bugün

ilk geldiğinde bir gazetemiz başlık atmıştı; o bir abd ajanı... bilmioyrum artık ne kadar doğrudur bu haber...
küresel ekonomiye eklemlenmemiz için tutulmuş ve bu konudaki ilk çentiği atarak mevcut hükümete asist yapmış kişidir.ilk geldiği günlerdeki olumlu imaj,kendisinden şüphelenmek için yeterince uygun bir sebepti.

ağababaları kendisini "bm kalkınma programı başkanı"seçmişlerdir.imf'nin ve bm'nin ülkeleri nasıl "kalkındırdıkları"nı iyi bilen biri için çok manidar bir gelişmedir.

imf'den kendini can havliyle kurtaran arjantin'de kemal derviş gibilerine küfredenlerin sayısı oldukça fazladır.

kemal derviş'e dair aklımda kalan magazinel bir bilgi var;bu zat oldukça lüks bir yerde kahvaltı etmiş ve 142 milyon para ödemiştir,daha doğrusu devlet kasasından ödetmiştir,gazetede hesap ekstresini hatırlıyorum.benim o parada zerre miskal katkım var ise helal etmediğimi söylemek isterim.
"4 haftada çok büyük yol katlettik!.." diyen..

evet, katlettin! ve gittin..
dedesi de bir zamanlar osmanlı sarayında sadrazam olan ve sonra vatana ihanetten idam edilen , sebataist olduğu sıkça söylenen dış güçler tarafından ülkemize gönderilen kabine dışı ısmarlama bakan.
(bkz: voice of america)
bu ülkeye sokulmaması gereken, hatta görüldüğü yerde havalar da sıcak iken yumurta yağmuruna tutulması şart mesleğini bir türlü anlayamadığım kişican.

(bkz: yine mi sen)
türkiye'ye fazla gelen bu yüzden görevi kisa sürmü$ insandir.

ekonomiden, siyasetten sik kadar anlamayan bazi beyinsizlerin ' bi bok yapamadan gitti, bizi batirdi' diye bagirmalarina vesile olmu$ adamdir.

adamdir bu adam türkiye'ye gelirken dünya'da o işin erbabi 2. adamdi.

$uan dolarin fiyati 3 ytl değilse bunu kemal dervis ve onun kisa sürede yaptiklari sayesindedir.
o dönemdeki türkiye ekonomisinin suan bu durumda (kötünün iyisi) olmasi da onun sayesindedir.

gidin az arastirin, ekonomi vs vs öğrenin sonra gelin karsima ve bana kemal dervi$'in yanli$larini söyleyin.

hadi abi hadi.
birlesmis milletler kalkinma programi baskanligi gorevinden ayrilip, sabanci universitesi uluslararasi danisma kurulu uyesi olmus olan ekonomist.
büyük adamdır.
ecevitin koruma müdürü olan şahıs seçimden önce propaganda konuşması yapmak için benim de bulunduğum kahvehaneye gelerek kemal derviş için ajan kelimesini kullandı. birinci elden şahidim.

- peki siz üst düzey bir güvenlik görevlisi olarak bu adamı nasıl bakan yaptınız. diye sorduğumda tatmin edici bir cevap verememiştir.

iki seçenek söz konusu
1- ya siyasi mülahazalarla çamur atmak için söyledi
2- kemal derviş ajandı ve bunu bilen o dönemin koalisyon ortakları ve sorumlu kişiler vatanı satmakla iştigal ediyorlardı.
zamanında yaptıklarıyla ekonomiyi kurtardı, kaymağını akp yiyor diyenleri duyunca gözlerine inanamıyor insan.

bu adam bizim ülkemize para tahsilatı yapmak için gönderilmiş icra ve iflas memuruydu. türkiye battı, imf ve dünya bankası batan paralarını kurtarmak için kemal derviş'i gönderdiler. adam da tahsilatını yaptı gitti. küçük bir örnek vereyim. bir gün cebimde 10 milyarım vardı. onunla 35.336 dolar alıyordum. ertesi gün 6431 dolar alabildim. internet kafeme 30 bilgisayar almıştım ve 10.000 dolar ödemem gerekiyordu. cebimdeki para yetmedi... düşünün bütün ülkenin parası bu şekilde bir gecede eridi. ek vergilerden, ondan bundan bahsetmiyorum bile. bir saniyede başa gelen bir olay.

