturur ya hiç tutmaz. püf noktası lensin kubbesinin iç yüzünü gözün kubbesinin tam ortasına getirip bırakmak. cuk diye oturuyor o zaman, yerini buluyor. çok bastırırsan yine olmaz. çıkarmada işaret parmakla lensi oturduğu kubbeden çapraz alta kaydırıp geri yuvasına oturmasına fırsat vermeden işaret ve baş parmağı birleştirip tutup çekmek önemli. bu aşamada biraz cesaretli olup daha çok dokunmak gerekiyor. dediğim gibi bu bir deneme yanılma işi ben öğrenirken bir çift lensi piç ettim.
(bkz: objektif)
yüzyılın icadı.
zırt pırt düşmesiyle kullanıcısını ayar eden gözlüğü demode haline getiren kuruyunca da lanet acıtan görme şeysi.
takarken büyük kolaylık, takmaya çalışırken büyük işkence olan görme nesnesi. hatta bir süre sonra hayatınızı ele geçirir, ama çok rahattır meret. olduğunu bile hissetmezsiniz takarken, o derece.
icad edenin sağlam mualemeyi hak ettiği, yapısı hidrojellerden oluşan, görme problemlerini gözlüklerden daha iyi gideren madde.

lenssiz bir hayatı düşünemiyorum.
kötüsünü takmış birisini gördüğünde 'oha, lan? gözüne ne olmuş bunun?' tepkisini yutup sadece mimiklerin geriye kaldığında, takan kişinin 'çok beğendi herhalde' diye düşündüğü zımbırtı.