bugün

dota benzeri oyun diye facebook'ta reklamları dönen oyun. dota'nın yaratıcıları yapmış. napalım artık s.ke s.ke indireceğiz.
dotaya benzeyen oyundur. 5e5 oynanır.

dotadan farklı olarak kullanıcıların kendi büyüleri vardır. oyuncular bu büyüleri oyun başlamadan seçer.

Her heroyu seçemezsiniz, seçeceğiniz hero ya o haftanın açık herolarından olmalıdır ya da sizin daha önce league of legends(lol)de oynadığınız oyunlardan kazandığınız puanlarla açtırdığınız bir hero olabilir. karşı takımdan birinin aldığı heroyu alabilirsiniz, eğer ki açık ise sizde de, ama aynı takımda aynı herodan 2 tane olmuyor.

eşya alımında ise lol size yardım eder. aldığınız heroya en çok yarayacak eşyaları önerir, buna uyup uymamak size kalmış. ben uymuyorum, daha iyi oluyor gibi ama eşyaları iyi incelemek lazım.

oyun oynanması bakımından dotadan daha kolay. bir heroya alıştığınız zaman kolayca oyunu domine edebiliyorsunuz, çünkü henüz öyle "über pro" adamlar çıkmamış, en azından ben rastlamadım.

harita yapısı dotaya fazlasıyla benziyor. neutral creepler burada da var ama roshan kadar güçlü yaratık yok.

lol tam anlamıyla bir takım oyunu. tek adamın karşı takımı ezmesi çok çok nadiren olan bir durum. dota'daki barracks denilen yapının bir benzeri de bu oyunda var. ancak bu barracks yıkıldıktan sonra yıkan takım baskıyı devam ettiremez ise kendileri yeniden çıkıyor ki bu da gerideki takıma bir direnç sağlıyor.

oyunun güzel yanlarından bir tanesi dk 25i geçtikten sonra takımını kötü durumda ise surrender* oylaması yapabiliyorsunuz. en az 5de 4ünün kabul etmesi durumunda oyun bitiyor ve teslim olan takım doğal olarak yenilmiş sayılıyor.

şimdilik oyunda pek çocuk olmaması ise oyunun şuanki güzelliği. alldan "ehehe nasıl siktik" tarzı şeyler yazılmıyor bu sayede.
Şu sıralar internet servis sağlayıcısı ttnet'in Fransa'daki bazı IP aralıkları ile gerekli bağlantıları kuramadığınından dolayi ttnet kullanan çoğu oyuncunun giremediği oyun. *
Tristana hero'su ile kendine hayran bırakan oyun. Master yi ile de nefret ettiren.
dotadan daha çok hoşuma gitti benim açıkçası. gerçekten oyunu iyi tasarlamışlar, herşey çok iyi. özellikle okuldan arkadaşlarınızla 5 e 5 yapıyorsanız, aşırı eğlenirsiniz.
haftada bir güncelleme yapılan, yeni herolarla renklenen nefis oyundur benim gözümde.
görüp görebilceğiniz en güzel online savaş oyunlarından biri.
5 e 5 savaşırsız. bazı oyunlar çok zevklidir bazen monoton.
Her hafta güncellemeler var.Benim gibi custom skin kullananlara bazı önerilerim var.
Oyunda orjinal .dds dosyalarını silmeyin başka bir adla alakasız bir yerde dosyada saklayın.
Güncelleme zamanı gelince eski haline getirin ve güncellemeleri alın.
Bu arada hatch back client dosyasını da zipten çıkarıp öyle yüklicez skinleri.
Merak edip yapamayanlara her türlü strateji grup katılımı için bana mesaj atabilirsiniz.
hon ve dotadan çok daha iyi yönlere sahip bir dota türevi.
Yakında gelecek sezon 1 ile büyük yenilikler bekleniyor.
* *
dotanın yapımcılarından, müthiş bir oyun. heroları, özellikleri, tasarımları falan oyun her şeyiyle harika.
fakat oyunda sadece 2 map var. biri 3e3 biri 5e5 oynanabiliyor.

