bugün

adem elmasıdır.
Pizza gibi, her yenildiğinde insanın ağzını yakmadan iştahla götürülebilecek mucizevi salon yiyeceğidir. Ayran ve şalgam suyuyla harika gider.
(bkz: acıkmışım lan ben)

o yüzden buradaki girileri okuyormuşum.
(bkz: olsada yesek)
bu muhteşem lezzete bok atan yok kırolar yer falan diyenlerde, siktirsin gitsin ravioli,tortilla yesin. her şeye de muhalefet iğrenç bir halkımız var amk.
ilk buluşmada kesinkille yenilmeli.
bir yaşam tarzııı..
su anda bünyenin baya bi istedigi lezzet. pizzayı aratmayan yiyecek cesidi.
türklerin pizzasıdır. küçükken evimizin altında lahmacun satan bir yer vardı, annem ameliyat olduğu zaman bir hafta boyunca tüm öğünlerde bunu yemek zorunda kalmıştım. o günlerden sonra bir daha yemedim.
ülkemizin en popüler yiyeceklerinden.

ayrıca yanında maydanoz, limon, ayran olmadan olmaz.

http://www.nedirsor.com/r...r/lahmacun/lahmacun-2.jpg
Bir sanat eseri. Dünyanın en harika lezzetlerinden biri. 1 milyon dolarım bile olsa özentilık yapmam gene gider lahmacun yerim. Açık ve net.
yıllar önce lokantalarda fiyatı kıymalı pideden pahalıyken zamanla kıymalı pideden daha ucuz hale gelen yiyecek. güneylere inince fiyatı 100 tl lere yaklaşıyor.
iyisi nefis olan atıştırmalık.
Sarımsaklısı bi başkadır.
pizzaya tercih edilecek mükemmel bir lezzet.
(bkz: lahmacun yiyenlerin köylü ve kıro olması)
Bi lahmacun, bi çiğ köfte.. Bu iki lezzet vazgeçilmezim. Çok seviyorum.. Türkler'in muhteşem Türk mutfağından birazını oluşturmasına rağmen en ünlüleridir.
bu başlığı gecenin bu saatinde buralara taşıyan arkadaşım sen gel kenara az...
şimdi ince hamurlu çıtır çıtır olacaktı.yanında ayran bide roka fena olmaz hani. allahsızsınız.
şöyle olsa acılısından dört tane, dürüm yapsam, ortasından yağ damlasa.. yanında da maydanoz, limon ve ayran.
daha ne ister ki lan insan bu hayattan.
bazen bir lahmacun yersin, dünyanın adaletini sikesin gelir.
gece gece canımı istettiniz arkadaş.
densiz bir arkadaşımın* gece gece dürtmesiyle aklıma gelen, pizza muadili demeye utandığım şahane macun.lahmacun. alacağın olsun fuat abi, gece gece bu yapılır mıydı?

nasıl yapılır? ben şöyle yapıyorum :

hamuru :
500-600 gr un (2-3 su bardağı),
10 gr yaş maya (çeyrek paket),
2 çay kaşığı tuz,
2 çay kaşığı şeker,
yarım bardak ılık su.

harcı :
250 gr kıyma (yağlı)
3 biber,
1 soğan,
2 domates,
1 sarımsak,
2 kaşık salça,
3-4 kaşık yağ,
yarım su bardağı su,
karabiber,
pul biber.

hamuru için :
- mayayı yarım bardak ılık suda eritin,
- unu tuzla karıştırıp sulu erimiş mayayı ilave edin.
- hamur hatun kulağı kıvamına gelinceye kadar* ılık suyla karıştırarak yoğurun.
- yeterli kıvamdan sonra kabın ağzını bi streç filmle veya ıslak bezle kapatarak demlemeye bırakın. (5-10 dk mayalanacak).

harç için
- derince bi kaba kıymayı koyun.
- soğanları ipince doğrayın (ne kadar ince o kadar iyi)
- domateslerin kabuklarını soyun ince ince doğrayın.
- biberleri ince ince doğrayın.
- sarmısakları ince ince doğrayın.
- anlayacağınız herşeyi ipince doğrayın, malzeme üzerinde kalın kalın sırıtmasın.
- salça ve yağı da ilave ettikten sonra, hafif sulu olması için en son da ılık su ekleyin.
- pulbiber ve kara bibersiz olmaz. acı seviyorsanız dozajı artırın.

hem domatesten hem de sudan ötürü cıvık bir harç olması gerekir. ki zaten bize de öyle lazım kuru harç olmaz lahmacunda.
hamuru istediğiniz ölçüde koparın ve merdane ile açın. fındık lahmacun için pinpon topu büyüklüğünde, normal restoran lahmacunu için 2 pinpon topu büyüklüğünde.*)
harçtan göz kararı nasıl yoğunlukta seviyorsanız açtığınız hamura koyun ve kenarlara doğru iyice yayın.

esasen taş fırında 4-5 dk kadar pişmesi gerekir ama günümüz evlerindeki fırınlarda 200-240 derece arasında ısıtılarak 8-12 dakika pişirilmesi de yeterlidir. benzer lezzet verir.

bir kaç not daha;
- harç içine isot, kimyon ve maydonoz da atabilirsiniz. renk katar tat katar. acı istiyorsanız dozajı artırın.
- kuyruk yağı soranlar olabilir, harç içine 1 çorba kaşığı kadar kuyruk yağı ekstra ekstraaaaaaa lezzet verir. imkanınız varsa kaçırmayın.
- hamurun içine şeker, süt veya yoğurt da atabilirsiniz. duyarsanız şaşırmayın, normaldir. ben tercih etmem o ayrı mesele.
- fırına atacağnız tepsiyi de unlamayı unutmayın, veya yağlı kağıt kullanın. yapışır kalır, mor olursunuz.
- ayransız içmek gaflet olur, lahmacunu mundar etmeyin. mutlaka soğuk ayranla tüketin.

çok zormuş gibi görünür, aldanmayın. "nasıl yapacan lan?" diyen gerzeklere tamah etmeyin, fırınınız varsa mutlaka deneyin. acemi dönemlerinizde bile çok güzel bir tat yakalarsınız. iki rekat cesaretli olun. ayran ile tüketin demiştim değil mi? aynen.

2-3 arkadaşın gazına geldiğim sıralarda 2010 yılından bir fragman :
görsel
veya ekşibition :
http://www.eksibition.org/eksibit41933.html
günün her saatti farketmeksizin yenebilecek lezzet.
(bkz: olsa da yesek)
görsel

o kadar!