bugün

KARGA YAVRUSUNA ŞAHAN GELiRMiŞ SÖZÜNÜN DEĞiŞiK KELiMELERLE KURULMUŞ AYNI ANLAMI.

(bkz: BAŞLIĞIN BAŞA KALMASI)
(bkz: kargaya yavrusu kuzgun gorunurmus)
ilk başta başlığı açan yazara teessüf ederim. Lütfen Türkçe karakterlerle yazalım.

Daha sonra gelelim atasözümüze. Günümüz aile yapısını anlatabilecek bir söz. Kimi dinlesem çocuğu harika. Ya cidden anlamıyorum bir yaşındaki çocuğun üstün meziyetlerinden, otuz yaşındaki adama kadar herkes kendi çocuğunun özelliklerini anlatmaya bayılıyor. Anlatırken sanki o çocuğu ben yaptım der gibi gururlanma içerisinde. Ailelere tavsiyem çocuklarınızı övmeyin. En azından nesnel olun evet amcası Ahmet okulunda en birinci değil de Ahmet'in görevlerini yerine getirdiğini görüyorum deyin.

Psikolojide insanın kişiliklerini değil yanlış olan davranışlarını eleştirin kaidesi vardır. Aynı şekilde neden iyi olan özellikler devamlı övülüyor de davranışı övülmüyor merak ediyorum.

Etrafımda gördüğüm olaylardan biri de devamlı övülen kişilerin bu özelliklerini sürekli hale getirememeleri. Özellikle okul başarısı devamlı övülen çocuklar bir yerden sonra düşüşe geçiyorlar. Düşünsenize her sınıfta, her gittiğiniz okulda aileniz sizin devamlı birinci olmanızı istiyor.

Neyse konu uzun. Sessiz geveze yazar ama herkes yine sidik yarıştırmaktan pardon çocuğunu göklere çıkarmaktan geri durmaz. Yapmayın.