bazı salaklarda büyük adamdır, dolar 3 ytl değilse onun sayesindedir diyor. doların fiyatı o gelmeden 28 kuruştu onu sorsan bilmez ama. hüsamettin özkan gibi bir dolandırıcıyla parti kurmaya kalktıklarını da söylemez kimse...
türkiyenin ekonomi mutfağını arındıran dünyanın sayılı teknisyenlerinden biridir. derviş ten önce mutfakta fareler cirit atıyordu, bülent ecevit popülizm yapmadan ciddiye aldı ve görev verdi. akp bu güne kadar ekonominin garsonluğunu yaptı, mutfak dervişin eseridir *. tayyip kriz teğet geçti diyebiliyorsa kemal derviş in yaptıkları sayesinde böbürlenebiliyor.
Bir Bakanlar Kurulu toplantısında "Bu yasalar geçmezse iMF ile ilişkilerimiz sıkıntıya girer" diyen kemal derviş'e.Devlet Bahçeli "Sen Türkiye Cumhuriyeti'nin bakanı mısın, yoksa iMF'nin bakanı mısın? demiştir.ama yüzü kızarmamıştır.
bugünkü hükümet üyeleri tarafından ağır bir şekilde eleştirilmiş ama her ne hikmetse uyguladığı politikalar akp tarafından da benimsenmiştir.
london school of economics ve princeton gibi iki hayvani okulu bitirmiş, iyi derece de ingilizce ve fransızca konuşan ve tenis oynayan dünya bankası başkanlığı yapmış, brookings enstitüsü başkan yardımcılığı yapan ve halen onun dönemindeki ekonomik politikalar devam ettirilen kişi. siyasetten anlamadığı ve kalite bakımından türk siyasetçilerinden bir iki beden büyük geldiği aşikardır.
2009'un başında, tüsiad'ın bir toplantısında abd kaynaklı krizin ab'yi etkileyeceğini, ama asya'nın ayrışacağını iddia etmiştir.
(bkz: decoupling hipotezi)
ona göre gelişmekte olan ülkelerde işler yolunda gidecek, hatta henüz kriz alevlerinin ulaşmadığı türkiye de hafif yaralarla kurtulacaktır. ancak görünen köy klavuz istemedi sonra.
(bkz: muradına ermiş)
türkiye'ye büyük katkılarda bulunmuş adamdır bu adam. ama bizim halkımız ne bilsin ekonomiden. zaten bu adamı suçlayanların çoğu maaşlı işçilerdi. yani ekonomiden sikim kadar anlamayan insanlar. eğer ki bu adam olmasaydı bu ülkenin kalkınması çok zor olacaktı.

ama kıymetini bilemedik o ayrı.
şubat 2001 krizinin ardından 3 mart 2001'de göreve gelmiştir. ekonomik krizden sonra göreve gelmesine rağmen krizin sorumlusu olarak gösterilir. halkımızn hafızasının ne durumda olduğunun kanıtıdır. mortgage krizi olarak da adlandırılan krizden finansal piyasalarımızın nispeten fazla etkilenmemesinin nedeni onun planlanıp uygulanmasına öncülük ettiği güçlü ekonomiye geçiş programıdır. merkez bankasını bağımsız hale getirmiş ve bankacılık sistemini baştan aşağı düzenlemiştir. ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevinden 2002 yılının ağustos ayında istifa etmiştir. 3 kasım 2002'de yapılan seçimlerde ise akp hükümet kurma hakkını elde etmiştir.
buraya dikkat 2003 ocak enflasyon oranları toptan eşyada yüzde 32.6, tüketici fiyatlarında ise yüzde 26.4 olarak die tarafından duyurulmuştur.
merkez bankasının kısmen de olsa bağımsız hale gelmesine ön ayak olmuştur olmasına da hayata geçirdiği "dalgalı kur" ya da "serbest kur" denilen kur yapısı, yıllar yılı dış ticarette belimizi bükmüş ve cari açık her sene tavan yapmaya devam etmiştir. şubat 2001 krizinden elbette sorumlu değildir ancak kurtarıcı bir mesih de değildir kendisi, imf'le akıl almaz stand-by lar imzalayan, iç üretimi düşüren ve dayanaksız tüketim maddelerinin dahi ithalatına yol veren anlaşmaları babam mı imzaladı acaba? ayrıca kar eden kurumların özelleştirilmesi gibi günü kurtarma gibi görünen ama uzun vadede kamu gelirlerinin düşmesine bağlı olarak özel sektöre ve halka uygulanan dolaylı vergilerin artmasına sebep olan politikaların da mimarıdır kendisi. biraz okuyun arkadaşım, okuyun. devlet bankalarından kimlerin fonlandığını? akbank'ın o dönem merkez bankası'ndan nasıl ucuz tahviller cukkaladığını önce bir öğrenin, sonra "kemal derviş sağlam ekonominin temellerini attı" diyin tabii hala diyebilirseniz.
chp de eksikliği hissedilen makro iktisat gurusu olan adamdır.
18. stand-by anlaşması onun döneminde yapılmıştır (satnd-by'lar?)
kurtarıcı mesih değildir ama mevcut ekonomik sistem onun zamanında başlanan sistemdir. dalgalı kur, Türk Telekom, THY, Tüpraş, Erdemir, Tekel, Tedaş özelleştirmeleri, sosyal güvenlik reformu gibi eylemlerin hepsi 18. stand-by anlaşmasının hedefleridir zaten. mevcut hükümet onun ekonomik planını o kadar özümsemiş ki devlet bankasından fonlama devam ediyor. *
iyi mi oldu kötü mü herkesin belli bir algısı var sonuçta ama ne oduysa onun ekonomik programı yüzünden oldu.
rahmetli ecevit tarafından kurtarıcı olarak getirildi.
sonra kemal derviş önderliğinde ekonomi politikaların imf tarafından belirlenmesine izin verildi,
daha sonra yaptıklarının karşılığı olarak birleşmiş milletler kalkınma programı (undp)başkanlığına getirildi.
chp ye katılacagı söyleniyor.biri bana kemal kılıçdaroglunun ne yapmaya çalıştıgını söyleye bilirmi acaba.
[null http://www.ensonhaber.com...tta-chpde-2011-03-03.html]
chp'ye oy vermeme nedenim olabilir.eğer haberler doğru ise. ululararası para çevrelerinin adamlarını getirerek halkçı ekonomi yapılmaz.
güncel Önemli Başlıklar