bugün

her rolü oynayabilen, yeteneklerinin görülmesiyle yavaş yavaş figüranlıktan kurtulan, fatih akın'ın gözde oyuncusudur.
anlat istanbuldaki homosexual mimi karakteri, gönül yarasındaki mehmet karakteri, ve duvara karşıdaki karakteri düşündüğümüzde birbirinden çok farklı karakterleri olağanüstü başarılı canlandıran süper sinema oyuncusu.sanatçılık bu olsa gerek.
harika, olaganustu gibi sifatlar kendisine az gelecek oyuncudur. kendisini masumiyet filminde cok begenmisimdir. *
the net 2.0 adlı türk-amerikan ortak yapı filmin fragmanında gördüğüm oyuncu.
duvara karşı filminde birol ünel le bir sahnesi vardır ki beni kopartmıştır.birol ünel evlenmek istemektedir ama güven kıraç "asla" demektedir,en son birol allem eder kallem eder güveni ikna eder ve güven kıraç da en sonunda "tamam,evlen amına koyim" diyerek beni kopartmıştır.o filmde dikkatimi çeken şey de güven kıraçın sürekli küfretmesidir.ayrıca filmde almanca bir tek kelime etmemiş ve almanca bilmiyorum ayaklarına yatmıştır(meltem cumbulla kurdukları diyalog da bunu gösterir (bkz: ich möchte fünf köfte) ) ama kız istemeye giderken birolün almanca söylediği birçok şeyi anlayıp türkçe yorumlar yapmıştır.tabi bunlar güven kıraçın hatası değildir ama fatih akın filmlerinde az çok almnca bilmek gerekir kanaatindeyim..
bir reklam filmi ile ünlenmiştir. bu reklam filmi ona sinema dünyasının ve dizilerin kapısını açmıştır.
tekdüze görünüşün aksine, sıradışı oyunculuğuyla hep ama kontrollü yükselen aktör.
duvara karsi filminde kiz istemeye giderken goturulen cikolatanin alkollu olup olmadigi hakkindaki diyaloglarda kufurleriyle kirip gecirmis kisidir.
farklı rollere başarılı bir biçimde bürünebilen yegane kişilerden birisi olan, 1968 doğumlu, göründüğü kadarıyla, ''muhabbetsever'' modunda takıldığı her halinden belli olan, küfür etmenin süper ötesi yakı$tığı, ''o oynasın, biz de izleyelim'' tadındaki oyunculuğu ile gönüllere taht kurmuş tiyatrocu..

bir aralar, ntv'nin radyo hayatına daha yeni yeni atıldığı zamanlar, canlı radyo yayını da yapmış, o zamanlar orta okul'u şenlendiren bendenizi de pek bir keyifli hallere sürüklemiştir. bu abi'nin, aynı zamanda 90'ların ortasında oynadığı bir sürü klip de mevcuttur. aynı şekilde, demet'in en sağlam şarkısı olan arnavut kaldırımı'nın klibinde, akordeon çalan, ince bıyıklı, o dönemin modası içerisinde kendisine yer edinmiş olan yuvarlak gözlüklü, kıl fransız tipleri andıran tipiyle de, her an karşınıza çıkabilir..
sesini pek de iyi kullanamayan, yardımcı oyunculuğa sıkışıp kalmış oyuncu. aşmış bir performansını göremedim henüz, ya da o gösteremedi.
her filmde varolan oyuncu.. bana pek bir itici geliyor ama garip bir şekilde beğeniyorum da.. anlamadım gitti ben bu adamı.. ama itici ya..
her rolun hakkını veren basarılı oyuncu. eşcinselde olabiliyor takvadaki gibi sofuda.. cok iyi bir oyuncu cook. degerini bilmek lazım.
bambi mudavimi.
erkan can'ın kankası.
Oynadığı Fimler,

Sınav (2006)
Takva (2006)
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2005)
Kebab Connection (2005)
Anlat istanbul (2004)
Duvara Karşı (2004)
Gönül Yarası (2004)
Abdülhamit Düşerken (2003)
Duruşma (1999)
Azize (1998)
Masumiyet (1997)
Bugün uludağ üniversitesi'nde bahar şenliği kapsamında kendisiyle yapılan söyleşide bir öğrencinin geçmişinde malum filmlerde rol almış sibel kekilli hakkında''onun duvara karşı gibi iyi bir yapımda olması ne kadar etik?'' sorusu üzerine ''Niye sordun? Sende arşiv var galiba'' cevabını vererek salondaki herkesi kırıp geçirmiş oyuncudur. Söyleyişi sonunda soruyu soran adama ''Sibel'in telefonunu veriyim istersen'' demesi ise bütün izleyenleri daha da dumur vaziyete sokmuştur. *
küfürlü konuştuğu sahnelere bir türlü alışamadığım oyuncu. bu kadar gerçekçi küfür edebilen oyuncu görmedim!
(bkz: duvara karşı)
masumiyet 'ten sonra bir türlü kendine gelememiş aktör.
advantage kartının reklamlarındaki seslendirmesiyle beni birden kendinden ve hayattan soğutan özünde büyük oyuncu.
tadım reklamıyla nefret edilen bir adam olmuştur. bu kadar kötü reklam nasıl yapılır anlamış değilim.

(bkz: güven kıranc ın tadım reklamı)
türk sinemasının kadrolu oyuncularındandır.
son dönem türk filmlerinde içinde onun rol almadığı bir film varsa anlayın ki bir yanlışlık olmuş, yönetmenin dalgınlığına gelmiştir.
tamam yetenekli adam ona bir lafımız yok.
ama bu ne be kardeşim!... aynı rolleri oynayabilecek bir allah'ın kulu daha yok mu bu piyasada! sanki kültür bakanlığı yapımcılara "bu adamı filminizde oynatın, bütçeniz benden" diye kampanya başlatmış. ben güven kıraç düşmanı değilim yanlış anlaşılmasın ama yeni yüzler ve genç yetenekler istiyoruz. konservatuarlarda dirsek çürüten binlerce delikanlı var. ne cevherler, ne şener şen'ler, ne şevket çoruh'lar, ne türkan şoray'lar var kim bilir!...
kameranın önünden azıcık çekilseniz de bu çocuklardan da bir ikisini ekranlarda görebilsek

not: bir de " güven kıraç alana meltem cumbul bedava" durumları var sinemamızda.
çok tuhafıma kaçıyor sözlük!
sıkı bir resim kolleksiyonu oduğu bilinir.. plastik sanatlara destek veren sanatçı abimiz, örnek oyuncu
değerinin ölmeden önce bilinmesi umulan oyuncu.
çok doğal bir insan. röpörtajlarından biliyorum.
banka şubelerini hiç sevmeyen kişi.

(bkz: unutulmayan televizyon reklamları)