bugün

BiR BiNALi YILDIRIM SÖZÜ.

http://www.memurlar.net/haber/580587/

KISACA MEALi: DEVLET GARANTi PARA VERMiŞ GEÇMEZSENiZ GEÇMEYiN AMK HiÇ OLMAZSA KÖPRÜ ESKiMEZ.
Ya sev ya terk et zihniyetinin ortaya koyduğu düşüncedir. Şaşırtmamıştır.
Mevzu köprü olunca akıllara şu fıkrayı getirmiştir.
padişah kendine karşı olan güveni sınamak için vergileri tepe noktaya çıkarır. bakar ki halkta bir ayaklanma, bir serzeniş yok.

bu kez köprüye adam diktirir, karşıdan buraya geçenden bir altın alacaksınız der. bakar yine bir sızlanma şikayet yok. bu kez iki adam diktirir bu kez diğer yöne de geçenden bir altın alacaksınız diye. her geçişte iki altın veren ve vergileri üst seviyede ödeyen halk yine sesini çıkarmaz.

padişah halkın bu duyarsızlığına pek bir içlenir, acaba şaka mı yapıyorlar diye hiddetlenir. der ki "köprüye bir zenci koyun, geleni geçeni becersin"

gel zaman git zaman, padişah işgillenir ve tedbil-i kıyafet köprüye gider, bakar ki, zenci görevini yapıyor, halk domalıyor, işini görüyor ve geçiyor. zenciye becerilme kuyruğunda halktan birine kendini gösterir. "ben sizin padişahınızım, memnun musunuz bu uygulamadan, var mı bir şikayetiniz?" diye sorar.

aralarından biri ürkekçe öne çıkar, padişah tepki beklerken "pek bir memnunuz padişahım ama böyle bir zenci olunca uzun kuyruklar oluşuyor, bir zenci daha yollarsanız belki daha hızlı geçeriz"
Halkla dalga geçmektir.
saçma sapan bir sözdür. şeriat'ı getirmekten (şu anda getirmek isteyenleri kastediyorum) bahsedenlerin düşüncesidir.
lan bu köprüyü kullanamazsınız diğer yoldan yakacaginız benzin parası zaten 100 liraya geliyo, karsta yaşayan bile bi bok biliyo gibi yorum yaparsa böyle olur işte hıyar mısınız?
madem devlet garanti vermiş günlük 75.000 araç diye, o zaman neden geçiş maliyetinin bir kısmını devlet üstlenip ücreti hafiflet miyor?

o para öyle yada böyle cebimizden çıkacak. devlet verdiği garanti şartlarına harfiyen uysun, vatandaş da daha insani bir fiyat ödeyerek geçsin.

e devlet neden benim ödediğim vergiyi vatandaşa dağıtsın diyeceksiniz biliyorum. dağıtsın çünkü o köprünün ederi 35 dölar artı kdv değil. o ücreti koyup garanti vermeden önce düşünecekti devletimiz.

sen hem yandaşlarını kalkındır hem de köprüden geçeni şey et. olmaz!

o vergiyi ödeyenlerin yarısının da akp seçmeni olduğunu düşünerek biz de içimizi rahatlatırız en azından.
Katıldığım hede.
Napalım yani paramız yok bizde geçmeyiz.
Adam çözüm üretmiş işte mis gibi.
(bkz: ismi binali ama arkadaslari ona aystayn diyor)
Eminim bunu yazan asgari ücretle çalıştırılan bir koyundur. AKılsızlardan sadece biridir.
ite bulaşmaktansa çalıyı dolaşsın.
demokraside çareler tükenmez.
Tam milyonaliden beklenecek bir laf.
Aciklamanin turkcesi. Yakinda korfez yollarinda calisma baslatacagiz, tek seride indirip gerekirse kapatacagiz. Siz de ske ske o kopruye o parayi vereceksiniz dir.
hak ediyoruz, daha da sıçsınlar ağzımıza. fakirler ölsün diye siyaset yapıyor adamlar.
Geçmeyenden zorla para alıyorlar. Köprü yap işlet haşatı çıkınca devret ile yapıldığından devletin garantisi kapsamındadır. Kimse geçmese de belirli bir meblağ şirkete ödenecektir.
gayet makul bir öneri. bursadan istanbula aracımla giderken iki yöntemi kullanan ben iÇin bu köprü zaten Çok mantıklı bir opsiyon değil. acelem varsa ido/ budo ile giderim. acelem yoksa körfezi dolaşırım Çünkü o rotada devamlı deniz eşliğinde araÇ kullanmak Çok keyifli. pahalı mı buldum hayır kesinlikle bulmadım; böyle şaşaalı bir köprü iÇin ilk yıllarda Çok normal bu ücret. acelem varsa ya da meraktan kullanır mıyım evet. yoksa mis gibi deniz kokulu sahil yolu varken ne hacet.
kimisinin uçak örneğini vermesine neden olmuştur. bu olayın reklamı yapılmasa ve devletin kasasından güvence verilmese dediğin doğru olabilirdi.
e zaten yoktu köprü, millet körfezi dolanıyodu, dedirten şey.

