1. 1.
  bursa şehrinin sosyete mekanlarından.öğrenciye tavsiye edilmez.çay 75 kuruş,bardakta gazoz 1.5 ytl
  1 ... pavell
 2. 2.
  yıllar önce (zannedersem sene 1993tü) bir dükkanından beleşe 4-5 tane koza aldığım (ve onlarla o çocuk halimle epeyce oynadığım)bursa'da bulunan kadim mekan.
  1 ... azorka
 3. 3.
  1996 senesinin yazında, üst katındaki dükkanlardan biri olan payet ipek isimli dükkanda 3 ay süreyle çalıştığım, eski bursa yı tek başına betimleyebilen büyüleyici çarşı. ziyadesiyle turistler tarafından rağbet gören bir han olduğundan, ingilizcemi ilerletmede yardımcı olabilir düşüncesiydi heralde beni oraya çocuk yaşta bırakan babamınki. gerçekten çok şey öğrendim o yaz. su an tümüyle tarihe karışmaya yüz tutmuş usta-çırak ilişkileri, bir mesleği o işi senelerdir yapan insandan öğrenmek, müşterilere nasıl davranılması gerketiğini öğremek, bir dükkanın nasıl açıldığını nasıl kapandığını öğrenmek, kumaş toplarını sarmayı öğrenmek, kumaş ölçmek, kumaş kesmek, kumaşı boylamasına kesip ustadan dayak yemek, cenabetken dükkan açılmaması gerektiğini öğrenmek, günün ilk satışını siftah seramonilerine uygun yapmak. bir tanesi bile öğrendiğim tüm ingilizce kelimelerden daha değerliydi..
  2 ... lazy pigeon
 4. 4.
  çok kalın duvarları vardır. yazın en beter sıcağında efil efil eser içi. iç kozahan dedilen, havuzlu bahçe kısmında eskiden çok kral bir esnaf lokantası vardı, müthiş ev yemekleri yapardı. öğlen yemeğinden sonra havuz başında, ulu ağaçların koyu gölgesinde içilen demli çayın tadını başka hiç bir yerde bulamadım. en son gittiğimde her yer cafe olmuştu, insanlar kucak kucağa oturuyordu. olsun dedim en azından ağaçları kesmemişler..
  4 ... lazy pigeon
 5. 5.
  çocukken kozaların geldiği zamanlar gidip kelebek ve koza topladığımız Bursa'nın güzel ve tarihi hanlarından en ünlüsüdür... Eskiden koza yetiştiren köylüler çuvallarıyla gelir kozalarını satardı bu handa... Bu koza pazarı iğne atsan yere düşmez bir kalabalık olurdu ama çok da neşeli güzel olurdu. Her tarafta bembeyaz kar gibi kozalar... (bkz: hey gidi günler)
  4 ... birdy
 6. 6.
  şimdi durum nedir bilmiyorum ama 4-5 sene öncesine kadar koza han da oturup oturmama kararını siz değil orda bulunan kediler belirlerdi. sürekli masaların etrafında dolaşıp garsonlardan daha fazla ortalarda gözüken bu kedilerin istemediği birisinin orada oturması mümkün değildi. sürekli masanızın altına girerek ya da her an atlayacakmış gibi bakarak pek çok kişiyi mekandan kaçırmalarına bizzat şahit olmuşluğum ve bizzat mekanı terketmişliğim vakidir
  1 ... sessiz harf
 7. 7.
  biela isminde olağanüstü bir yıldızla karşılaşıp tanıştığım yerdir... çok sonra han daki bir lokantadan yayılan soğan kokusunun onu rahatsız ettiğini söyleyip aslında hanın o kısmında oturmak istemediğini söylemişti de beni üzmüştü...
  1 ... birdy
 8. 8.
  Kozahan da sükunet, huzur ve tarih vardir
  Bunu görmek isteyenlere resimler:
  http://wowturkey.com/foru...ic.php?t=4610&start=0
  ... gozdewell
 9. 9.
  bursa'da ulucami ile orhan camii arasında bulunan ve eskiden beri koza ticaretinin merkezi olan bu han, 1491 yılında ikinci beyazıt tarafından istanbul'daki beyazıt camii'ne gelir olarak yaptırılmıştır.
  ... yett
 10. 10.
  (bkz: çay)

  (bkz: sigara)

  (bkz: su sesi)
  ... jokernel