bugün

ikinci filmi zaman kaybı olarak düşünüyorum ilk filmdeki kadar büyük aksiyonu yok o ilk filmin farklı hikaye anlatım teknikleri de yok mantık hataları bolca var. ikinci film ilk film kadar iyi değil.

mesela çok usta bir suikastçi nasıl oluyorda bir tane bar fedaisini öldüremiyor. direk kapıya dalıp öldürmeye çalışıyor.

mezardan çıkma sahnesi de saçma o toprağın ağır olması ve arasından yüzer gibi çıkmak akla mantığa uymuyor.
Kimse kusura bakmasın da çeki çen filmleriyle aynı seviyededir. Yönetmen tarantino diye övme yarışına giriliyor.

Aksiyon sevmediğim için yıllardır izlemem ama bu kadar övülüyorsa aksiyon değil, beyin yakandır, dedi ve izledim.

izlerken utandım böyle bi karete filmi izlediğim için. Çeki çen şangay'ı izlerim, hem ponçik adam görürüm. Orda nasıl dövüyordu la adamları fuaa fuaaa.
görsel
renkleriyle, müzikleriyle ve uzak doğu dövüş sanatını estetik bir şekilde sunmasıyla yıllar geçse de izlemekten bıkmadığım film.

Uma thurman hikayeyi yaşamasıyla hipnotize eder. Quentin Tarantino hayran olduğu tüm renkleri ve japon filmlerini bu filmde harmanlamış gibidir.
bill'i öldür.
görsel
abartısıyla unutulmazlar arasında yer alan tarantino filmi.

ilk filmi ikincisine oranla daha akıcı. özellikle Gogo yubari ve o-ren ishii sahneleri nefes kesici.
o-ren ishii'nin geçmişini ele alan sahneler ve son sahnede çalan müzik bile filmi alıp taşıyor.
dinlemek isteyenler;
https://youtu.be/mtwqZpV3K1c

benim için kill Bill filminin imzası bu şarkıdır.

filmde mantık hataları var; tüm kan sahneleri, ince bir katananın olduğundan daha güçlü gösterilmesi gibi ama film bu hatalarla bir bütün olarak kabul edilmeli. bu sayede daha uçuk oluyor zaten. her an gerçekçi olmamak lazım.
tarantino bunu tek film olarak çekmiş ancak süresi çok uzun olunca sahneleri kesip atmaya kıyamadığı için iki filme bölmüş. filmlerde intikam almaya çalışan bir suikastçinin hikayesini anlatmaktadır. filmlerin anlatımı çok başarılıdır. sahne geçişleri müzikleri ve özellikle oyunculuklar oldukça başarılıdır. yönetmen mükemmel bir iş ortaya çıkartmış. kendi tarzında en başarılı 2-3 filminden birisidir bence.

filmin eleştirilen bir iki noktasına dikkat çekilmesi lazım.

birincisi izlediği her filmde %100 gerçeklik peşinde koşanların bu tip filmlerden uzak durması gerekir. çünkü bu film fantastik bir film. vay efendim kadının 4 yıl koma sonrası neden bacağında kıl yokmuş. vay efendim ojesi varmış, vay efendim kadın komadan çıkınca süper güçlenmiş falan filan. bruce banner hulk olduğunda pantolonu yırtılmayınca sorun yok da kadının bacağındaki kıl sorun.

bütün filmi bu detaylarla gömmeye çalışanlar var. film filmdir, neden %100 gerçeklik arıyorsun ki? adam anlatmak istediği şeyi anlatmış mı ona bak, oyunculuklar nasıl ona bak. yok efendim 50 kişiyi nasıl kesmiş kadın tek başına. vay efendim 50 adamın kılıcı varmış da neden tabancası yokmuş.

--spoiler--
gerçekliğe dayandıracak olursak kadının mezardan yumruklarıyla kırdığı tabuttan çıkması da mantık hatası olur.
--spoiler--

ama adam onu o şekilde işlemiş, güzel mi olmuş olmuş. 50 kişiyi kesmesi keyif vermiş mi vermiş, yerden 5 metre zıplaması garip kaçmış mı hayır kaçmamış.

