1. 1.
  genellikle lüks restoranlarda adisyona eklenen ücrettir. masadaki su, ekmek gibi malzemeler için ya da çatal, bıçak, kaşık, tuzluk gibi şeylerin servise sunulmasının karşılığında alınır.
  3 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  şefi çağırıp "şefim biz böyle bir şey yemedik ki. neymiş bu böyle. hem de 20 milyon anuna godum" dendiğinde bir daha o mekana giremeyeceğinizin temellerini atmış olursunuz.
  5 -1 ... sen bana bu diyemezsin
 3. 3.
  Sigortacilikta sigortalanan risk, kapsam. Sigortacinin herhangi bir riski hangi sartlarda hangi limitlerde kapsandigini anlatirken kullanilir.
  ... haymatlos
 4. 4.
  ilk defa duyan birisinin "vay anasını yemek değilmiş, bildiğin kazıkmış" tepkisini vereceği bir oluşum.
  3 ... arabaciarabayatasget
 5. 5.
  restoranlarda ana yemekten önce gelen acılı ya da yogurtlu ezme, kekikli zeytinyagı gibi aparatiflerdir. müşteriye ikram gibi lanse edilse de, hesap geldiginde onların da hesaba eklendigini görmek insanı sinir eder. modern dünyanın kazıklama methodlarından biridir. madem para alacaksın, ne diye ikram gibi sormadan getiriyorsun, niye insanları aptal yerine koyuyorsun diye garsona çıkışmanız mümkündür. lüks ve kaliteli restoranlar, burdan gelecek 3 kurusa tenezzül etmediginden bunu yapmazlar. sonradan görme güzel tasarlanmıs restoranlarda bu uygulama sıklıkla görülür.
  1 -1 ... mystery
 6. 6.
  balık restoranlarda soda - meyve suyu vb meşrubatların da dahil olduğu adisyon maddesidir. 2008 yaz ayı itibarı bodrum balık restoranlarında kuver ücreti kişi başına 5 ytl dir mesela.
  ... abisesque
 7. 7.
  (bkz: şerefsizlik)
  2 ... squadron
 8. 8.
  Lokantalarda yemeklerin servisinden önce masaya getirilen çatal, bıçak ve örtü gibi servis malzemelerine verilen genel ad.
  1 ... linka
 9. 9.
  lüks lokantaların bir nevi ayak bastı parasidir.

  +birader bakar mısın?
  -buyrun beyfendi.
  +biz kuver yemedik. Neden burya yazmışsınız?
  -efendim! O servis ücreti.
  +ne servisi lan! Biz kendi arabamızla geldik.
  -öyle değil efendim. Tabak çatal servisi.
  +la bilseydik tabağı çatalı da evden getirirdik. (gülüşmeler)
  (yaşanmış ve bir daha o lokontaya gidilmemiştir)
  4 -1 ... elma kedisi
 10. 10.
  hesap şişirme taktiklerinden biridir.
  1 -1 ... usualsuspects