bugün

insanlığın çok güzel bir kazanımı. buna karşı çıkanlar ne şanslı bir yerde yaşadığını bilmiyorlar.
hem dindar insanların hem de dindar olmayan insanların bir arada -ötekinin alanında otorite kurmadan- yaşayabilecekleri sistemi ifade eden kavram. üstelik sadece dindar ve dindar olmayan kesimin bir arada yaşamasını değil, dindar grubun kendi içindeki farklı seslerle de bir arada yaşamasının teminatıdır laiklik.

işte bizzat fetö nün yıllardır yaptıklarından gördük laikliğin gerekliliğini. sadece dindar olmayan kesimi değil, dindar olup kendilerinden farklı dünya görüşüne sahip dini grupları da baskı altına almak istemişlerdir.

bu arada elbette laiklik adı altında bir takım zorbalıklar da meşru gösterilemez. laikliği ; kişilerin inancına karışan bir sistem olarak görmemek, laikliği bireylerin inançlarını yaşamalarına engel olan bir araç gibi kullanmak isteyenlere karşı da uyanık olmak gerekmektedir.
Herzaman söylerim, bana göre yeterli tanımdır, (bkz: adamlık) olmayanlar anlamaya çalışmasın, Adam olsun gelsin.
türkiye'de sadece sol kesime işler.
Yanlış yorumlanan, ne geniş ne dar yorumlanması gereken.
islamı din ve inanç özgürlüğü altında virüs olmaktan çıkartıp normal hale sokan düşüncedir. böyle yaparak kendini riske attığını farkında olmayacak kadar da bilinçsizdir.
laiklik bir inanış biçimi değil yönetim biçimidir bunda bir anlaşalım. hepimizin bildiği gibi laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. ama bizim ülkemizde böyle midir? bu tartışılır.
vahşi ideolojilere din ve inanç özgürlüğü altında olanak vererek kendi sonunu hazırlayan iyi niyetli görüştür. din ve inanç özgürlüğünün din ve inancın içeriğine bakılmaksızın verilmesi saçmadır. bugün islam denen saldırgan din laikliğin tüm dinamiklerini yıkıp tek tip yönetim oluşturmak için çalışıyor ve laiklik din ve inanç özgürlüğü altında kendi sonuna ortam hazırlıyor.

işin komik yanı bide buna direnen bizde seküler müslüman kesim de var. buna gülüp ağlamak arasında gidip geliyorum.
türkiye'deki insanlar belli bir kültür ve zeka seviyesinin üzerinde olsa tartışmaya gerek bile olmayacak elzem konu ama bu kadar salağı ancak katı yasalar ile durdurabiliriz yoksa sadece öteki taraf için yaşayan ve buraya hiçbir katkısı olmayan, böcek sürüsü gibi türkiye'de çok olan et kafalı islamcılar ile baş edemeyiz, zaten edemiyoruz. biz istediğimiz şekilde yaşarız derler sonra başkalarına karışırlar. din devleti kuracak adamlar çünkü allah bunlara düşmana domalın demiş pardon adamların düşmanları kendi yurttaşları olan vatanseverler.
not: burada az da olsa aklı başında müslümanlara bir şey demiyorum, onlar okuduğunu anlıyor ama kendisine islamcı diyenler tek bir kitabı anlamaktan acizler.
Çok onemli olup akp hükümetinin halen kavrayamadigi ilke.
chp'nin altı oku'nda altı çentikli olan ve değişmez anlamını taşıyan okun temsil ettiği ilke.
Laiklik=dinsizliktir yani bu ülke öyle tatbik ediliyor

Eğer din ve vicdan özgürlüğü diyorsanız zaten bunu islam veriyor mesela Mekke fethi, istanbul'un fethi

Din ve vicdan özgürlüğünü bile bu millete çok gören m.kemal ve avanesidir ezanı Türkçeleştiren zorla Türkçe okutturan onlar, kılık kıyafete karışan onlar madem din ve vicdan özgürlüğü neden karışıyordu milletin dini kıyafetine ezanına sadece bu ıslama yapıldı ne Yahudinin ne de Hristiyana bu yapılmadı bu ülkede

ikiyüzlüsünüz.
adam olmaktır efendi ! adam olmaktır !
üstteki sayın yobaza ithafen;

