1. 1.
  antonie de saint exupery'nin çocuklar için yazdığı ünlü kitabı. birçok yetişkinin de gözde kitapları arasındadır.
  12 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  le petit prince orjinal ismidir.Maalesef Don Kisot gibi çocuk kitabi damgasi yemesi beni hep uzmustur.Sahra colune dusen bir pilotu ve karsisina cikan prensi konu alir.
  7 ... gkbayrak
 3. 3.
  yalnızca içeriği değil, çizimleri de çok güsel olan kitaptır. şapka mı, fil yutmuş yılan mı?
  7 -3 ... plug in baby
 4. 4.
  dünya çapında en fazla okunan 2. kitap..
  (1. ise incil..)
  9 -1 ... piano-forte
 5. 5.
  cocuk kitabi degil, yüregi cocuk kalmislarin kitabi..
  hep olmak istedigimiz halin kitap sekli oldugu icin bu kadar sevgi görmesi zannimca..
  7 ... tiriviri hanim
 6. 6.
  _önemli olan şey gözle görülmez... dedi
  _Tabii
  _Çiçek için de öyle. insan yıldızın birinde bulunan bir çiçeği severse, gece yıldızlara bakmakla mutlu olur. Hepsi birden çiçek açmış gibi görünür.

  (Küçük Prens)
  8 ... eticicibebe
 7. 7.
  okuyunca insana içindeki o masum yanı, hayallerin yaşla alakalı olmadığını, her zaman içimizdeki çocuğu yaşatmamız gerektiğini tekrar tekrar hatırlatan muhteşem kitap.
  3 ... eticicibebe
 8. 8.
  "..
  bana bakiyordu. elimde cekic, parmaklarim yagdan simsiyah olmus, ona cok cirkin gözüken bir nesnenin üzerine egilmis olan bana..

  "tipki büyükler gibi konusuyorsun!"

  biraz utandim ama o acimasizca sürdürdü:

  "herseyi birbirine karistiriyorsun, karmakarisik ediyorsun.."

  gercekten cok kizmisti. altin renkli saclari rüzgarda dalgalaniyordu.

  "gezegenlerden birinde yasayan kirmizi yüzlü bir adam taniyorum. tek cicek koklamamis, tek bir kez yildiza bakmamis, kimseyi sevmemis. yasami boyunca tek yaptigi sey bir takim sayilari toplamak. o da bütün gün kendi kendine ayni seyleri söylüyor, senin gibi: "cok önemli islerim var benim!" bunlari söylerken gururla kabariyor gögsü. ama o insan degil ki mantar!"
  "ne?"
  "mantar!"

  kücük prens simdi öfkesinden bembeyazdi.

  " ciceklerin milyonlarca yildir dikenleri var. milyonlarca yildir koyunlar dikenli cicekleri de yiyorlar. peki neden bu ciceklerin hala dikenleri olsun diye cabalamalarinin nedenini anlamaya calismak önemli islerden sayilmiyor. koyunlarla ciceklerin arasindaki bu savas kirmizi yüzlü adamin topladigi rakamlardan daha mi önemsiz? hele benim gezegenimde, yalniz benimkinde yasayabilen bir cicegimin oldugunu, bunu koyunun bir isirista yok edebilecegini düsün. bu cok mu önemsiz?"

  simdi de yüzü al aldi.

  "insan bir cicegi severse, milyonlarca ve milyonlarca yildizda yalniz tek bir cicek acarsa, iste o yildizlara bakarak mutlu olur. ama koyun cicegi yerse bütün yildizlar karariverir.. bu da hic önemli degil öyle mi?"

  sözleri hickiriklara boguldu.
  gece olmustu. aletlerimi oldugu yere biraktim. su anda cekicin, civatanin, susuzlugumun ne önemi vardi? yildizlardan, gezegenlerden birinde, benim gezegenim Dünya´da bir kücük prens vardi avutulacak. kollarima aldim onu ve basini oksadim..
  "
  9 ... tiriviri hanim
 9. 9.
  "sorup da cevabını alamadığı bir soruyu bir kerecik bile unutmayan" kahraman.

  --spoiler--
  otorite öncelikle mantık üzerine kuruludur. eğer halkına gidip kendilerini denize atmalarını emredersen, bunun sonucu devrim olur. Benim, bana itaat edilmesini beklemeye hakkım var çünkü ben mantıklı emirler veriyorum.
  --spoiler-- der gezegenlerden birindeki kral.
  2 ... caty blake
 10. 10.
  küçük bir dünyaya sığabilecek nice hayalin masalıdır. Prens küçüktür, gezegeni küçüktür, yazılmış bu roman çağlar üstü büyüktür
  4 ... farkindayim janim olanlarin