bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    xvı. yyın ikinci yarısı ile xvıı. yyın başlarında yaşadığı tahmin edilen ve alevîler arasında pir sultan abdal 'dan sonraki en kıymetli şair olarak kabul edilen şair.
    3 ... yasak merve
  2. 2.
    Alevilerin yedi ulu ozanindan birisidir . Ama Aleviler icin bu yedi ozaninda birbirinden farki yoktur hepsine de ayni kiymeti verirler . Diger alti ulu ozan

Hatayi
    Yemini
    Virani
    Nesimi
    Pir Sultan Abdal
    Fuzuli dir .

Not : Siralama kiymet verilme sirasina gore yapilmamis spontane bir halde verilmistir .
    3 ... migfer
  3. 3.
    (bkz: kirk hammett)
    5 -1 ... gerko
  4. 4.
    (#761786)
    ... mulayim
  5. 5.
    Pir Sultan Abdal'ın dervişi olup, coşkun deyişleriyle, "bir dost bulamadım gün akşam oldu", "Seyyah oldum şu alemi gezerim", "Gafil kalma şaşkın bir gün ölürsün" gibi çok bilinen nefesleriyle tanınmış Onaltıncı yüzyıl Türk halk ozanı.
    ... akyol
  6. 6.
    Dün gece seyrim içinde

Dün gece seyrim içinde
    Ben dedem Ali'yi gördüm
    Egildim niyaz eyledim
    Düldül'ün nalini gördüm

Kanber'i durur saginda
    Salinir cennet baginda
    Ali, Musa Turdagi'nda
    Ben dedem Ali'yi gördüm

Üç çerag yanar sisede
    Arslanlar gizli mesede
    Yedi iklim dört kösede
    Ben dedem Ali'yi gördüm

Yüce daglar boran coskun
    Kul Himmet askina düskün
    Cümle meleklerden üstün
    Ben dedem Ali'yi gördüm..
    ... yusuf50
  7. 7.
    seyyah olup şu alemi gezerim isimli şiiri çok meşhurdur; en son yaşar, hatırla albümünde seslendirmişti.

Seyyah oldum şu alemi gezerim
    Bir dost bulamadım gün akşam oldu
    1 ... yirmi besinci kisim
  8. 8.
    aslında hayati hakkinda hicbir bilgi bulunmayan kul himmet’in xvi.-xvii. yuzyillarda yasadigi sanilmaktadir. mezarinin, tokat’in almus ilcesinin gorumlu koyunde bulundugu iddia edilir. pir sultan abdal, kul himmet’i kendi comezi olarak anmistir.

inancindan dolayı cileli bir hayat gecirmis, zindana atilmistir.siirlerinde pir sultan abdal etkileri guclu bicimde sezilmektedir. ozanin olumuyle ilgili kesin bilgi olmamakla beraber, uzun sure kacak yasayip koyunde vefat ettigi soylenmektedir.
    ... porsuga kar yagdi
  9. 9.
    Çok içli deyişleri vardır. Bir alevi mutasavvıf ve şair.
    ... tuttugunu koparan adam
  10. 10.
    Mezarı, doğduğu yer olan Tokat iline bağlı Almus ilçesinin Görümlü (Varzıl) köyündedir. Alevi-Bektaşi mezhebinin Erdebil Tekkesi'ne bağlı Safeviye kolundan olduğu öne sürülür. Yaşadığı dönemde, Pir Sultan Abdal ve Şah Hatayi'yle adı anılmıştır ve Yedi Ulu Ozan'dan biridir. inancından dolayı çileli bir hayat geçirdiği, zindanlarda yattığı söylenir. Ölümüyle ilgili kesin bilgiler olmamakla beraber, Pir Sultan Abdal’ın 1560'da asılmasından sonra uzun süre kaçak yaşayıp köyünde vefat ettiği sanılmaktadır. Sevgi, barış, dostluk temelli nefesler söylemiştir.
    ... turkmen balasi