herolardan bahsedersek, shaco diye bir psikopat var bu oyunda. joker tipli bu arkadaşımız
chat ekranına /taunt yazınca 'why so serious?' diyebiliyor.

oyundaki denge ise bence büyük bir sorun, baktılar ki bir hero sürekli bazıları tarafından seçiliyor, oynanıyor,
astronomik sonuçlar alıyor, tak! ertesi gün nerf yemiş. e öbür gün de başka başka herolar coşuyor, e ne oluyor sonra?
onların da özellikleri düşüyor. iyi de bu nereye kadar? şu ana kadar bir özelliği bir statı artmış hero görmedim. paso
düşür babam düşür.

neyse efendim bu girdimde bu kadar. ne eksiği ya da fazlası olursa olsun ben oyunuma geri dönüyorum.*
Yeni çıkan championları iyi oynayan biri çıktığında karşı takımın op* diye bağırdığı oyun.
30 lvl olduktan sonra karşımıza abuk sabuk adamların gelmeye başladığı oyundur.
kıl kıl kadrolar, çalılardan aralardan ganklemeye çalışan maymunlarla doldu etrafımız.
ama bizler kararlı bir şekilde alttan üstten kulelere doğru emin adımlarla ilerlemekteyiz.

her halükarda çok güzel oyundur, burdan buyrun;
http://signup.leagueofleg...ef=4cea766de0bd3819697658
udyr, gankplank ve kennen üçlüsününün her birini iyi onayan elemanla oyunu domine edebilirsiniz.

udyr'e dps tank itemları
gankplank'e critical strike itemleri ve armor penetration(25) ve mana regen(6.5) runelarıyla başlandığında 30. dakikadan sonra bir kopuş yaşıyor. en aşağı 600 crit. vurmalar falan.

kennen zaten ap* herosudur, söylemeye gerek yok.

1. sezonunu sabırsızlıkla beklediğim oyundur, ayrıca bazı karakter tasarımlarını youtube'da hızlandırılmış bir şekilde görebilirsiniz.
her gece skypeda arkadaşlarımın oynadığı oyun. kendi çevremde bu oyunu ben başlattım. geçen sene öss falan uğraşırken internet pakedi alırdı birisi. ben 4 senelik dotacıyım, öyle nette gezerken bulduk hadi kanka akşama deniyoz dedik. denedik. adamlar manyağı oldu ben nefret ettim. sonra bi de hon çıktı. iyice soğudum bu anime temalı oyundan. insanın bakış açısının değişik olması gerek sevmesi için. o ne öyle oyuncak gibi çizgi film gibi amk diyorum bazen ama sanki warcraft3 görsel şölen amk. sonuç olarak dotayı bırakamıyorum istedikleri kadar türetsinler (bkz: bir visage değil)
caitlyn'ine hasta olduğum, dota türevi hoş oyun.
üye olmak için: http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4c7e48204b81f
yeni, ateşli* herosu duyrulmuştur:Brand the burning vengeance

http://www.leagueoflegends.com/news/champion-sneak-peek-brand-burning-vengeance
üyelik için e-mail'e aktivasyon kodu yerine, "hoşgeldiniz" tarzında bir mail yollayan, siteye login olmaya çalıştığınızda ise "you must first create a summoner by logging into league of legends before logging into our website." diyip 1.5gb'lık oyunu indirip karakter yaratmadığınızda sitesine sokmayan ilginç oyun.
kısaltılmışı lol' olan, dota'nın moderasyon kadrosunun elinden çıkan, piyasadaki rakiplerinden farklı çizgisiyle ayrılan harika oyun. oyunun içerdiği strateji deryası oynanabilirliği maximize etmiştir. örneğin piyasadaki rakiplerinden ayıran en önemli noktası bana göre summoner spell'leridir. rehber tadında summoner spell'leri açıklayacak olursak ;

EXHAUST:
hem atack hemde defans için çok iyi bir spell dir. 3 saniye için attığınız championun %40 movement speed'ini düşürür. atack damage'ini %70, magic damage'ni %35 azaltır. talent ağacında offense kısmında bulunur. eğer talent ağacında exhaust'a 1 puan verirseniz bu süresini 3,5 saniye yapar. aynı zamanda düşmanın magic ve armor resist'ini 10 azaltır. önceden exhaust lu bir cahampion'un melee atackları miss vuruyordu. hey gidi günler. te emo'ya çok yakışırdı o vakitler.

