1. 1.
  ulular ulusu büyük başbuğ çengiz han ın torunu moğol imparatorluğunun kağanı ve çindeki türk-moğol hakimiyetinin tamgası olan yuan hanedanının kurucusu.

  kubilay han hakkında ansiklopedik bilgi vermek pek bana göre değil.yani ansiklopedik bilgi verilir de içselleştirilmemiş şekilde aktarmak pek bana göre değil.malesef ki içselleştirecek kadar bir bilgim ve sevgim de olmadı.ancak şunu bilir bunu söylerim ki çine akın yapıp bütün çin düzenini türk-moğol sistemine göre tasnif etmeye çalışmak yani binlerce yılın çindeki sömürü ve şehirlerindeki kokuşmuşluk kültürünü düzenlemeye çalışmak üzerine de bir başka turani kavimin uzantısı olan kahramanlar ve yine büyük bir kültürün diyarı japonyaya sefere çıkmak anlatılacak gibi değil.zaten büyük kubilayın ne olduğunu az da olsa mertlikte ve insancıllıktan anlayan anlar.

  kanımca kubilay han japonya seferinde başarılı olsaydı ondan önceki turani kavim olan aynların japonya seferinin ve yerleşmelerinin japonlara kattığı birçok olumlu yön düşünülünce bugünkü japonyanın daha kudretli ve kültürlü olmasını sağlayabilirdi.

  kubilay han bir moğol geleneği olarak bulunduğu bölgedeki ticareti de tavan yaptırmıştır.tıpkı dedesi olan çengiz han gibi kervanların ve ticaretçilerin güvenliğini sağlamış kağıt para ve benzeri sistemle de bu güvenliğe çinde de katkı yapmıştır.

  onların yaptıklarını türk islam sentezcisi islamcı liberal komunist ve bilimum garip mahlukat tarihçilerden öğrenip yaktılar yıktılar gibi mübalağlı yorumlar yerine dünyaya ve kültüre katkılarını iyi incelemek ve haklıya hakkını vermek gereklidir kanımca.
  3 -4 ... selim pusat
 2. 2.
  Çin'de ilk defa kâğıt para kullanımını başlatan kişidir.
  2 ... miracelli
 3. 3.
  1293 senesinde Endonezya'ya bir sefer yapmış ve Cava'yı ele geçirmiştir.
  1 ... kubur
 4. 4.
  Moğol imparatorluğunun kağanı, aynı zamanda Çin'deki Yuan Hanedanlığı'nın kurucusu ve ilk imparatorudur.
  ... wecihii
 5. 5.
  Çin'de Müslüman Türkleri memurluk, valilik gibi yüksek mevkilere getirmiş ulu Türk-moğol ve Çin Kaanıdır.
  -1 ... selim pusat
 6. 6.
  marco polo'nun paparazzilik yaptıgı zamanının ünlü sosyetiği.
  ... byoser
 7. 7.
  yönetimde ve sosyal hayatta her kültürden ve her inançtan insana yer veren saygı gösteren bir yöneticiydi. emrinde danışman, yönetici, asker olarak bir sürü müslüman, zerdüşt, hirıstıyan, budist vs. çalışmıştır; döneminin (göreceli) seküler kişiliğiydi.
  ... kerameti kendinden menkul
 8. 8.
  japonya seferiyle ilgili olarak şöyle bişey duymuştum:
  kubilay han kendisine haraç vermeyi nasıl olsa okyanusun ortasında adadayız diye kabul etmeyen japonlar üzerine sefer yapmaya karar verir ve bunun için çinli ustalara dünyanın o zamanki en büyük donanmasını hazırlatır. japonlar tırım tırım tırsmışlar tapınaklarına sığınıp son dualarını etmeye başlamışlar ki donanmanın büyük bir kısmı japon kıyılarına yakın bir noktada suya batar. bu felaketten yalnızca kubilay han yanındaki az sayıda insan kurtulur. daha sonra da kubilay fazla yaşamaz, ölür.

  meğer çinliler kendilerini maraba yapan kubilaydan intikam almak için gemilerin bazı bölgelerini su almaya müsait sakat falan yapmışlar. bu durum da civarda yapılan kazı çalışmaları sonucu bulunan gemiler üzerinde yapılan incelemeyle ortaya çıkmış.
  4 ... kama tarkan kagan
 9. 9.
  marco polo dizisinde Benedict wong tarafından başarıyla canlandırılan, yuan hanedanının lideri.
  ... cifthasekipasa
 10. 10.
  Cengiz Hanın torunudur. iran'daki Türk ilhanlılar devletinin kurucusu Hülagü'nün ağabeyidir.
  5. Moğol Hanı
  1. Yuan Hanedanı imparatoru
  Çin imparatoru.
  ... timarli sipahi pusat40