bugün

suriye de yaşayan ermeni kökenli müzisyen sanatçı.

albümleri::

(bkz: hal asmar ellon)

(bkz: shamat)
melektir. allah'ın insan oğluna kendindeki sıfatlardan kısıtlı da olsa verdiğini biliyoruz, bu melek ötesi varlığa öyle bir ses vermiş ki dağlara taşlara, allah nazardan saklasın. arapça kaba bir dil diyenler lena'nın ağzından bir su damlası inceliğinde döküldüğünü duyduklarında şaşkınlıktan kalakalabilirler. hep söylesin, hep şakısın bitanem...
tek ermenice şarkısı için (bkz: sareery hofin merneym)
(bkz: sareery hofin merneym)
bir gün herkesin karşı koymaksızın dinleyeceği ses. yoksa dinlemesin mi ne? bize özel mi kalsın? bak karar veremedim şimdi. zaten türkiye'de albümleri bulunmuyor; hatta spariş üzerine bile getirilmiyor. istiklal d&r'da sorunca yüzüme alık alık bakan satıcıyı hiç unutmayacağım. açıklıyorum facebook'a kaydolma sebebim.
Ermeni asıllı Suriyeli Oriental Jazz müzik yapan şarkıcı. Birçok ödülü vardır. Şamat (shamat) albümü tavsiye edilir. Şarkılarının çoğu Arapçadır.
ermeni kökenli suriye şarkıcı. ilk konserini 5 yaşında vermiş. 'wonderkid mi ne' sorusunu sorduruyor bünyeye.
suriye folklorik ezgilerini jazz elementleri ile harmanlayarak revive ediyor ve dünya çapında dinlenesi bir hale getiriyor. bütün bu teferruatlar bir yana, çok güzel, çok güzel bir ses bu. su gibi desem değil, kadife gibi desem değil. şöyle diyelim. su damlasının kadifenin üzerinde boncuk gibi yuvarlanmasına benziyor. evet, teşbih kastık sanki biraz ama hakediyor.
sareery hofin merneym adlı şarkısı meksika sınırında çalınmış melek sesli kadın.

belki bir çok kişi kendisini bu vesileyle tanıma şansı bulmuştur diye ümit ediyorum.
'' Dağlarının Rüzgârına Öleyim" manasına gelen Ermeni halk şarkısı olan "Sareri Hovin Mernem'''le daha fazla kişiye duyurmuştur varlığını.
dinledikçe ruhunuzun arındığını, dinlendiğini hissedersiniz. böyle etkili bir sestir, enfestir o.

http://www.lenachamamyan.net/ resmi sitesi; ancak ermeni asıllı olmasına rağmen site ingilizce ve arapça.
iki yıldır güne huzurla başlama nedeni. kimsenin bilmediği bir pınardan avuç avuç, kana kana su içmek gibidir lena dinlemek. en iç ferahlatanından, en huzur vereninden. ruhumu seninle yıkıyorum ey melek sesli güzel...
geçtiğimiz günlerde cezair'de müthiş bir konser vermiş, suriye'ye dönerken de istanbul'a uğrayarak türk kahvesini afiyetle yudumlamış melek.

shamat adlı mükemmel albümünü yayınlayalı 3 yıl olmuşken kendisinden yeni bir albüm beklediğimizi demeden geçmeyelim.

çok seviyorum çok.
8.000'dan fazla kişi'nin facebook üzerinden arkadaş olmak istediği melek. malesef facebook'un 5.000 arkadaş sınırlaması sebebiyle sevenlerini fan clubına yönlendirmek zorunda kalıyor. tabii ki kendisinin gerçek facebook hesabında ekli olabilmeyi başarmış bizler kendimizi çok şanslı görüyoruz bu durum karşısında. *

bu da fan clubdan gelen 8.000 kişiden fazla lena severi hüzne boğan mesaj:

"Dear all,

Lena is facing a problem with her PERSONAL facebook account because of the huge number of fans who added her as a friend. She has now more than 8000 requests and because of this huge number she's not being able to access the page and accept them.

This might be misunderstood by some people when they add her. Honestly, Lena would LOVE accepting them all as she accepted about about 5000 before -who are now already on her list - but she's not being able to do that and this is why she created the fan page long time ago."
bir şarkıcı düşünün ki ilk albümünde biri versiyon olmak üzere 7, ikinci albümünde biri ilk albümdeki bir şarkının versiyonu olmak üzere 9 şarkı olsun. yani bürüt 16 ama net 14 şarkısı olsun.

bu şarkılar 3.5 yıldır bıkmadan dinlenebilsin, her bir dinleyişte vokaldeki bir nağmeye takılsın kulak. her seferinde ayrı bir şarkıya aşık olunsun ve 3 saat çalsın o şarkı..

işte bu şarkıcı olsa olsa lena chamamyan olacaktır.

fedon'dan gelsin lena'cığıma

(bkz: aşığınım)
sarery hovın mernem şarkısı kesinlikle tavsiye edilir. hiçbir müzikal alet yoktur ama bir defa dinleyince defalarca dinlemek istersiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=y5hoOscF0kM
bu sesi ilk kez suriye de bir otel odasında duydum.tam çıkış yapmak üzereydim, şaşırdım bir şeyler düşündüm, sonra kendimi suçlu hissederek duygularım karmakarışık bir şekilde otelden çıktım. arkadaşım bir şeyler sordu, bir şeyler söyledim gerisi ise garip bir duyguydu, mutluluktu galiba; bu sesi duymuş olmaktan doğan.
yeryüzündeki en güzel insan sesine sahip olduğunu düşündüğüm hemcinsim. bir ses bir insanı ancak bu kadar derinden etkileyebilir.
olağanüstü bir sese sahip ermeni şarkıcı. huzur verir alır sizi uzaklara çok uzaklara götürür,en güzel şarkısı;

(bkz: Sareri Hovin Mernem)
kadın sesi dediklerinde lena'yı kastedmiş olmalılar. yok böyle ses...
dinlenmeli.
ve tanrı kadını yarattı.
sareri hovin mernem öyle bir içli söylüyor ki alıp uzaklara götürüyor.
en büyüleyici parçası için: (bkz: ya mayla al ghuosson)

bir diğeri: (bkz: hal asmar ellon)
ailesinin 1915'te yaşadığı makus talih ona da zuhur etmiş sevdiği topraklardan, şam'dan paris'e göçmek zorunda kalmış. senden öncekilere de köklerini toprağa salmak yasaktı, yerleşemediler dünyanın hiçbir yerine. nereye gitseler yük oldular dünyanın sırtına. sen de o rüzgarın önünde savruluyorsun şimdi. ama sen dağlarının rüzgarını bizim kalplerimize fısıldadığından beri biz seni kalbimizde taşıyoruz lena...

kalbimiz yurdundur..
ermeni sanatçı. ayrıca adı gibi kendisi de çok güzel.

bu nedir arkadaş ? http://www.itusozluk.com/...lena-chamamyan_114296.jpg
Asik olunasi sese hatun. (bkz: ólúrúm)
güncel Önemli Başlıklar