GHOST :
base hızınızı 10 saniyeliğine %27 arttırır. talent ağacında ghost spell'ine 1 puan verirseniz %6 extra hız, 10 saniye olan süresinide 11,5 saniyeye yükseltebilirsiniz. en çok tercih edilen spell'lerdendir. kaçmak ya da kovalamak için birebirdir. cc (crowd control) freak bir düşmanınız varsa iki tane ghost spell bile kurtaramaz sizi orası ayrı.

HEAL :
140+20 x "leveliniz" kadar heal verir. şöyleki 10 levelsiniz 140+20x10 =340 heal. ayrıca bu heal'in yarısını yanınızda ki dost championlara da verir. pek tercih edilen bir summoner spell değildir. genelde oyuna yeni başlamış oyuncular tercih eder. usta oyuncular heal spell kullanana noob muamelesi yapar. lakin bu spell soraka, sona gibi support championların elinde çok kullanışlı olabilir. team fightta support karakterler daima hedef tahtasıdır. support bir champion'a odaklanıp 3 saniyede kesemezseniz oyun zaten gg dir.

REVIVE :
öldüğünüzde tekrar diriltir sizi. töbe töbe töbe. non-teist bir spell'dir. tekrar dirildiğinizde muazzam bir movement speed kazanırsınız.9 dakika cooldown süresi yüzünden pek kullananını görmedim. noob spell'ler arasındadır. lakin warwick ile kullanıldığında maç kazandırır. team fight'ta öldünüz diyelim rakip takımda bitap düşmüş durumda. warwick'in pasif blood scent skill'i ile birleşince muazzam bir hızla fight'a geri dönüp double-triple-quadra kill alabilirsiniz. zor bir spelldir pek tavsiye edilmez.

SMITE :
minion yahut enemy champion pet'ine (örneğin annie'nin tiber'i) 420+25x "leveliniz" kadar true damage vurur. oyunda jungle kasacak championların bir çoğu için vazgeçilmezdir. bir çok champion için smite olmadan jungle kasamazsınız. smite spell'ine muhtaç olmayan ve en iyi jungle kasan champion warwick'tir. bunun dışında smite'sız shaco da kasılabilir lakin zamandan çalar. son bir kaç patch'ten önce smite'siz akali bile jungle kasabiliyordu. jungle kasmak için uygun runes'ları satın almanız gerekmektedir.. diğer türlü ya fail olursunuz. sadece jungle için mi kullanılır smite ? tabiki hayır. pasif yeteneği spell vamp olan morgana için hatta kasarken de gayet kullanışlıdır.

TELEPORT :
4 saniye sonra kendi crep'lerinize, wardlarınıza, turretlerinize ışınlanabilirsiniz. takımınızda teemo varsa onun mantarlarına da ışınlanabilirsiniz. teleport spell'i başlı başına bir takrik haline gelmiştir oyunda. takımların her biri teleport spelli alarak bir orda bir burda başınızı döndürebilirler. bir anda 5 kişi oluverirler, fena gank yersiniz. ayrıca backdoor içinde kullanışlı bir spell'dir. kaçmak için kullandığınızda dikkat etmeniz gereken tek şey etrafınızı saran düşmanların cc'ye sahip olup olmamasıdır. fear, silence, taunt, stun, knockout gibi cc spell ler teleport'unuzu bozar. talent ağacında utility kısmında bulunur. 1 puan vererek cast süresini 3,5 saniyeye indirebilir, cooldown süresini de 5 saniye azaltabilirsiniz.

