bugün

ensesttir. çocuk sakat olur.
Aleviliğe göre helaldir.
Pek tasvip etmediğim ve çocuğun sakat doğmasına neden olabilecek bı hödü eylemi şüphesiz.. Bizans tarihinde çok yaygındır..
Kuzeninizi nasıl karı ya koca olarak görüyosunuz ya? Ben çok tuhaf hissederim kendimi.
Bir tık ileri gidelim… dağlık arazi, merkeze uzaklık veya mezhep gibi nedenlerle bazı yörelerde 5-6 köy yüzlerce yıl sürekli birbirinden kız alıp veriyor.. adam kuzeniyle evlenmiyor ama bilmem hangi köyden bir kızla evlenmiş, o köyden başka biri bunun teyzesini almış, alakasız biri gitmiş muhtarın oğluyla evlenmiş. 20-30 senede hiç bir etkisi olmuyor ama aynı yörede 300-500 sene oturduğunda, aslında beş köydeki herkes, birbiriyle zayıf 10-15 çeşit akrabalık bağıyla bağlı oluyor.. ben, bunların çocuklarında da mesela, kas zaafiyeti gibi çekinik bazı hastalıklara rastlamışımdır..

Kuzen ile evlenmek helal midir? Helaldir. Ama “git yap” anlamında değil. Çok ekstrem durumlar olmuştur; savaş, veba salgını bilmem ne.. atıyorum arkandan moğol kovalıyordur, kitlesel göç ediyorsundur, dünya savaşı olmuştur.. din de, kanun da böyle “maalesef”lik durumlar için bir açık kapı bırakmıştır.. veya nikah denilen şey illa cinsellik de barındırmayabilir. Belli nedenlerle gelirsiz bir insanı çatın altına almak, veya mesela dul bir akrabayı hacca götürmek gibi istisnai durumlar oluyor.. din, bunları “dikkate alıyor”.. yoksa bunları düşünmek çok çirkin hadiseler bence..
görsel
Banyoda çakacan.
Akraba evliliği dinen her ne kadar caizse de, yakın genlerin eşleşmesi genetik bilimi açısından dogru değildir. Türkiyede akraba evliliğinin genel nüfusa oranı % 30, engelli insan sayısı da % 10 dur. Akıl işi değildir. Bizde kız aileleri malımız damatlara gitmesin diye ister. Erkekler de abazanliktan hemen atlar.
görsel

Fena yaprdm.
Sağlıklı bulmadığım evliliktir, dünyaya engelli bir bireyi getirmenin günahına ön ayak olmaktır, mümkünse yapmayın yaptırmayında.
Kk istifa et amk.
Sağlıklı ve etik değil bence. Helal olmasının arkasına sığınılmamalı. 4 eşlilikte helal ama yapılması hoş karşılanmıyor. Dinde kültürün de önemi oldukça fazladır. Üstelik şey çok saçma ya, kardeş gibi büyüt büyüt abi kardeş vs sonra gel evlendir. En ufak bir sorunda dışarı yansıması halinde durduk yere aileleri düşman eder.
Gerek yok öyle şeylere yapmayın.
Aklımdan bile geçirmem.
Ahlak bekçileri tarafından anormal görülen ama Aslında normal olan durum. Kim ne karışır adam isterse kardeşiyle evlenir, kime ne karşim.
gayet seküler bir eylemdir.
X çocuğumuz için bağış yapın kendisi sma hastası.
Sıkıntı olur abimden daha azgınım.

Banyoda görmesem iyi olur.
Kemal kılıçdaroğlu'nun yaptığıdır.
Bundan 50 60 sene önce normal karşılanmış olabilir kültürel olarak fakat bence devletin yasaklaması gerekiyor toplum sağlığı için. Dünyada insan mı kalmadı?
görsel
Çok azgın olurdum.
görsel

Hemde çok.
kim kimle evlenir umurumda değil ama şunu da söylemek lazım; başkası ne düşünür bilmem, onların değer yargısı olup şahsen benim annemle kız kardeşimle evlenmem ne ise kuzenimle evlenmem aynıdır. annem ile veya kız kardeşimle evlenir miyim? hayır! kuzenimle de evlenmem. benim için ensest bir evliliktir. bu sırada peygamber din sünnet vs diye saçmalayanlar var. bu cahiller çölde götünü taşla silen arap'ın kültürünü din diye insanlara anlatmasın ve din ile kültürü ayırt edecek zekası bilgisi olmadan konuşmasın. çağın gereksimi/şartları, iktidar, mal, mülk, kan hattının korunması vs gerekçelerle tarih boyunca insanlarda olan yakın akraba evliliğini/ensest ilişkiyi kimse savunmasın. eski yunan, antik mısır'dan başlayıp 19.yy kadar avrupa hanedanı içinde ensest ilişki/evlilik gayet normal bir durumdu. bu ensest ilişkiden vazgeçilmesi ne medeniyet ne din ne kültür sayesinde oldu. kan hattını (asalet, kutsiyet, zenginlik, iktidar/taht vb nedenle) koruma için ensest ilişki/evlilik yapınca soyların bozulması ve insan kalitesinin düşmesi gelişen tıp ile delillendirilince Avrupa Hanedanları Habsburglar, Hohenzollernler, Romanovlar, Burbonlar bundan vazgeçmiş ve hatta ingiliz Kraliyet Ailesi bile artık akraba evliliği yapmıyor. çok tanrılı dinlerde ensest evlilik yapan tanrılar malum, tevrat da geçen lut peygamberin kızlarıyla yatması "“Büyük kızı küçüğüne, “Babamız yaşlı” dedi, “Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok. Gel, babamıza şarap içirelim, soyumuzu yaşatmak için onunla yatalım.” O gece babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidip babasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi. Ertesi gün büyük kız küçüğüne, “Dün gece babamla yattım” dedi, “Bu gece de ona şarap içirelim. Soyumuzu yaşatmak için sen de onunla yat.” O gece de babalarına şarap içirdiler ve küçük kız babasıyla yattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi. Böylece Lut’un iki kızı da öz babalarından hamile kaldılar. Büyük kız bir erkek çocuk doğurdu, ona Moav adını verdi. Moav bugünkü Moavlılar’ın atasıdır. Küçük kızın da bir oğlu oldu, adını Ben-Ammi koydu. O da bugünkü Ammonlular’ın atasıdır.” (Eski Ahid, TEKViN 19. BÖLÜM) tek tanrılı dinlere de ensest ilişki girmiştir. yazacak anlatacak çok şey var, konu basit bir kuzen evliliği değil. oyun böyyük yiğenim...
kardeş gibi büyüdüğün kuzenle evlenilmesine karşıyım. ama gelmişsin 30 yaşına kuzeni ömründe 3-5 sefer görmüşsün onunla evlilik olabilir diye düşünüyorum.
dünyadaki en mantıklı şeydir.
Sırf çocukların sakat olmasından dolayı değil, evet dinen ve hukuken de yasak değil. Ama insan birlikte büyüdüğü birine nasıl karı koca gözüyle bakabilir aklım almıyor. ilginç gerçekten.