bugün

bir de leblebi tozu vardır.
leblebi tozu yediğinizde bol su içmelisiniz.
kabızlık yapar da, bunun için su içilmez.
osurduğunuzda tozmaması için su içilir.
mide hastalığı olanlara iyi geldiği düşünülür. özellikle reflü ve bulantı için.
Türkiye'de leblebilerin yüzde 70'ten fazlasının denizli-Serinhisar'da üretildiğini biliyor muydunuz ?
birayla en iyi giden şey..
Tozunu ağıza doldurup lütfü demek gibisi yoktu küçükken.
Zehra nın suratına doğru hem de. Sonrası aşk işte.
Milli yiyeceğimiz olan ağzıma o tuz tadı geldiğinde nefret ettiğim ama yine de akşamları vazgeçemediğim yiyecek.
tok tutar. diyeti de vardır.
memleketimin markası olmakla beraber tam 80 çeşit yapılmaktadır. isteyenler msj atarsa gönderim yapılır.
Hesap makinesiyle yazildiginda, yazan kisinin kendini ustun zekali sandigi kuruyemistir.
1837837 telefonu ters cevirip bu sayilara baklidiginda okunabilecek kelime. hesap makinelerinde yapardim kucukken.
çoğu kişinin bilinç altında korku olarak yer almış kuruyemiştir. küçükken teyzeler boğazına kaçarsa ölürsün, burnundan genzine kaçarsa ölürsün gibi korkutucu şeyler söylerlerdi.
genelde dışlanandır.

antep fıstığının kabuğunu ayırırken üşenilmez.
kolanın yanında genelde çekirdek tercih edilir.
birayla da fıstık tüketilir.
içeceğe bakılarak duruma bağlı olarak bazen kaju yenir.
çavuşu kaldırmak için fındık yenir.
badem candır zaten.
tok tutmuyor.
en iyi gazoz ile birlikte giden kuruyemiştir.
Memleketimin bir numarası. Ama ne yazık ki sevmiyorum
aslında nohut olması hep çok garip gelmiş kuruyemiştir.
en kötü günümüz böyle olsun dostu.
sıcak olduğu zaman mis gibi kokar. evet.
sahurda yemek gibi bir hata yapmayın. imsaktan dakikalar sonra susayabilirsiniz. tecrubeyle sabittir.
biranın en iyi mezesi.
Tavşanlı leblebi heykeli 1

görsel
Çorum diyorum.
Küçükken kendisini sevmezdim ama büyüyunce karışık kuruyemiş tabagindaki en değerli yemişin kendisi olduğunu anladım.
Kuruyemiş kokteyllerinin olmazsa olmazı, mazbut yemişidir.
Küçük çocukların, boğulma tehlikesi geçirmelerine neden olma yeteneği de vardır.
Avuca alınıp, löp diye ağıza atılması, tek tek diş marifetiyle kırılması da ayrı bir güzeldir. Ağız dolu iken diksiyon ve harfler antin kuntindir elbette.
- Ne yiyorsun?
-vebvebi...
çorum ilinin geçim kaynağı. tuzlu, şekerli, biberli gibi geniş çeşit yelpazesine sahiptir.