bugün

arkadaşlıklar, gülüşlerin yalan olduğu, birçok kişinin kuyunuzu kazmaya çalıştığı, özel sektörün "bir x gider yerine başka x gelir" mantığı ile her an sebep olmasa bile güle güle diyebilecek kapasitede alçak, outlook'dan nefret ettiren, bir çok yavşağın, göt yalayıcının, orrospu çocuğunun(r bonus) toplandığı büyük boy şirket. kahpeliğe,şerrefsizliğe(r bonus) alışkın olmayan bünyeler için nefret kaynağı.
girilmek için can atılan, ik ile yapılan defalarca görüşmenin ardından bir bok sanılan, girdiğinde çoğu insanlıktan nasibini almamış kişilerle karşılaşılan, şok olmana sebep olan, ama iyi para aldığın için bir türlü çıkılamayan, köyünü özleten anti sosyal, finansal topluluk.
kurumsal şirketler insanların başarısını değil, başarılı bir insanı harcadığında geride kalanlara verdiği gözdağını esas alır sözünün gerçekleştiği yerlerdir.
tüm dünyada, kişilere göre değil, saat gibi kurulan sisteme göre çalışan şirkettir.
a kişisi gider, yerine b kişisi gelir, ama sistemde aksama olmaz (ufak tefek oryantasyon problemleri hariç). buna genel müdür ve ceo da dahildir.

ama türkiye'de, patronlar, kurumsal olmayı, yeni logo tasarlamak, yeni web sitesi yaptırmak, elemanlara fazladan fazla mesai yaptırmak olarak algılıyorlar, yazık.
çok iddialıyım türkiye'de yok denebilecek kadar azdır.
saat 18:05'te hala ofiste olduğunuzu gören patronunuzun "sen niye çıkmadın şimdiye kadar?" diye sorabildiği şirket türü. (cidden ya bu akşam sordu, mesai 18:00'de bitiyor da.)

bir de patronunuzun performans değerlendirmesi için ik sizden puanlama yapmanızı isteyebilir. böyle de güzel tarafları olan şirket türü.
Üniversiteden yeni mezun her çömezin hayali.Türkiye şartlarında kriterleri aşağıdaki gibidir.

Avantajları :
- Cumartesi çalışılmaz.
- Servisi vardır.
- Maaşınız sigortaya tam yatırılır.
- Özel sağlık sigortası vardır.
- Bireysel emeklilik desteği olabilir.

Dezavantajları

- Yaratılığı öldürür. insanı robot yapar.
- 30 yaşında emekliliğini planlayan insana dönüşürsünüz ruhunuz yokolur.
- Arkadaş, dost yoktur. Rakip vardır.
- işten ayrılmak göt ister. Ne kadar memnun olmasanız da diğer seçenekler çok daha kötüdür. Küfür ederek ve söylenerek yıllarca çalışırsınız.
- isyankar delikanlıdan, Müdürün şebeğine dönüşmeniz en fazla 2 sene alır.
ülkemizde büyük çoğunlukla amatörlerin profesyonel havalarına girdiği organizasyon yapısıdır. merhaba ile başlayıp saygılarımla diye biten mailler yazarak kurumsal olunmuyor ne yazık ki...
sözde kurumsal özde tabandan bihaber tavan demektir.

işler o sonuca ulaşırken ufalananlardan haberleri yoktur. dönen çark çıkar çarkıdır. birileri köşe olurken bunu bilenler yutar.
tavanın bundan haberi yoktur. yutmayıp konuşsa işinden onca yıllık emeğinden olur.

özetle masum maskeli canavar yöneticiler demektir.
en net tanımı ile; başında yönetim kurulu ve ya üst düzey yöneticiler olmadan da sistemin aksamadan yürüyebildiği şirketlerdir.
biri gider yerine bir başkası gelir ve kimse vazgeçilmez değildir.
bireyleri konserve kutusuna koyarak sorunsallaştıran oluşumlardır.
kurumsal, uluslararası vs. şirketlerde çalıştım. gördüğüm şey, kurumsallık eşittir kokuşmuşluk. devlette de aynı kafa özelde de.
içinde bulunduğum yapıdır. içinizden gelen bazı şeyleri yapmanıza engel olur, sizi dizginler. mesela ben gelen bazı mailleri "Çünkü ananın amından dolayı" şeklinde cevaplamak istiyorum ama kurumsal kimliğim el vermiyor.
yeni mezun beyaz yakalının hayalidir.
Elbette istisnaları var ama Ezici çoğunluğu ölmüş essek arıyor. 3 tanesiyle görüştüm teki sikko bir maas teklif etti teknik mülakattan sonra diğer ikisi istediğim fiyatı duyunca şatak diye görüşmeyi kestiler.
tipe bak mk maaş beğenmiyorlar. babanızın şirketi mi lan orası. sanki alanında vazgeçilmez insanlarsınız. girersin sana bakarlar beğenirlerse maaşın hızlıca artar zaten bu sistemi algılamamış tipleri mülakata çağıran ikcılarda suç. tanımadıkları bir tipe dünyanın hiç bi yerinde binlerce dolar maaş bağlanmaz.
Hıyar a bak iş begenmiyomusum. Ben hakkımı istiyorum sadece ve oluculuge karşı cikiyorum. Eleman konuşurken yapay zeka yani teknolojiler uçup kaciyo teklifi yapay zeka değil sıradan webci maaşı. Ve bunu yapan okkalı bir Alman firması yazık...