bugün

hem kurt hem alevi olan insanlardir **. bazilarina gore bu insanlar ermeni kokenlidirler. ben pek inanmiyorum tabi.
(bkz: tunceli)
çoğunluğunun dersimde yaşadıgı alevilerdir.
chp'nin hedef kitlesidir. aynı zamanda doğal topluma ve doğal insana en yakın topluluktur. ilkelidirler ve bir o kadar da " iç mihrak " olarak görülürler.
Dersim, Maraş ve Erzincan'ın muhtelif ilçelerinde yaşayan Kürt halkının topluluk halindeki en modern kesimidir.
tunceli de çok sayıda ermeni dönmesi kürt yaşar. .
(bkz: ermeni dönmesi)
çoğu pkk yandaşıdır ve pkklılara terörist değil gerilla sıfatını uygun görürler.
türk tarih kurumu başkanı yusuf halaçoğlu nun ermeni olarak nitelendirdiği topluluk.
(bkz: tek açılım yetmez)
aleviliğin geçmişten gelen bir kültürün devamı olduğu, ve sonradan kazanılan bir özellik olmadığı için yoktur böyle bir şey.. yani canı isteyen ben alevi oldum, olucam diyemez..

düşünceyi destekliyorum diyemem ama olay bu. kuralları ben koymuyorum sonuçta..
alevileri severim. birçok alevi arkadaşım var ve hepsi pırlanta gibi. ve birçok kürt arkadaşım var ve onlarda pırlanta gibidir. lakin birçok alevi kürt tanıdım. hepsi pislik beş para etmez insanlar. birçoğu pkk yandaşı olmakla birlikte, ülkemizde gerçekleşen çoğu pislikliklerin baş kaynaklarıdırlar. allah'a yakın size uzak olsunlar.
osmanlı tahrir defterlerine göre büyük çoğunluğu kürtler tarafından asimile edilmiş türkmen boylarından gelir.

(bkz: kürtlerin alevilere yaptığı katliamlar)
(bkz: iki ucu boklu değnek)
bir insan alevi olup iyi olabilir, bir insan kürt olup iyi olabilir ama bir insan hem alevi hem kürtse vatan haininden başka bir şey olmaz.
Genelleme yapılmayacak şeydir. Açıkca söyleyim burda, ben azeri türklerindenim ve sünniyim. Sevgilim ise alevi ve kürt. Size şöyle deyim, ülkelerini bu kadar seven türk bile bulamazsınız, hani kürtüm ben diye vatan haini sıfatını asla taşımıyorlar. Ailesi çok iyi, annesiyle abisiyle tanıştım. Cidden ön yargılar ve genellemelerin çoğu yanlış dersiniz onları tanısanız.
(bkz: bena annemi özledim yaşasın 23 nisan)bakın arkadaşlar kürt ve sunni mezhepten kardeştir sunni-alevi ırktan kardeştir. Aleviler türkmendir harbi türktür kürt ise kürttür bu kadar bir bakalım geçmişe http://www.nurhakdagi.net...;file=print&sid=13602
iki farklı kitledir.

1- 1960'lardan sonra iç göç ve büyükşehir yaşantısının getirdiği, kozmopolitleşme ve beraberinde gelen evliliklerden olan çocuklardır.

2- ermeni tehcirinde köylere giden askerlerden kaçmak amacıyla köyde cami bulunmaması nedeniyle "biz aleviyiz" demişlerdir. bunun üzerine "e, siz türkçe bilmiyorsunuz" denince de "biz kürdüz" demişlerdir. oysa bunlar ermenidir ve ne alevi ne de kürttürler. bunlar bugün bile kendilerini böyle tanıtmaktadırlar.

---

ayrıca...
alevi soykırımı sırasında kuyucu murat paşa denen hırvat dönmesinden kaçan alevi türkmenler dağlık alanlara sığınmışlardır. bu göçler bir kez değil peyder pey olmuştur. bu nedenle gittikleri, dersim gibi yerlerde yörenin dilini almışlardır ama inançları bâkî kalmıştır. ancak bunlar kürt değil zaza olarak tanımlarlar kendilerini. yurdumuzdaki zazalar'ın %70 gibi ezici bir çoğunluk horasan'dan göçen horasan erenleri'nin torunlarıdır.
tehcir kanunu sonrası evlerini, bağ, bahçelerini terk etmek istemeyen ermeni kökenli insanların kendilerini nüfusa kürt olarak kaydettirdikleri rivayeti verilen etnik-dini bir halktır. genellikle tunceli yöresinde yaşarlar ve aralarında yurtdışında yaşayanları da (avrupa'ya işçi olarak giden) mevcuttur. orta yaş ve üzeri olan kürt alevileri genellikle sıkı chp'li olurlar. genç nesilleri ise daha çok sosyalist bir eğilim içerisindedirler.
Ermeni dönmeleridir. Pkk üst yönetiminin çoğu bunlardandır. Duran kalkan, bese hozat ve mustafa karasu gibi. Tunceli, Maraş ve Erzincan da yaşarlar. Son derece vatan hainidirler. Hdp ve chp yönetimide bunlardadır.
(bkz: yıl olmuş 2016)
ermeni dönmeleridir.
dersim, malatya, sivasın doğusu, adıyaman, bingöl, erzincan
muş, az sayıda ağrı ve diyarbakırda kürt alevisi vardır. bir çoğunun kökeni iran ve ırakdır. birbirini çok tutarlar ve nerede olursa olsun ezilmişlikden midir nedir hemen birbirini tanırlar.
güncel Önemli Başlıklar