bugün

Kafalı.
leb demesen hemen anladım leblebi olduğunu başlığın...
Canım bu saatte leblebi ezmesi istedi. Teşekkürler.
ne zaman yesem aklıma cemre demirel gelir şüphesiz..
çorum çerezi.
Leblebici Horhor, 1923 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından çekilmiştir. Bu filmin uyarlandığı orijinal metni, 1875’te bestelenen, ilk defa istanbul’da 11 Ocak 1876’da sahnelenen, librettosu Takvor Nalyan’a, müziği Dikran Çuhacıyan’a ait olan Leblebici Horhor Ağa operetidir. alıntıdır.
Hepsini ağzına alsana.
daha leb okumadan leblebi olduğunu anladım başlığın...
ishale, mide bulantısına iyi gelir.
Ben birayla seviyorum tabi.
Leblebici Horhor, 1923 yılında Muhsin Ertuğrul tarafından çekilmiştir. Bu filmin uyarlandığı orijinal metni, 1875’te bestelenen, ilk defa istanbul’da 11 Ocak 1876’da sahnelenen, librettosu Takvor Nalyan’a, müziği Dikran Çuhacıyan’a ait olan Leblebici Horhor Ağa operetidir. alıntıdır.
(bkz: havran)
(bkz: serinhisar)
leb demeden anlaşılabilen tek şey...
Bir tek boza nın yanına yakışan hede. Ama ben bozaya da atmam. Evet.
made in çorum
en kralı balıkesir havran'da yapılan ve türkiye'de en çok denizli serinhisar'da üretilen yiyecek.
çikolatalısı enfestir.
Çorum şehrinin meşhur kuruyemişi, tuzlusu makbuldür.
türkiye'de en çok denizli serinhisar'da üretilen kuruyemiş.
şekerli ve beyaz renkli olanı aşırı tatlı olan yiyecek. 1 oturuşta 1 kg yenebilir çok rahat. ayrıca sarı leblebi olsun beyaz leblebi olsun kilo vermeye yardımcıdır. hergün 1-2 avuç yenebilir fazlası zarar ne olur ne olmaz siz ölçüyü iyi tutturun.
eskiden hesap makinesine 1837837 yazıp ters çevirince leblebi yazardı ve mutlu olurduk. çocukluk işte.
serinhisar'ın çıkışında denizli'ye doğru giderken yol üzerinde bulabileceğiniz atıştırmalık. çorumun leblebisi ile yarışır mı bilmem ama antalya'dan denizli'ye doğru geçiyorsanız aklınızda bulunsun derim.
Ha saman balyası yemişsin ha bunu fark yok tadı yok.
mide bulantısına çok iyi gelen mucizevi bir kuruyemiş...
yıllar yılı tüm ülke tarafından ötekileştirilmiş, yok sayılmış fakat besin değerlerine bakıldığında gerçekten hakettiği değerin 100 binde 1 ini dahi görmediği anlaşılan kuruyemişimiz. ben de geçenlerde şans eseri merak edip inceleyince farkettim önemini ve açıkçası bundan sonra her gün en az 100 gram tüketmeye dikkat ediyorum.

bakın en sevdiğimiz kuruyemiş kavrulmuş fındık içi ile kıyaslayalım şimdi besin değerleri olarak.

100 gram fındık içi;

yağ - 65.06 gram ( %88 )

karbonhidrat - 9.59 gram ( %6 )

protein - 10.88 ( %7 )

https://www.diyetkolik.co...-kalori/findik-kavrulmus/
--

100 gram sarı leblebi;

yağ - 6.86 gram ( %16 )

karbonhidrat - 57 gram ( %61 )

protein - 21,17 gram ( %23 )

https://www.fatsecret.com...go/sar%C4%B1-leblebi/100g

diğer kuruyemişlerle de kıyaslayabilirsiniz. çoğu yağdan ibaret.

ayrıca içerdiği protein miktarıyla övülen " probis " te bile 100 gramında 15 gram protein mevcut.
Vodkanın yanında da iyi giden hede.
güncel Önemli Başlıklar