bugün

kuruyemiş lerden en çok sewdiğim ve en çok tükettiğim güzell lezzet...en çok ta çıtır (soyalı) olanı...
tuzlu leblebi, soyali leblebi, leblebi tozu, sekerli leblebi, beyaz leblebi, acili leblebi* gibi turleri olan kuru yemis.
cinayet sevici.
hayata istediği gibi bakan yazar.
ishale iyi gelir ümidiyle bolca tükettiğim kuruyemiş.
leblebi diyince akla gelen 'leb demeden leblebiyi bildi.'deyimi.
(bkz: demir leblebi)
kütahya tavşanlıda leblebi işinin bir numaraları vardır. genelde türkiye dışına ihracat yaparlar. çorum da yapılan leblebiler yanından bile geçemez. hatta çoruma kamyonla leblebi gönderen birebir tanıdıklarım da vardır.
(bkz: tavşanlı leblebileri)
bir çorumlunun saatte 100 km hızla koca bir tas dolusu yiyebileceği güzellikmiş. ben bugün bunu gördüm. merhaba kaloriler. hiç de bıkılmaz.
her ne kadar bazı il ve ilçelerin anavatanı biziz diyorsa da tüm dünyanın bildiği gibi anavatını çorum olan vazgeçilmez kuruyemiş çeşididir.
leb demeden anlaşılcak bişeydir efenim.
türk insanın sevdiği, çoruma mal olmuş kuruyemiştir.
köylü kadının biri bir gün şehre gelir ve gezerken kuruyemişçinin
önünde leblebiyi görür. ömründe hiç leblebi görmeyen kadın yanındakilerden bunun nohuttan yapıldığını öğrenince leblebinin karşısına geçer ve şöyle der:
-vuu ektiğim nohut, diktiğim nohut. gün gelip dibine s...tığım nohut. şehre geldin de leblebi mi oldun.
atıştırmalık için ideal bir yiyecektir. geceleri özellikle.
yenildikten sonra su içilirse iyi cır cır (ishal) yapar.
boza ile iyi gider.
ayrıca : çikolatalısı ayrı bi güzeldir.
çok feci iştah keser efendim. şöyle ki benim gibi insanlık dışı bir metabolizmanın açlık hissini bile 2 avuç leblebi frenleyebilir.
demek ki neymiş sakat forvet zayıfamak için yemeklerden önce 1 avuç leblebi.
Toz halini ağzımıza doldurup;
- Yusufff..!
derdik küçükken.
leb deyince akla gelen çerez.
yere düşüp kaybolduğunda çok gerici bir nesneye dönüşür.
funda arar` ın muhteşem şarkısı taze taze.
funda arar` ın yeni şarkısıdır, muhteşemdir.
Leb demeden anlaşılması gereken şey.
Leb derkenleblebiyi burnuna kaçıran çocuk küçükken bakkallarda satılan leblebi tozunu başkahramanı.