bugün

fatih kısaparmak'ın seslendirdiği içli bir şarkının adıdır.kilimi aşka benzedir.dokuması zahmetlidir.emek ister.
bir şarap markasıdır.orta direk şaraplara göre çok kalitedir.
Bir mobilya markasıdır.Bir kilim yeter sevgilim.
çoğu kişinin fatih kısaparmak'ı tanıdığı ilk şarkıdır. tüyleri diken diken eden cinsten.
yere serilen, halidan daha ciddiyetsiz, daha pacavra bir yolluk.
kendisinden söz edildiğinde klişeleşmiş bir söz grubu olarak, "kadınların duygularını desenlere döktüğü dokumalar" cümlesi kullanılır.
klişe olması doğruluğunu değiştirmezdir. gerçekten öyledir. ve desenler soyut resimler gibi, bildik objelere benzer. koç, ağaç, çicek

atkı ve çözgü ipliklerinden oluşur. desenlerini halı dan ayrılan en büyük özellik, kilimin, enine ve boyuna simetrik olmasıdır.
şarkının sözleri;

Sevdiğine sözü olan bir kilim dokur
Kilimin dilinden ancak anlayan okur
Sırlarımı verdim sana sevgimi verdim
Şu gönlümü kilim yaptım yoluna serdim

Ayıptır günahtır diye kilit vurdular dilime
Aşkı dokudum kilime anlıyor musun
Yetinmedim türkü yaptım gayri bu canımdan bıktım
Hani senin olacaktım dinliyor musun

Kilim kalbin aynasıdır gönlün sesidir
Her nakışı bir duygunun ifadesidir
Kilim sevgiliye çağrı aşka davettir
Kimi renkler şikayettir kimi hasrettir

Ben şu gönül tezgahında kilim dokudum
Erenlerin dergahında aşkı okudum
Töremizde kilim demek ilim demektir
Kilim sevdadır özlemdir derttir istektir

(bkz: fatih kısaparmak)
(bkz: bir kilim yeter sevgilim)
yıllar yıllar önce okulda gerçeklestirilmiş bir dogumgunu organizasyonunda mini mini bir arkadasın soyleyerek hediye ettigi şarkıdır. hiç unutulmaz.
(bkz: bir kilim yeter sevgilim)
ayrıca
(bkz: sevdiğine sözü olan bir kilim alır)
döşeme yaygısı olarak kullanılan, tezgahta kumaş gibi yünlü ipliklerle dokunmuş, desenli örtü. bu türden tüm yaygılara kilim adı verilse de, dokunuş teknikleri farklılıklara göre cicim ve zilli gibi adlar alır.
fatih kısaparmak ın bizleri zamanında meftun eylemiş ilk albümü. sonralardan hayal kırıklığı yaşatmıştır alayımıza ama canı sağolsun... albümün diğer ismi de nazlı bebe dir

1 - (bkz: Beri Gel Kara Goz)
2 - (bkz: Dagli Kiz)
3 - (bkz: Dostlar Icin) (Ens.)
4 - (bkz: Gulom)
5 - (bkz: Halime)
6 - (bkz: Havar)
7 - (bkz: Kara Sevda)
8 - Kilim (Ens.)
9 - (bkz: Kilim)
10- (bkz: Nazli Bebe)
11- (bkz: Seferberlik Turkusu)
12- (bkz: Yaradan Askina)
gerçek bir eser..
dinledikçe dinlenmek istenen fatih kısaparmak eseri.

''Şu gönlümü kilim yaptım yoluna serdim''
görünüşüne aldanıp da kesinlikle alınmaması gereken, daha az maliyetle orta direğe hitab edicez derken kalitesiz ürünler üretip yine orta direği kazıklayan markadır. içi seni dışı beni yakar mobilyası. bir kilim değil bin kilim bile olsanız beş para etmezsiniz...
yer örtüsü.
ilk dinlediğimde altı ya da yedi yaşımda olduğumdan olsa gerek, her dinlediğimde beni türküyü ilk dinlediğim köye ve zamana geri götüren fatih kısaparmak çalışması.
fatih kısaparmak' ın elazığın karlı çatılarında klibini çektiği şarkısıdır.
üzerinden yıllar geçse de unutulmayacak kadar güzel bir türkü.
kılım kelimesinin yabancı karakterlisidir.
el dokumaları fahiş fiyatlarla satılan,makina dokumalarıysa yaz gelip halılar kaldırıldığında yalandan yere atılan nesneler.
ispanyolcada da kilim manasına gelen kelime.
rahmetli babamın benle yaşıt wv beatle'da çevirip çevirip çaldığı ve bir şekilde dinlendiği anda iç dünyada 5 yaşına dönmeye sebebiyet olabilecek, konulu şarkı'lardandır.
şu sıralar 90'ların başına dönmek isteyen kişilerin kulağına çalınan şarkılardan sadece birisidir.
hani senin olacaktım ?

sorusunun geçtiği parça... ve anlıyoruz ki çaresizliğin sanatıymış kilim.

http://www.youtube.com/watch?v=7AeAtfhdztQ

not : böyleydi insan olmak. aşkının yada derdinin dermanını bulamadığında bir şeyler yapmaktı be. şimdilerde feysine, vatsapına birilerini ekleyim sımayıl göndermek oldu insanlık.
Gerçekten efsane bir girişe sahip fatih Kısaparmak eseri. Tınısının bir benzeri daha yok. Üstelik ne de güzel anlatıyor kendi hikayesini.