CLEANSE :
üzerinizdeki taunt, stun, slow, fear, silence, blind, gibi cc (crowd control) efektlerini anında siler. 3 saniye için başka bir cc' efektinin etkisini %65 azaltır. carrychampionlar (ashe, corki, xin zhao vb ) için oldukça kullanışlıdır.

FORTIFY :
anti push spell'idir. turret'lerinizi shield oluşturarak korur. aynı zamanda turret atack hızını %100 arttırır. fortify spell'iniz kullanıma hazırken minion'lara karşı +9 atack damage bonusu kazanırsınız. talent ağacında defense kısmında bulunur. 1 puan verirseniz spell aktifken turret'in yaptığı atacklar %50 oranında alan vurur. (splash damage)

CLARITY :
160+30x "leveliniz" kadar mana'nızı yeniler. talent ağacında utility kısmında bulunur. 1 puan verirseniz eğer bu spell yakınınızdaki dost championların manasını %50 restore etmek yerine %100 restore eder. şöyle ki ; diyelim ki 10 levelsiniz ve talent ağacında clarity'ye puan vermediniz. kendiniz 160+30x10=460 mana restore edersiniz. yakınınızdaki dost championlar 230 mana restore eder. 1 puan verirseniz talent ağacında o da 460 mana kazanır.

IGNITE :
en çok kullanılan summoner spell'lerinden biriside ignite'dir arkadaşlar. kesinlikle offense bir spelldir. 50+20 x "leveliniz" kadar true damage vurur. aynı zamanda 5 saniye boyunca düşman champion'nun heal regeneration'u ve heal efekt'i %50 düşer. örneğin garen'e ignite attiniz rakip soraka garen'e 200 heal bastı. ignite efect'i üzerinde ise 200 yerine 100 heal alacaktır. first blood'ların mimarıdır. talent ağacında offense kısmında bulunur. 1 puan verirseniz eğer, ignite spell'iniz cooldown'dayken +10 ability power kazanırsınız.

RALLY :
15 saniyeliğine 200+25 x "leveliniz" kadar hp'si olan bir ward diker. bu ward alandaki dost championlara 10-35 arası atack damage verir. first blood için kullanışlı görünsede tırt bir spell'dir. artık fight'lar topla tüfekle yapılmıyor ki eheheh. yani millet fena kite'lıyor. talent ağacında offense kısmında bulunur. 1 point verirseniz eğer atack damage için yanında 20-70 kadar da ability power verir ve kalma süresini 5 saniye arttırır.

CLAIRVOYANCE :
haritadaki istediğiniz herhangi bir yerdeki savaş sisini 6 saniyeliğine kaldırır. kısacası görünmeyen bir yeri gösterir. 5vs5 ranked oyunlarında çok kullanışlıdır. genellikle support championlar alır. talent ağacında utility kısmında bulunur. 1 puan verirseniz eğer süresini 4 saniye arttırır, cooldown süresini 5 saniye kısaltır.