--spoiler--
5 nokta vuruşu ile insanı içten patlatabilmiş mi patlatabilmiş.
--spoiler--

bir filmi ille de realite ile değerlendirmenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. mantık hatası olarak ifade edilen şeylerin bir animede olduğunu düşünecek olsaydık bu detaylara kimse takılmazdı. her izleyişte keyif veren, ekrana kitleyen ve özellikle yerli tv kanallarında sansürleneceğine hiç yayınlanmaması gereken güzide film serisi.

edit: spoiler düzeltmesi
film 2003 yapımı olsada, tarantino bize bu tarz bir filmin çıkacağını 1994 yapımı başyapıtı olan ve nickime esin kaynağı olan pulp fiction filminde belli etmiştir.

vinc ve mia jack rabbit slims restoranında hamburgerlerini ve bifteklerini yerken vinc mia ya sorar:

-oynadığın dizinin konusu neydi?
(miadan müthiş cevap gelir.)
+tilki gücü beş adlı bir grubumuz vardı. somerset oneal sarışın olan liderimizdi. japon kızın ilgi alanı kungfu ustası olmasıydı. zenci kız patlayıcı uzmanıydı. fransızın ilgi alanı ise sexti.
-senin ki neydi?
+(mia burada) bıçaklar der. ve 9 yıl sonra uma thurman kill bill filmiyle karşımıza çıkar.
mottosu "bana bir hattori hanzo kılıcı verin dünyayı yerinden oynatayım" olan film.
Çokta beğenmediğim bir tarantino filmi. Onun yerine ucuz roman izleyin.
pai mei ile oren ishinin(lucy lu) korumasını aynı kişi oynamış. (gordon liu). hatta gençliğinde oynadığı filmde bill in ateş başında beatrice bride kiddoya anlattığı pai mei in tüm shaolin tapınağını katlettiğini konu alan olayı anlatan filmde o pai mei den intikam alan kalan son shao lin savaşçısını canlandırmış. Tarantino büyük ironi üstadı olduğunuda göstermiştir.
En sevdiğim film serisi. Müzikleri, o abartılı kan efektleri ile tam bir şölen. Beatrix kiddo... sen nasıl asil bir karaktersin öyle.

O değil zamanında uma thurman'ın gerçek hayatta aldatıldığını öğrendim geçenlerde. Bu kadar karizmatik bir kadın bile aldatılabiliyor. Konuyla alakasız oldu ama söylemeden geçemedim.
öldürmek büyük günahtır. bir masumu öldürmek tüm dünyayı öldürmek gibidir buyurmuş resulullah. don't kill to bill please.
O ıslık ne efsane idi be.
Tarantulanın en iyi filmi değildir ama en güzel soundracklara sahip filmidir.
tarantinonun en iyi ikinci filmidir.
psikopat bir ıslık bulunan tarantino filmi.
o-ren ishii karakterinde bir japon intikam filmi olan lady snow blood dan esinlendiği söylenir tarantino nun.

ayrıca tarantino her zamanki gibi bu filmde de spoiler detaylar vermiştir. vol 2 nin başında bill pai mei nin hikayesini anlatırken onların hikayesini de anlamış oluyoruz. bill tıpkı düğüne geldiği zamanki gibi flüt çalıyor.
''Bende eksik olan merhamet, acıma duygusu ve bağışlayıcılık. Akıl değil.''
Müzikleriyle efsane tarantula filmi.

(bkz: The lonely stepherd)
(bkz: Santa esmeralda) don't let me be.
Müzik ve uma thurman müthiş gerisi çizgi film aq.
çekimlerden önce fazla matrix izlemiş tarantino filmi. fizik kuralları yerlerde.
Bir zamanlar telefonlarda zil sesi olarak kullanılan ISLIK soundtracki efsanedir.

(bkz: kill bill filmindeki ISLIK sesi)
2 filmden ibarettir. ama aslında tek filmdir. tarantino en baştan 2 filmlik bir seri olarak planlamıştır. yoksa ilki tuttu 2. yi çekelim değil... ha ama üçüncü film de açıklandı*. o ilk ikisi tuttu diye olabilir. yine de elinde iyi malzeme olmadan sırf para için film çekmez tarantino.