bugün

türkiye sınırları içinde coğrafyaya göre yoğunluğu değişse de sıklıkla görülen evlilik türüdür.

(bkz: kuzen evlilikleri)
sarışınsanız size yakın çevreniz lannister lakabı takabilir.
doğu da sıkça karşılaşılan durumdur. sizin 5 dakikalık zevkiniz mutlu aileniz ve ömür boyu diğerlerinden eksik kalacak bir çocuk...
evlerden ırak. bi sürü insan varken neden kuzenin. anlatsana biraz.
Helal olan evliliktir. Lakin doğacak çocuk normalde % 3 riskli iken bu tip evlilik te % 5 olduğu söyleniyor . Etrafım da bir sürü böyle evlı insan var. Lâkin hiç sakat yadageri zekalı ya denk gelmedim.
ben hiç öyle bi aile ortamımda büyümedim ya iyiki büyümedim hepsi kardeşimden farksızdır.
Çocuk engelli doğmazmış diyenler var, doğan çocuk isterse Dünya'nın en zeki çocuğu olsun ulan insan kuzeniyle evlenir mi be, nasıl bir anlayıştır bu anlamak mümkün değil.
gayet normal bir evliliktir. Yaşadığım yerde oldukça fazla olan bir evlilik çeşididir. Sadece bizim ailede bir abim ve bir ablam bu tür evlilik gerçekleştirdi ve gayet zekalı çocukları var bilimsel gerçekler sosyal yaşamda karşılık bulmuyorsa bir sorun var demektir. Aksine çocukları özürlü olan ailelere bakıyorum hiçbiri akraba evliliği değil. Küçük yerleşim bölgelerinde hemen herkes birbiri ile akraba oluyor ve bu tür evlilikler kaçınılmaz oluyor. Herkes sizin gibi birkaç milyon nüfusa sahip şehirlerde yaşamıyor 500 kişilik bir köyde herkes akraba olunca akraba evliliği kaçınılmazdır.
hukuki olarak bir sakınca olmayan evlilik çünkü 4. derece akraba olarak görüyor hukuk.

Ancak ahlaki olarak olmaması gereken bir evlilik türü.
çocuğun özürlü olma ihtimali başka biriyle evlendiğin zaman da oluyor bir kere sadece buna bağlamamak gerek. anadolu'da çok yaygındır anadolunun yarısı özürlü mü şimdi? adamlar emmilerine kızını vermediği için türkü yakmışlar siz çıkmış eleştiriyorsunuz hey yavrum hey. biraz ufkunuzu batıya değil bu topraklara dönderin.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.