FLASH :
en çok kullanılan, gerçekten çok kullanışlı olan, en çok sevdiğim summoner spell'idir. karakterinizi kursör'ünüzün olduğu yere ışınlar. talent ağacında utility kısmında bulunur. 1 puan verilmesi durumunda cooldown'ı 15 saniye düşer.
müthiş güzel bi oyun bide arkadaşlar ile skype kullanıp oynayınca tadından yenmeyecek oyun.
Aslında takım oyununun dotadan daha fazla ön planda olabileceği oyundur.* ama her nasılsa oyuncuların %90 ı dotada tutunamamış düşünemeyen insanlar olduğundan takım oyunu denen şey olmuyor pek.Ahh ahh dotadaki gibi sağlam bir takımla oynamak ne zevkli olurdu oysaki.
league of legends dotanın kurucularınında yapımında görev aldığı dotaya benzeyen bir oyun. bu dota kurucuları demiş ki arkadaşlar sıkılmıştır yeni bi oyun yapalım da biraz eğlensinler, bir taraftanda dotadaki şikayetler neler onlara göre tedbir alalım demişler.
örneğin dota oynarken tek tek oyunlara bakıp boş yer aramanız gerekir ve bulduğunuz bir oyunda 5vs5 oynarsınız ancak sizin takımda herkez birbirinden bağımsız birbirini tanımayan insanlar olurken karşıdaki 5 kişi aynı odaya toplanmış bilgisayar bağımlısı bir grup olup sizi eze eze yenebilir. diğer taraftan league of legends ( lol ) de ise sizi sizin levelinizde insanlarla eşleştirir ister tek başınıza bi eşleşme talep edersiniz ki bu karşı takımda da insanların tekli bağlanacağı bir oyundur, yada arkadaşlarınız davet edip aynı oyunda 5 arkadaş birden oynayabilirsiniz ki bu durumda da sizin karşınızda en az 3 kişilik bir arkadaş grubu olacaktır. yani oyunda güzel bir denge hakim.

bir diğer konu ise skill kısayol tuşları dotada her skillin kendine özel bir kısayolu vardır eğer heronuza yeterince hakim değilseniz oyunun başında hangi skill hangi tuşla çalışıyor diye bi göz atmanız gerekli ancak lol'de tüm skiller " q,w,e,r,d,f," kısayollarıyla otomatik olarak ayarlanmıştır ancak oyunun ayarlar kısmından bu kısayol tuşlarını değiştirmek mümkündür.

örneğin dotada online oynayabilmek için garena diye bir programımız var ben oradan oynardım. bu program internet üzerindeki dota ağına katılmanızı sağlar. burada garena denen programda karakterinizin bir seviyesi vardır ancak pek bir işe yaramaz sadece isim falan yaparsınız. ancak lol'de karakterinizin leveli arttıkça ;
1- masteries dediğimiz sadece levelimize bağlı olarak kullanabildiğimiz puanlar
2- runes dediğimiz satın aldıktan sonra levelimize göre giyebileceğimiz bonuslar
3- her oyundan önce seçebileceğimiz 2 adet skill açılmaktadır.
masteries : karakterimizi güçlendirmemiz için bize seçenekler sunan bir tür özellikler ağacıdır. burdan karakterinize defans, saldırı, yada support özellikleri ile ilgili ekstralar verebilirsiniz her levelinizde 1 puan kazanırsınız.
runes : oyun oynayarak kazandığınız " ıp " puanıyla yada kredi kartı ile satın alacağınız " rp " puanıyla satın aldığınız taşçıklardır bunlarda saldırı savunma can mana regen tarzı şeyler verir.
3- oyuna girmeden öne size sunulan 10-15 adet skill vardır ve gerçekten oyunun akışını değiştiren skillerdir 2 tanesini seçersiniz bunlarda leveliniz arttıkça daha yenileri açılır.
bazılarına göre dota özentisi, bazılarına göre dota'nın 2 katı güzellikte bir oyun. oyunu oynaması ve indirmesi beleştir. http://signup.leagueofleg...ef=4dfeab2be2c57564030085 linkinden hem kayıt olunup hem de indirilebilir.