burda kaseti başa sarıp, devlet ne için vardı, insanoğlu devleti ne zikime icat etmişti sorusuna geri dönmemiz lazım.

birkaç temel madde vardı ve halk devlet kurumu olmadan, üç beş kişinin birleşmesiyle bu problemlerin üstesinden gelemiyordu, o yüzden, daha kapsamlı bişey yapalım, devlet kuralım demişlerdi.

sonuçta ise o kurdukları devlet, üç beş kişiyle yapamayacakları şeyleri cüzi bi paray onlar için yapacakherkesten eşit olarak az ve cüzi miktarda para çıkarak, çok büyük işler yapılacaktı.

sigorta şirketleri de böyle kurulmuştu.

herkes cüzi bir miktar para ödüyor, hastalandığı zaman da- herkes aynı anda hastalanmayacağı için, hastalananın yüksekk tutarlı ücretini sigorta şirketi karşılıyordu.

bir adam beynindeki tümörü aldırmak için 250bin lira verip ameliyat olmak orunda kalmıyordu. o 250bin lirayı o sirkete üye 4,5 milyon adam 20´şer kuruş katarak adamın hayatını kurtarıyorlardı.

adama kimse - ameliyat size pahalı geliyorsa tömürü aldırmayın, demiyordu. öyle dediği zaman sigorta şirketinin kurulma amacı zikertilmiş oluyordu.

halk zaten vergi veriyo, o da sigorta primi gibi birşey, zaten primini ödeyen adamdan sen halen daha yüksek meblalarda paralar istiyorsan, sen devlet teşkilatı nasıl birşeydir, anlamamışsın, demektir.

şu haliyle devlet - halkına hizmet götürmüş olmuyo.bunu akgötler de dahil, herkes öncelikle tespit etmelidir.
izmir - istanbul ise uçakla git.

hafta sonu 1 hafta önceden al 69 tl
hafta içi 3-4 gün önceden al 59 tl
hemde 45 dk.
değer mi bunca tatavaya; değmez.

uçağa binemeyenleri bilemem ama bir tane kas gevşetici atın yolculuktan 1 saat önce, hiçbir şey hissetmezsiniz.
Kimin parasıyla kime efelik yapıyorsun. Hiç araba geçmese bile mütahite devlet bütçesinden ödeme yapılacak anlaşmasını yaparken bana mı sordun.

Sıkıyorsa "vergileri pahalı bulan ödemesin"de desene.
sosyal medyada köprü resmini paylaşıp, osmanlı, 1453, padişah, recep tayyip erdoğan diye kendinden geçen embesillere de anlatın şu gerçeği.
körfezi dolaşan araç 100 km yol yapıyor diyorlar. ortalama 6 lt yakıt harcansa 24 tl yakar araç. yani köprüden geçen insan ekstra 100 tl verip 1 saat zaman kazanacak. 1 saati 100 tl ye çalışan varsa geçsin köprüden. körfezle alakam yok benim ama olsa bile kullanmazdım. bir gün çalışıp 100 tl kazanan insan 1 saat için o parayı köprüye vermez.
ESKi EVLERDEKi MiSAFiR ODASI GiBi.HiÇ KULLANILMAZ HEP TEMiZ DURRU VE EN DEĞERLi EŞYALAR O ODAYA KONULUR.
Yol yaptılar köprü yaptılar ama pahalı yaptılar geçemiyoruz. Olsun yaptılar sonuçta, yaşasın akparti.
Ülkede ayrımcılık bildiren bir sözdür. nasıl ki siyahilere ve yahudilere uygulanan şeyler varsa bu da ona benziyor. örneğin bir siyahi giremezle pahalı bulan geçmesin (altında yatan şey parası olan geçsin bir ayrımcılık var) demek aynı şeydir.

toplumu ayrıştırmak, bir kesimi tahrik etmek, sosyal devlet politikalarına uymayıp anayasayı ihlal ettikleri alenen ortada.