bugün

adanalı gitar duayenidir (bkz: gitarla sevişen adam)
Yapımcısından yönetmenine, oyuncusundan figürasyonuna titizlikle hazırlanmış muhteşem ve dev bir yapım...
Ulusal Kurtuluş Savaşımızın destanı...
Kahramanlıkları, sevgileri ve acılarıyla bir ulusun, haklı ve onurlu direnişi.

1. CD "Şu Çılgın Türkler"
2. CD "iki Ateş Arasında"
3. CD "Diriliş"
4. CD "Kan Seli"
5. CD "Sonun Başlangıcı"
6. CD "Kurtuluş"
(bkz: kurtulus savasi)
orta yaşlı ve hala ünlü olamamış kimsedir..
kurtulunması gereken zor bir durumdan kurtulmak, özgürlüğüne kavuşmak.
istanbul'un en eski yerleşkelerinden biridir. Osmanlının deniz savaşlarında esir aldığı erkek nufusa iskan açmasıyla ilk sakinlerine kavuşur. Geçen yüzyılın başlarında gerçekleşen ünlü ve şaibeli tatavla yangınına kadar da resmi tarihçilerin deyimiyle gavur mahallesi *olarak kalır. sonrası derin bir istiladır ve hala sürmektedir.*
akşam üstleri arka mahalle halkının, ellerinde cekirdeklerle kapı önlerinde sohbet yaptığı semt.

eski sıcaklıklardan eser miktarda hala vardır. lakin rasgele.
izlerken gözyaşlarımın gururla aktığı, içimin parçalandığı, biz o askerlerin hakkını nasıl öderiz diye düşünerek izlediğim film.
kendi ülkemizi müdafa etmek için ölen arkerlerimizin arkasından komutanların nasıl yas tuttuğunu izlerken, atatürk ün 'bu askerleri tekrar göremeyebiliriz, sabah erkenden ziyarete gidelim' sözlerini dinlerken aklıma dünyanın binbir köşesine gönderilen mehmetçiklerimiz geliyor, hem de sadece başka ülkelere yaltaklanmak adına. bu nasıl bir zihniyettir diye düşünürken umarım bu günleri de mumla aramayız diye dua ediyorum. atam sen ne büyük insanmışsın ya!
hemen hemen her şehirde bulunan bir mahalle ismi.
ankaray istasyonlarından biri. bir önceki ve bir sonraki istasyonlar : (bkz: kolej) ve (bkz: dikimevi)
Türk oldugum ıcın gurur duymamın ne oldugunu bana tekrar tekrar anlatan, turgut özakman senaryolu bir başyapıt. gözlerinizin dolmaması imkansız.
Zamanında 6 bölüm halinde trt'de yayınlanan zannedersem inönü savaşlarından başlayıp,türklerin izmire girişiyle son bulan senaryosu turgut özakman tarafından yazılmış mükemmel dizi/film.Atatürk'ü rutkay aziz, inönüyü savaş dinçel, karabekir paşayı kenan ışık gibi önemli oyuncular canlandırmıştır. Ardından aynı kadroyla cumhuriyet yapılmıştır. Heryıl her 19 mayıs ve 29 ekimde trtde ısrarla yayınlanır...
kurtuluş yok,
tek başına,
ya hep beraber,
ya hiçbirimiz.
Partinin hayali hoşmuş
inananlar coşmuş
Seçimlere koşmuş
Amaçlar doluymuş
Camiler çokmuş
Okullar olurmuş
Tekelleşme bolmuş
Özelleşme kurtuluşmuş
Sıfırlar siliniyormuş
Kıbrıs sorunmuş
AB ekolmuş
Bush dostmuş
Barzani çok olmuş
Kış gelmiş konmuş
Savaş ülkeyi vurmuş
Köprünün halatı kopmuş
Vicdanlar kuruymuş
Başkanın buyruğuymuş
Sözler sükut bulurmuş
Vatan cumhuriyetle kurulmuş
Başa gelen hukuğu yormuş
infazlar yorulmuş
Oyunlar bozulmuş
Hükümet oy vereni unutmuş
Fakir vergiden boğulmuş
Gelen gideni aratıyormuş
Halk onurluymuş
Seçimleri bekliyormuş
Kurtuluş OYMUŞ! *
uykusuz geceme ilaç olmuş, şu anda trt1'de yayınlanan, dev yapım. gözlerimde yaşlarla izliyorum.
sadece milli birligin yogun yasandigi gunlerde televizyon programcilarin aklina gelen izlenmesi gereken filmdir.
dün gece kanal d'nin cinnet geçirerek tamamını yayınladığı yapımdır.saat 22:30 da başlayıp tam 04:30 da bitmiştir.gazi paşanın "hacianesti,gel de ordularını kurtar" diye bağırışını izleyince gece gece acayip gaza geldiğim filmdir.
(bkz: turgut ozakman)*
kurtuluş mücadelesini baştan sona anlatan trt'nin büyük emek ve para harcadığı muhteşem yapım. tek kusur Mustafa Kemal Atatürkrutkay aziz'e oynatmış olmalarıdır.
(bkz: 70)
(bkz: 70 ke)
(bkz: 70 ky)
trt nin yapımcılığını üstlendiği ve baştan sona seyrettiğim filmdir. Büyük taarruz kısmındaki süvari alayının dörtnala saldırı sahnesinde hep gözlerim sulanır. halbuki bilirim ki, bir sorun çıkmayacak geriye sızıp karargahı alacaklar ve sonunda da çember kapanacak.Saçma ama gerçekten böyle..
eski adı tatavla olan şişli belediyesine bağlı bir semt. yerleşim planı age of empiresdaki yerleşime benzer. dipdibe aralıksız evler..
nüfusu o kadar yoğundur ki iş çıkışında kaldırımda yürümek imkansızlaşır hele bir de yaşlı bir teyze o daracık kaldırımı boydan boya kapatırsa kaldırım köprü trafiğini aratmaz. semtte ağaçlık tek alan katolik mezarlığıdır..
ankara'nın cebeci'yle kolej arasındaki semti. kesin çizgileriyle belli olmamakla birlikte, eski kanser hastanesine yakın olan kolej durağıyla ankara üniversitesi cebeci kampüsü arasında kalır. tam ortasından kıbrıs caddesi geçer. kıbrıs caddesi'nin en altında kurtuluş ankaray durağı, kurtuluş lisesi vardır. yolun karşı tarafında kurtuluş parkı olmakla birlikte, parkın hemen paralelinde hacettepe üniversitesi merkez kampüsü vardır. yürüyerek kızılay'a 10, tunalı'ya 20 dakikadır. onun dışında yine kıbrıs caddesi'nden muhtelif yerlere giden dolmuşlar, otobüsler geçer. hülasa 2 üniversite ihttiva etmekle birlikte, esnaf bakımından aranıp da bulunamayacak hemen hiçbir şey yoktur. ayrıca buraya yazarak 24 yıl içerisinde beni yaşatan semtime vefa borcumu da ödemiş oldum.

