bugün

yükseklik korkumu yenmem için 13 katlı binanın üstünde ip cambazlığı mı yapmalıyım.
Asiri yorgunluktan ve stresten olur, o kadar yorgunsunuz ki eskiden sizi dehset icine birakan seyler artik basimdan gitsin bunlar diye yaparsiniz.
eğer türk kültüründeyse garip olacak bir davranıştır.
- selaaaaağmun aleyküm bilader. sen benim yükseklik korkummuşsun ? ne ayak lan oğlum ? sen kimsin lan ? artistliğin kime ? arkanda kim var la amına kodumun ha söyle lan ?gibi.
nereye gidiyorsun be arkadaşım derler adama. böcekten korkan bedeninde böcek gezdirsin, köpekten korkan köpek alıp baksın, yüksekten korkan gökdelene çıkıp manzara izlesin, boğulma tahlikesi atlatan derin sularda yüzsün, korkmasın, korkusunun üzerine gitsin. çok kolaydı.
Bilinenin bilinmeyene olan üstünlüğüdür. Korktuğun şey neyse, artık korkmayana kadar onun üstüne git.
(bkz: en büyük risk risk almamaktır)*
-abi ya ölmekten çok korkuyorum.
+korkularının üzerine gitmelisin.
-zaten sen beni hiç sevmedin ki.
psikolojide var olan fakat her korku için geçerli olmayan bir durum. karanlık korkusu, yalnızlık korkusu bir nevi üzerine gidilerek alt edilir de ya hamam böceği korkusu ne olacak? görünce evi terk ediyorum, kaldı ki bi' de o korkunun üzerine gideceğim.
Hadi o zaman
silahın, bombanın, mayının, üzerimize hızla gelen kamyonun, mahalledeki magandaların üzerine gidelim.
Nasıl olsa 9 canımız var. Birini veririz diğerini kullanırız.
Hayvanlar aleminde bile,
korkuların üzerine gitmek diye bir olgu yoktur.
bazen kötü sonuçlanabilir.

adam diyor ki; psikoloğa gittim, korkularının üzerine yürümelisin dedi doktor; ben de korktuğum adamın üzerine yürüdüm, sonuç: ağzım burnum kırıldı.
plastik bardaktan su içemiyorum. Zor değil aslında. Ama bazen zorluk çıkarabiliyor.

Örneğin geçen kutlama vardı. Herkes pet bardakla içti. Ben içemedim. Zor bi sorun evet.
yurdışına çıkmak beş parasız kalmak ve nasıl hayatta kalacağımı görmek istiyorum.
legal olarak çalışılamaz. garsonluk yaparım heralde.
diğer bir korkumsa korku demeyelim de ne yaparım merakı kimsesiz kalmak bunun için annemin ölmesi lazım.
örnek verecek olursak; tuvalet kağıdını kontrol etmeden sıçmak.
sudan korkuyorum ve bunun yenmek adına gittiğim yüzme kursunda hocanın öküz gibi beni ilk günden 2 metrelik havuza atmasıdır. ben böyle korkunun üzerine gitmenin ağzına tüküreyim.
fizyolojik olarak zarar verecek korkular haricinde, bile bile ladese tutuşmak gibi değildir. mevzu, aşılabilecek korkular ise üzerine gidilmelidir. korkuların üzerine gitmekte, insan korktuğu şeyi önce bilmesi gerekir. yani, daha önce korkmadan yaptığın bir eylemi, korkularımın üzerine gittim ve oldu diyemezsin bence. her şey kendiliğinden gelir aslında.
Gel de panik atağa anlat bunu.
(bkz: panik atak)
görsel
Mesela benim aldatılma kaygım ve korkum var veya sevilmeme gibi. Bunu atlatmak için aldatılmam mı lazım? Bu Ne saçma şey be.