bugün

Farsça ve urducuya benzettiğim dil. Bir toplumun diline hakaret etmeniz o dili değersiz kılmıyor, Sadece saygısızlığınızı kanıtlıyor.
50 yıl önceki atalarının dilini anlamayanlar kalkıp kürtçeye laf etmesin şimdi bozuşuruz.
Hint Avrupa Dil Ailesinden bir dildir. Her dil gibi saygıyı hak etmektedir. Bir dilin ölmesi insanlığa ait bir parçanın ölmesi demektir. Bu yüzden var olan bütün dillere özen gösterilmelidir.
Tam olarak hangi kısmına gülüyorduk? Ve Komik olmadığınız halde bu ısrarınız niye? Zorlamayın kardeşim. Komik olan söyledikleriniz değil, siz oluyorsunuz. Gülünçsünüz.
Bir insan dili.
Ne daha eksiği, ne daha fazlası.
istanbul minibüs şoförlerinin 95 % inin aralarında iletişim için kullandığı dil.
insan dili olmadığı konusunda herkesin hemfikir olduğu böğürmeli ilkel konuşma şekli.
Hem kürtçe hem de türkçe biliriz.

Yetmedi ingilizce de biliyoruz evelallah.

Siz yerinizde sayın kafatasçılar ...
Ülkede en az 20 milyonun Ana dili olan, tarihi eskilere dayanan ve güzel eserler olan bir dildir.
20 milyondan fazla insanın konuştuğu hint-Avrupa dil ailesine ait olan bir dil. Kurmanji ve Sorani diye iki ana akım şivesi vardır.
Farsçanın bi lehçesidir. Dil değildir.
Geçenlerde biri Türkiye Cumhuriyeti Acil Tıbbi Yardım hattında (112) ve hastanelerde Kürtçe konuşmak istiyordu. Bunu da Türkçe olarak ‘ana dilde hizmet haktır’ diyerek savunuyordu.

Cümle net anlaşılması açısından tekrar yazıyorum. Türkiye’de Anadilde hizmet haktır diyordu ve söz konusu anadilin Kürtçe olduğunu söylüyordu. Anayasada böyle bir madde yer almadığını, ilgili maddenin 3. Madde olduğunu ve orada resmî dilin Türkçe olduğunu söylediğimde de tekrar ‘anadilde hizmet haktır’ demişti. Hem anadilde hizmet alıyor hem bana anadilde hizmet haktır diye kızıyor.
Kürtçe diye bir dil yok. Diğer dillerden toplamalar var bütün olarak dil denilmez diye düşünüyorum.
Kürtçe (Kürtçe: Kurdî, کوردی) veya Kürt dilleri, Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Hint-iran dillerinin Kuzeybatı iran koluna giren[5] ve Türkiye'nin doğu ve güneydoğusu, Suriye'nin kuzeyi, Irak'ın kuzeyi ve kuzeydoğusu ile iran'ın batısında yaşayan Kürtler tarafından konuşulan bir dil grubudur.[6] Orta Doğu'nun Arapça, Türkçe ve Farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir[7]. Başlı başına tek bir dil değil Türk dilleri örneğinde olduğu gibi birçok farklı lehçeden oluşan bir dil grubudur. Türkiye'de Kürtçe ile kastedilen büyük oranda bu dil grubunun ülkede en çok konuşulan kolu olan Kurmanci'dir.
Afedersinizde bazılarının g.tunden uydurduğu kendi aralarında konuşmak için kullandığı kelime bütünü..
farsça'nın 1000 de biri...
görsel
hiç bir ülkenin resmi dili değildir.
gerçek kürtçe sorani'dir ve arap alfabesi ile yazılır. türkiye'de kürtçe sanılan kurmanci sonradan uydurma ve toplama bir dildir. ne ara latin alfabesine geçtiniz?
Kusura bakmayın ama iki kendini bilmezin bir tarafından uydurduğu çakma dildir

Ana dil falan değildir kimse g.....den element uydurmasin..

Dediğim gibi belli bir grubun kendi aralarında anlaşmak için uydurduğu çakma dildir net...
bu dili aşağılayalar köpekten türediklerini söylüyor. hav hav hav.
baban diyarbakırlı ise, sende kürtsün çocuğum. baban annen kürtçe konuşuyor. annen baban ve dedelerin için yine bu kelimeleri sarf edebilecek misin?

"bu dil kulağıma çok iğrenç geliyor. ilk çağda maymun insan karışımı varlıkların bir biriyle sosyal iletişim dili olarak kullandığını düşünüyorum."

ırkçılık en büyük suçtur.
sevmediğim bir dildir.

Not:linç etmeye çalışacaklar gelmeden önce söyleyim "zorunda mıyım?"
görsel

Qunâ tejî râbuyê 》 'seninde götün kalkmış' demektir.

Cuk oturmuş ...
Ne ilahisi be.

Dengbej leri güzel olur.

Yani diğer adıyla 'kılomlar'

Ahıtvari nağmelerdir.