(bkz: seni ölümsüzleştirdim kurtuluş) [oha]

edit: yıllar sonra gelen edit... hatta bana asırlar sonra geliyormuş gibi geldi. sanırım 6 ay sonra, yani ben evlendikten sonra burada oturacağım tekrar. bilemiyorum, olur mu olmaz mı ama ihtimali bile mutlu etmeye yetiyor. buradan ev almak, çocuklarımın da benim gibi mutlu büyümesini istiyorum. yine editlerim belki aylar, belki yıllar sonra. keep in touch everybody. öperim. (30.11.2013)

edit: 29.9.2014 itibariyle ayrancı stayla ama ve lakin araştırmalarım sürüyor. bekle beni kurtuluş, bekle beni taşkent. (24.9.2014)
kurtuluş savaşımızın kazanılmasında, insanlığı unutmayan centilmenlerin büyük yer tuttuğunu da hatırlatan şahane belgesel film.

--spoiler--
türk askeri sırtında yaralı bir yunan askerini taşır.
--spoiler--

--spoiler--
izmir' de kalacağı eve ayak basan ulu önderin önüne yunan bayrağı serilir ancak mustafa kemal paşa, bayrağın üzerine basıp eve girmeyi reddeder. aynı şeyi yunan kralının yaptığı hatırlatılınca, ' o bir hata yapmış, bayrağın üzerine basılmaz, bayraklar milletlerin bağımsızlık ve onur sembolleridir. ' cevabını verir.
--spoiler--
her 30 ağustosta ve diğer resmi bayramlarda izlenmesi gereken, hangi zorluklardan geçilerek bugünleri yaşamamıza imkan sağlandığının görülmesine yardımcı olan, insanı ağlatan TRT yapımıdır.
güncel Önemli Başlıklar