oyuncular için bana göre 5 aşamadan oluşur.
1- championları tanıma, oyunu tanıma (lvl 1-20)
bu aşamada oyun daha çok bireysel yeteneğe bağlıdır. tek bir oyuncu oyunu domine edebilir, tek başına 5 kişiye dotadaki gibi bana mısınız lan diyebilir. 15 leveldan sonra artık millet kendini oyunun ustası sanar fakat oynadıkları oyun türü 1-5 leveldan farkı yoktur.
2- runelar ile averaj oyuncu düzeyine ulaşma, takım oyunundaki püf noktaları anlama (lvl 21-25)
bu levellar arasında artık oyunda tek başına oyun kazanılamayacağı, bu oyunda dotadan farklı olarak takım oyunu olmadan bir şey yapılamayacağını anladığımız bölümdür. isterseniz 10 kişi arasından en iyi oyuncu olun, takım oyununu beceremiyorsanız kaybedersiniz.
3- ranked'a doğru yol alma (lvl 26-30)
artık işler değişmiştir. sanki yeni bir lol oynuyor gibisinizdir. eğer kazanılmak isteniyorsa takıma uygun bir champion seçmelisiniz. çoğu kişi tek becerebildiği championu alıp hemen lock-in yapar. bunlar averajın altında oyunculardır. bu levellarda averajın üzerinde bir oyuncu olmak için en az 10 adet champion oynamayı bilmek lazımdır.
4- ranked oyunlara başlangıç aka düşük elo. (lvl 30 elo 600-1600)
artık oyunda kurallar vardır. herkes istediği champion'ı seçemez. düşük elo'da genellikle herkes ilk ne oynadığını yazmaya çalışır. eğer first pick(ranked oyunlar draft modunda oynanır) değillerse beceremediği bir championla kötü bir oyun oynayıp kendini beceriksiz durumda bırakmak istemezler. artık 9 çeşit championlardan her ikisinde uzmanlaşmanız lazımdır.
bu 9 çeşit champion türleri;
a) top tanky = yukarı yalnız başına 1v1 giden tank veya tankımsı(offtank) champion türüdür. örnek vermek gerekirse; renekton, irelia, warwick.
b) top = yukarı yalnız başına giden tankımsı özelliği olmayan championlardır. örnek; kennen, nidalee, akali.
c) mid ap carry = ortaya tek başına giden ap(yani skillleri magic vuran) championlardır. örnek; anivia, brand, karthus.
d) mid ap tanky = bunlar genellikle düşük eloda tercih edilmez. ortaya tek başına giden tankımsı championlardır. örn = mordekaiser, rumble, galio.
e) bottom ad = aşağı support ile giden, uzak menzilli fiziksel vuruşları güçlü olan championlardır. örn = ashe, vayne, tristana.
f) bottom support = aşağı fiziksel vuruş gücü olan championla giden destekçi, healer vb. championlardır. örn = taric, janna, sona.
g) jungle ap = ormanda kasan, çizgilerde kulelerini bastıran oyunculara arkadan saldıran, skilleri magic damage vuran champion türleridir. örn = fiddlesticks, nunu, cho'gath(genellikle tank), shaco(ad olarak ta kasılabilir)
h) jungle ad = jungle ap'den farkı damage olarak sadece normal atakları sağlam vurabilen champion türleridir. örn = gangplank, trundle, master yi.
i) jungle tanky = ormanda kasan bütün championlardan farkları, tankımsı veya tank olmalarıdır. örn = amumu, rammus, jarvan iv.
bütün bu türdeki championlardan her türden en az 1-2 tanesini bilmek, ve en az 2-3 runepageinizin tam olması, ranked oyunlar için hazır olduğunuzun göstergesidir.
5- sıralama oyunları (lvl 30, elo 1600+)
artık herkes oyunda profesyonelleşmiştir. karşınıza asla newbie(oyuna veya rankeda yeni başlayan) çıkamaz. eğer öyle davranan biri varsa trollük yapıyordur. çoğunlukla herkes league of legends'ın sitesindeki sık sık güncellenen ladder(sıralama) için oynar. takım oyunu turnuva maçları hariç en üst düzeydedir. çoğu kişi teamspeak, skype, ventrillo gibi iletişim araçlarında birbirleriyle anlaşır. bu kişiler lol'ün dota'dan en büyük farkının takım oyunu olduğunu iyice kavramış kişilerdir.*
bağımlalık yapan bir online oyun. (bkz: League of Legends)
dotadan çok daha güzel bir oyundur.
sezon 2'de tam olarak 5.000.000$ ödül sınırı koyulacağı duyurulmuş oyun.