1. 1.
  yılanlar arasında en tehlikelisidir.zehirleri vücuda cok cabuk yayılır.
  2 ... hasnicktir
 2. 2.
  tek ısırıkta yüz insanı öldürebilecek etkide zehir salgilayabilen bilinen en buyuk zehirli yılan.
  ... manson
 3. 3.
  Hindistan da bulunur. Yılandan başka bir şey yemez. Hatta kendinden büyük yılanları bile yutar. En sevdiği yılan sıçan yılanıdır. yavruları için yuva yapan tek yılan türüdür.
  -1 ... elm sokagi tabelasi
 4. 4.
  gözleri diğer yılanlara göre çok daha iyi görür deri değiştirme zamanında gözü kör olmuş kadar az görür.
  1 ... miracelli
 5. 5.
  kral kobra (ophiagassus hanna) bilinen en uzun yilanlardandir. genellikle insanlara yaklasmaz, ancak köseye sikistirilirsa isirmaktan cekinmez. ana besin kaynagi diger yilanlardir.

  bu yilanin zehri de kara mamba gibi neurotoksit bir zehirdir, ancak gene de farkli bir kokteyldir. bu kokteyl, damar ceperlerine zarar veren bir özellikte icermektedir. insanlar üzerindeki durumu, bir insan isirildiktan 90 dakika sonra tamamen solunum fonksiyonunu yitirmektedir. yalniz, bazi insanlara sunni solunum cihaziyla kendi solunumu durduktan sonra 30 saat kadar sunni solunum yaptirilmis, isirildiktan on saat sonra panzehir etkisi gösteren ilaclar verilmis, ve isirilmadan 30 saat sonra da sahislarin, herhangi bir felcle karsilasmadan iyilestigi görülmüstür. bilinmeyen bir sebepten dolayi königskobra´nin kadinlar üzerindeki etkisi erkeklere nazaran daha öldürücü olmaktadir. bu sinir zehri de sinir hücrelerinin birbirleriyle iletisimini koparmakta, insan vücudunda sinirsel ulasimi durdurmaktadir.

  ancak zehrin etkisi orta siddetli olarak literatüre gecmistir. inland taipan, normal kobra ve kara mamba gibi yilanlarin zehirleri daha etkilidir. ama gene de königskobra tarafindan sokulmakta, bir insani öldürmeye yeter de artar bile... cünkü etkisi diger zehir kokteyllerinden daha az bile olsa, zerkedilen miktar cok fazladir. kral kobra´nin 394mg zehir enjekte ettigi tespit edilmistir. bu miktar, cok öldürücü bir dozaja tekamül etmektedir.
  2 ... paganviodio
 6. 6.
  söylenişi bile güzel söylemdir. evlenip çoluk çocuga karışmış diye duydum.
  ... affetmem cizerim
 7. 7.
  hindistan da yılan oynatıcılarının elinde şebek olan yılan türü.
  -1 ... borank
 8. 8.
  boyu 5,5 metreyi geçebilen dünyanın en büyük zehirli yılanı.

  kral kobra yalnızca diğer yılanlarla beslenir. zorunlu olmadıkça insanlar da dahil diğer canlılara saldırmaz. pek çok yılandan farklı olarak çenesinde (ya da başının başka bir yerinde) ısı algılayıcı gözenekler yoktur çünkü onun avları soğuk kanlı diğer yılanlardır. aynı toprakları paylaştığı tüm diğer yılanların zehrine bağışıktır. bağışık olmadığı tek zehir kendisininkidir. dişiler yumurtlamadan önce yapraklardan yuva yaparlar. bunun nedeni çürümekte olan yaprakların ortaya çıkaracağı ısı ile yumurtalarını olgunlaştırmaktır. hiçbir çıkıntısı olmayan bir canlının yuva yapması izlenmesi gereken bir olaydır. yumurtlayan kraliçe kobra yumurtalar çatlayıp yavrular çıkana kadar yuvada aç-susuz nöbet bekler. yavrular yumurtalardan çıkmaya başlarken usulca ortamdan sıvışır çünkü uzun süren açlık doğuştan yılan yiyici olan kraliçe kobrayı yamyamlığa terfi ettirebilir.

  çok etkili bir zehri yoktur. dünyadaki çoğu yılan kral kobradan daha etkili zehir üretir ancak kral kobra o kadar büyük miktarlar üretir ve ısırığıyla zerk eder ki taipandan sonraki en ölümcül yılan durumuna gelir.

  not: hindistan'da yılan oynatıcıların oynattıkları bu değil çok daha küçük olan hint kobrasıdır. kral kobrayı oynatmaya kalkarsanız sepetten üç metre uzakta olsanız da ananızı beller.
  1 -1 ... sadaeke
 9. 9.
  dünyanın en zehirli yılanıdır. bir ısırığı 40 tonluk bir balinayı öldürebilecek güçtedir.
  ... maskelibalo
 10. 10.
  dünyanın en zehirli yılanıdır. bir ısırığı ile 1.5 milyon * ermeniyi öldürebilecek güçtedir.
  (bkz: sözde ermeni soykırımı)
  4 ... falkenheim