görsel

hafız yaşar okur, atatürk'ün emriyle 1932 yılında çanakkale şehtilerine hatim okumuştur. işte hafız yaşar okur'un "atatürk'le on beş yıl dini hatırlar" adlı kitabında bu dini töreni gösteren fotoğraflardan biri. fotoğraf dikkatle incelenecek olursa hatim okuyan hocaların geleneksel dini giysileriyle (başlarda sarık) olduğu görülecektir.yani bazı din bezirganlarının dediği gibi hocalar giyim kuşam konusunda zorlanmamıştır. hatimi izleyen halk kılık kıyafet devrimi çerçevesinde şapkalı, hocalar ise sarıklıdır.
"Alman asıllı Ortadoğu uzmanı Kurt Ziemke, 1930 yılında ‘Die Neu Türkei’ (Yeni Türkiye) adında bir kitap yayımlamıştır. Bu kitapta Almanya’nın Türkiye’ye yönelik uygulaması gereken politika ve stratejisi anlatılmaktadır. Bu strateji ve politikalara göre: ‘ingilizler Musul’da hedeflerine ulaşmak için bir yandan Türkiye’deki ayrılıkçı hareketlere destek verirken bir yandan Kemalist akımın yayılmasını engelleyecek önlemlere başvurmuşlardır.Yapılması gereken Kemalist Cumhuriyetin hem din düşmanı, hem de Kürt düşmanı olduğu temasını ortaya atıp işlemektir.’ Ziemke'nin bu projesi doğrultusunda dış ve iç Türkiye Cumhuriyeti düşmanları "dinsiz Atatürk" propagandasına 1930'larda başlamışlardır."
Kemalikacilarin her olayi bağlayabildiği kemalist bunyelerde gorulen bir çeşit hastalik.

Ikpdihi iyi inlimili digirini.
Itim sin kilk biz yitim.
Laiklik Kasket takmayanın kafasına katran döken sapık zihniyettir,sadece müftülere serbest bıraktılar o da işi bitene kadar, halka yasaktı.
türkiye'de yürümemiştir. bir topluma yeni bir düzen, anayasa, kanun getirilirken o ülkede yaşayan insanların nabzına göre getirilmeli herşey. laiklik ve birçok durum türkiye'ye dışarıdan kopyala yapıştır şeklinde getirilmiştir. belki laiklik yerine daha yumuşak bir düzen konmuş olsa daha iyi olabilirdi herşey.
Ulan halkın ne hocalığı var? dini ilmi olan adam takar, hocadır. o zaman ne fark kalırdı bu üfürükçülerden! Onlarda hocayım diyor onlarda takıyor. Demek ki neymiş öyle her sarık takan hoca olmuyormuş, öyle her alnı secdeye varanı dindar, hoca görürsen mazallah "kandırılırsın"!

gazi mustafa kemal atatürk, dini kullanan sözde dindarlara, din tüccarlarını hedef aldı. haklıydı, düşün ki hoca dediğin adam ingiliz severler cemiyeti kurucu üyesi olsun. saltanat gitmesinde vatan elden gitsin, desin. sözde tarihçi ama tarih mezunu olmayan tarihden bi haber, rüya ile açıklayan mehmet akif ersoy'a kafir diyen adamdan mı öğreniyorsun bunları?
Laiklik özünde şudur. Devlet sana der ki: ben senin dinine, mezhebine, ibadetine karışmıyorum, istersen hiçbirine inanma ona da karışmıyorum ancak dini eğitim, ibadethane yapını gibi kolaylaştırıcı hizmetler veririm. Kimse kafasındaki dini anlayışı topluma dayatmaz.
Şöyle düşünün yaşadığınız ülkenin çoğu Hristiyan diye doğan çocuğunuz vaftiz edilmek zorunda değil.
halk içine sindiremediğinde ülkeyi (bkz: suriye)ye döndürecek, bu nedenle vazgeçilmemesi gereken ilke.

(bkz: halihazırdaki etnik soruna mezhep sorunu eklemek)
Anlayana sivrisinek saz anlamayana sazi soksan az demisler , yani oyle dememisler de ben editleyeyim dedim.

Bu arkadaslar yillar boyunca laiklige dusman kesildi , sonra bunlara feto 15 temmuzda saz degil bildigin cello hatta bateri sokmaya kalkti , lan dedim herhalde anlarlar artik atamin kiymetini ama yok anlamiyorlar.Hala allah demeye allah diyene kucsk acmaya devam ediyorlar.

Bu allah denen olusumu one suren kim varsa guvenmeyeceksin ona arkadas , buna bizzat bu zat i muhteremler de dahil.Once vatan diyeni basin bagriniza , once din diyorsa siktiri cekin onun icinde vatan sevgisi falan yoktur amk.
ekmek gibi, su gibidir.
Kazanılmak için milyonlarca insanın öldüğü şimdi ise her gün anayasaya karşı olarak çiğnenen ve çiğnenmesi suç sayılmayan ilke.

Aleyna tilki ve kerimcan durmazla uğraşır anca bu halk.
görsel