bugün

insan olarak en büyük yanılgılarımızdan biridir. kin tutarak o kişiyi cezalandırdığınızı mı düşünüyorsunuz gerçekten? hayır, asıl cezayı kendimize veriyoruz biz kin tutarak. kırgınlıkları çoğaltıyoruz içimizde. hadi affetmiyoruz, bari kin tutmayalım değil mi? ama yok. ölene kadar bizle yaşayacak o kin.
bazen de tavşan dağa küsmüş hesabı oluyor. biz kin tutuyoruz ama karşıdaki unutup gitmiş. yani kendimize yapıyoruz.

bununla ilgili bi hikaye var bilirsiniz:

--spoiler--
bi gün öğretmen ertesi gün için öğrencilerinden birer çuval patates getirmelerini istiyor. ertesi güne getiriyor öğrenciler.merak ediyorlar tabi, acaba ne olacak bu patatesler diye. öğretmen, her affetmediğiniz insan için bir patatese o kişiinin ismini yazın. ve bu çuvalları 1 hafta boyunca nereye giderseniz yanınızda taşıyacaksınız diyor. neyse yazıyorlar falan 1 hafta geçiyor. çok fazla patatesi olanlar başlıyorlar söylenmeye. kolay mı 1 hafta taşımak? değil. öğretmen açıklıyor: işte böyle affetmediğiniz her kişiyi yanınızda taşıyorsunuz yani kendinizi cezalandırıyorsunuz.
--spoiler--

bizim kinimiz 1 hafta değil ama. ömür boyu yanımızda gezdirebiliyoruz o çuvalı bazen.
affetmeyi bilmek gerek. kusursuz insan yoktur. bir şans daha verin, insan hata yaptıkça olgunlaşır.
affedin ki patatesler ağırlık yapmasın sırtınızda.
Yapmak istemiyorum ama elimde değil kolay kolay affedemiyirum insanları galiba .
Kötü bir his omuzlarda ağır bir yüke sebep oluyor .
Anlik olarak yapabildigim ama genel olarak yapamadigim eylem. Evet adam gibi kin tutamiyorum kimseye cabuk geciyor ofkem.
insanı bir duygu. eyleme geçmeden önce...

hayatımda nefret ettiğim tek özelliğim diyebilirim ama ben buyum. 30 yaşıma geldim ancak değişmedim... çocukken de böyleydim kin tuttum ve mutlaka intikam aldım. işin en berbat kısmı ise ne kadar seversem seveyim eğer kin tutmuşsam sevdiğim insanlarında canını yakıyorum.

belkide hastayım bu konuda bilemiyorum.
Benim gibi kincilerin yaptığıdır. Yıllar geçse bile asla unutmam bana yapılan kötülüğü.
unutmamaktan ziyade insanın kendini bileyip intikam Hırsına bürünmesidir kin tutmak. aklına geldikçe neredeyse ilk an ki şiddetiyle hissetmektir.
pozitif ve kafası rahat insanların genelde olmayan huydur. yalnız o insanlarda bile bi yerlerde vardır.
Oyle bir şeydir ki sanki sen kini değil kin seni tutar.

3 yaşımda edilen küfürü, edeni, edenin yüzünü hatırlarım o derece.
kin tutmak kötü bir şeydir. kin tutulan olmak iyi ama. düşmanını bilmek herhalde olumlu bir durum. hazırlıkları ona göre yapar cephaneyi ona göre temin eder ve savunmada olursun tehlike uzaklaşana dek. eğer ki kin tutulan kişiyseniz şanslısınız. bu sizi canlı tutacaktır..

(bkz: konfüçyus)
asla sahip olmak istemediğim duygudur. zaten kin tutmasını beceremem de. hemen unutup affederim. bence insanı yoran bir şey.
Bazen iyidir.Size yapılan yanlışın intikamından ziyade, o yanlışı yapanların yarın dost olsanız bile, güvenilmez olduklarını unutmamanızı sağlar.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.